Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

  • JAN SOBOLEWSKI

Pogody ducha i 200 lat w zdrowiu! 104 lata najstarszego harcerza Powiatu Wąbrzeskiego – Pana Jana Sobolewskiego

W dniu 11 września 104 lata kończy najstarszy spośród harcerzy naszego powiatu, Harcerz Orli Pan Jan Sobolewski.


Pan Jan cieszy się bardzo dobrą kondycją, o czym przekonujemy się corocznie podczas wrześniowych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Harcerz Orli Sobolewski od kilku lat zaprasza mieszkańców miasta na msze święte, odprawiane w intencji Ojczyzny, które zamawia na 1 września w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie.


Pan Jan w 2018 roku został uhonorowany medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Medale wręczane przez Marszałka Województwa zostały wybite z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wręczone zostały wszystkim stulatkom województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pan Jan odebrał go osobiście podczas uroczystej sesji Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego, która odbyła się 23 kwietnia 2018 r. w Toruniu.


Nie słabnie też Jego zainteresowanie sprawami miasta i kraju. Swoją przeszłość – jako żołnierza, jeńca wojennego, pedagoga, społecznika opisał w książce „Zawiłe drogi życiowe”.Do harcerstwa należał już w latach 20-tych, sam zakładał drużynę im. Bolesława Chrobrego na Kresach. Pan Jan uczestniczył w bitwie nad Bzurą, był więźniem obozu w Murnau, po wojnie reaktywował w Wąbrzeźnie harcerstwo męskie. Przez wiele lat pracował jako matematyk i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie.


Z okazji urodzin życzymy Panu Janowi pogody ducha, niesłabnącej siły i motywacji do umacniania lokalnej historii oraz 200 lat w zdrowiu!

 

 

« wstecz