Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

Zbieramy odzież i inne tekstylia

Twój dar wykorzystamy na poprawę warunków życia najbiedniejszych rodzin

 • PCK 1
 • PCK 2

 

Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczonych na terenie 14 województw. Wszystkie pojemniki są własnością Polskiego Czerwonego Krzyża – zostały kupione za symboliczną złotówkę. PCK gromadzi w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową. Zbiórka tekstyliów to również wsparcie dla tych osób, które mają problem z utylizacją niepotrzebnych ubrań, butów itp. Nasz projekt wspiera krajową ekologię i pomaga utrzymać czystość w miastach i wsiach.

Zbiórka tekstyliów to sposób na pozyskiwania środków, z którego PCK korzystał już wcześniej, teraz jednak wdrażamy nowy model działania w tym zakresie. Większość tekstyliów, które trafiają do pojemników nie może być – ze względu na swój stan – przekazana potrzebującym. Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom, w zamian za wsparcie finansowe.

Darczyńcy, którzy chcą przekazać ubrania, pościel, pluszaki, czy buty w dobrym stanie, wciąż mogą to zrobić odwożąc wyprane rzeczy do najbliższego oddziału PCK. Ci zaś, którzy decydują się pozostawić tekstylia w pojemnikach, powinni zwrócić uwagę na ich oznaczenie. Pojemniki PCK mają znak Czerwonego Krzyża oraz dane kontaktowe do odpowiedniego oddziału PCK – można szybko zweryfikować, czy dany pojemnik jest własnością PCK, a także, w razie potrzeby, poinformować o nieprawidłowościach (uszkodzenie pojemnika, przepełnienie itp.).

Ponieważ Polski Czerwony Krzyż rozlicza się z partnerami na podstawie ilości przekazanych tekstyliów, każdy kilogram się liczy. Im więcej PCK zbierze, tym więcej środków pozyska na swoje działania. Co ważne, dochody ze sprzedaży tekstyliów w danym województwie zostaną przeznaczone na lokalną działalność PCK. Zostawiający ubrania w pojemnikach, pomagają więc potrzebującym w swojej okolicy.

 

 

Na terenie Powiatu Wąbrzeskiego kontenery zlokalizowane są:

Gmina Dębowa Łąka

 1. Dębowa Łąka - Garaże 13 A
 2. Dębowa Łąka - Sklep ABC

Gmina Książki

 1. Książki - ul. Ks. Kujawskiego przy Placu Targowym
 2. Książki - ul. Sportowa przy wiacie śmietnikowej

Gmina Płużnica

 1. Błędowo – przy parkingu parafii – droga nr 543
 2. Nowa Wieś – przy ogrodzeniu na parkingu gimnazjum
 3. Płużnica - przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
 4. Płużnica – remiza- świetlica

Gmina Ryńsk

 1. Ryńsk – ul. Jaszczurkowców 2 przy Ośrodku Zdrowia
 2. Zieleń – Zieleń 16 przy kościele

Gmina Miasto Wąbrzeźno

 1. Wąbrzeźno – ul. Partyzanta 16
 2. Wąbrzeźno – ul. Połomskiego 5
 3. Wąbrzeźno – ul. Gen.  Hallera 13
 4. Wąbrzeźno – ul. Gen. Hallera 21
 5. Wąbrzeźno – ul. Żeromskiego 21
 • PCK kontenery