Ogłoszenia

Już 1,4 mln osób korzysta z e-Korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym

Dzięki e-Korespondencji można wysyłać i odbierać dokumenty, w tym zaświadczenia, elektronicznie za pomocą konta w e-Urzędzie Skarbowym. Z e-Korespondencji mogą skorzystać również m.in. firmy, fundacje i stowarzyszenia.

W połowie grudnia 2023 r., liczba osób, które wyraziły zgodę na otrzymywanie dokumentów z urzędu skarbowego w formie e-Korespondencji przekroczyła 1,4 mln. Dla porównania rok temu było to niecałe 230 tys. osób.

Oszczędność czasu, prostota i wygoda

Usługa e-Urzędu Skarbowego zapewnia stały i nieograniczony dostęp do korespondencji dotyczącej spraw podatkowych zarówno w kraju jak i za granicą. Dzięki temu nie ma już potrzeby przychodzenia do urzędu oraz stania w kolejce na poczcie. Za pomocą e-Korespondencji można wysyłać i odbierać m.in. pisma w sprawach ogólnych, zaświadczenia, wnioski i zawiadomienia.
Wszystkie dokumenty i zaświadczenia są wysyłane bezpłatnie i natychmiastowo. W e-Urzędzie Skarbowym około 70% zaświadczeń jest wydawane automatycznie, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund.

Konto organizacji


Z e-Korespondencji mogą również skorzystać jednostki organizacyjne, bez względu na ich formę prawną, np.:
•    spółki kapitałowe lub osobowe,
•    stowarzyszenia,
•    fundacje,
•    spółdzielnie,
•    grupy kapitałowe.

W tym celu należy założyć Konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym.

Nie trzeba gromadzić papierów

Cała korespondencja z urzędu skarbowego będzie znajdować się w jednym miejscu. W e-Urzędzie Skarbowym nie ma ograniczeń ilościowych w przechowywaniu otrzymanej i wysyłanej korespondencji.

Zmniejszenie ilości korespondencji w formie papierowej niesie ze sobą również oszczędność papieru. Wybierając e-Korespondencję dbamy o środowisko.

Wyraź zgodę na powiadomienia smsem lub e-mailem

Aby wysyłać i odbierać pisma i dokumenty elektronicznie, należy wyrazić zgodę na e-Korespondencję. Wystarczy zalogować się do serwisu e-Urząd Skarbowy, przejść do zakładki „Ustawienia”, wybrać opcję „Zgody i powiadomienia”, a następnie zaznaczyć pole wyboru i zaakceptować zgodę na e-Korespondencję.

To ważne, bo e-Korespondencja w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) spełnia tę samą funkcję co poczta tradycyjna. Jest to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Jeśli na konto w e-Urzędzie Skarbowym trafi korespondencja to - podobnie jak w przypadku listu papierowego - zostanie ona uznana za doręczoną po upływie 14 dni.

 

  • autor: Urząd Skarbowy w Wąbrzeźnie