Bezpieczeństwo - ostrzeżenia

 • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Przedłużenie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP
   [treść archiwalna]
  [treść archiwalna]

Przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 sierpnia 2023 r.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 31 sierpnia 2023 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

 • trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 173 z 31 maja 2023 roku;
 • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 172 z 31 maja 2023;
 • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 174 z 31 maja 2023 roku.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE-CRP jest trzecim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy BRAVO, drugi w czterostopniowej skali, wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

Wszystkich obywateli prosi się o zachowanie czujności oraz stosowanie się do poleceń służb. W przypadku zaobserwowania podejrzanych zdarzeń należy niezwłocznie poinformować służby dyżurne. W tym celu najlepiej skorzystać z numeru alarmowego 112. 

drukuj (Przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 sierpnia 2023 r.)

  [treść archiwalna]
 • autor: Paweł Sarnecki - Dyżurny PCZK, data: 2023-05-31

Wstecz