AKTUALNOŚCI 2022cd

  • STOWARZYSZENIE MŁODYCH GMINY PŁUŻNICA

Apel Młodych Ludzi z powiatu wąbrzeskiego w sprawie ochrony lokalnego środowiska

Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica realizuje projekt pt. "eko-Załoga" w ramach którego młodzież z Powiatu Wąbrzeskiego włączona jest w działania na rzecz ochrony lokalnego środowiska. Eko- Załoga to grupa młodzieży, która będzie działać lokalnie na rzecz poprawy klimatu. Projekt eko-Załoga finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOGi Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

W ramach ostatniego spotkania "Zlotu Wizjonerów", młodzież napisała "Apel Młodych Ludzi z powiatu wąbrzeskiego w sprawie ochrony lokalnego środowiska". Ten przejmujący apel jest przesłaniem młodych ludzi do mieszkańców powiatu wąbrzeskiego, władz samorządowych, instytucji, w sprawie ochrony środowiska w miejscu ich zamieszkania.

 

Apel Młodych Ludzi z powiatu wąbrzeskiego w sprawie ochrony lokalnego środowiska

 

Kim jesteśmy? Jesteśmy młodymi ludźmi z powiatu wąbrzeskiego, którzy chcą zmieniać świat na lepsze! Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że klimat się zmienia- niestety na gorsze!

Społeczeństwo starzeje się, ale wśród nas jest wiele młodzieży, która martwi się o swoją przyszłość. Chcemy uświadomić Wam, jak ważna jest konieczność zadbania o planetę, ponieważ za niecałe 30 lat nie będziemy mogli tu żyć!

Jesteśmy przekonani, że każdy z nas dostrzega problem suszy w naszej okolicy. Maja one bardzo duży wpływ na kształtowanie się klimatu i wydajność planów. Susze powodują, że uprawy lokalnych rolników są coraz mniej obfite, co powoduje potrzebę sprowadzania żywności z innych krajów. Z roku na rok podnosi się średnia temperatura powietrza na całym świecie, dotyczy to także naszego powiatu. Nasze organizmy nie są przystosowane do tak wysokich temperatur. Skutkuje to licznymi chorobami, szczególnie wśród osób starszych, a niekiedy nawet zgonami.

Kolejnym efektem ocieplającego się klimatu, jest coraz większy deficyt wody. Teraz ten problem nie jest tak odczuwalny, ale prognozy na najbliższą przyszłość są niepokojące. Już teraz w okresie letnim w godzinach popołudniowych i wieczornych zakręcana jest woda, ze względu na jej zbyt duże zużycie. Boimy się, że w pewnym momencie zabraknie nam wody pitnej, która jest niezbędna do życia! Nie dość, że zmagamy się z deficytem wody, to nieustanne jest ona zanieczyszczana. Problem jest bardzo rozległy i dotyczy wielu obszarów naszego życia, obserwujemy kaskadę konsekwencji złego traktowania naszej planety. Na co dzień borykamy się ze skażonym powietrzem, zaśmieconym środowiskiem oraz nagłymi i pogłębiającymi się zmianami klimatu.

Problemy o których piszemy, mogą wydawać się Wam wyolbrzymione, jednakże chcielibyśmy udowodnić, że jest inaczej i każdy z nas ma na to wpływ! Nawet najmniejsze działania mogą być pozytywne w skutkach i do takich zaliczają się:

1.     Uważne segregowanie śmieci.

2.     Robienie przemyślanych zakupów.

3.     Częstsze korzystanie z roweru.

4.     Ograniczanie spożycia mięsa.

5.     Wspieranie różnorodności biologicznej (łąki, przydomowe ogródki i warzywniki)

6.     Oszczędność wody i prądu.

7.     Kupowanie z drugiej ręki.

8.     Korzystanie z naturalnych środków czystości.

9.     Zwracanie uwagi na to, czym palimy w piecach.

10.   Kupowanie żywności od lokalnych producentów.

 

 Mamy nadzieję, że nasze propozycje przekonały Was, że bycie eko nie jest trudne i nie wymaga zbyt drastycznych zmian. Zakręcenie wody podczas myca zębów, czy zgaszenie światła po wyjściu z pokoju, to niewielkie poświęcenie, a może przyczynić się do polepszenia stanu naszego środowiska. Świadomość tego, że nasze dzisiejsze działania, będą miały wpływ na życie naszych dzieci i wnuków, jest wystarczającym powodem, by podejmować starania, na rzecz ochrony naszej planety. Nasze dzieci zasługują na zabawy w śniegu, na kąpanie się w czystym jeziorze i oglądanie gwiazd. Wbrew pozorom rok 2050 jest już za kilkanaście lat i powinniśmy zająć się sprawami ochrony środowiska na serio!

Apelujemy do Was o chwilę refleksji nad stanem środowiska w naszym powiecie, zastanówcie się co Wy możecie zrobić, aby dołożyć swoją cegiełkę do odbudowy naszej planety. Swoje przesłanie kończymy prośbą, abyście rozpowszechniali nasz apel gdzie się da i komu się da, aby trafił do jak największej liczby osób! Sprawa jest ważna i niecierpiąca zwłoki, tu chodzi o nasze życie i przyszłych pokoleń!

 

Z poważaniem eko-Załoga, młodzież z powiatu wąbrzeskiego.

  • autor: Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica

Wstecz