Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

  • FLAGA

30 lat temu wybraliśmy

4 czerwca obchodzimy 30. rocznicę wyborów czerwcowych 1989 roku. Był to pierwszy krok naszego kraju w rozpoczynającej się drodze ku demokracji i otwarciu gospodarczemu.

W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Na toruńskim Rynku Staromiejskim została otwarta przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa plenerowa „Wybory czerwcowe 1989 roku. Bydgoszcz, Toruń, Włocławek” ze zdjęciami, dokumentami i relacjami uczestników i głównych aktorów tamtych wydarzeń, którą będzie można oglądać do 17 czerwca, w Bydgoszczy i Toruniu.

Z tej okazji Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie eksponuje zbiór publikacji opisujących najnowszą historię Polski i popularyzujących wiedzę o polskiej drodze do wolności.

Biuro Programu „Niepodległa” wraz z dziennikiem NaszeMiasto.pl rozdaje Polakom 400 tysięcy plakatów „W samo południe 4 czerwca 1989”, przygotowany na wybory 1989 roku przez Tomasza Sarneckiego. Plakat z legendarnym rewolwerowcem „Solidarności” nakłaniał do oddania głosu w wyborach czerwcowych.

W kontenerze ustawionym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu można obejrzeć wnętrze i urządzenia prawdziwej podziemnej drukarni, z której w latach osiemdziesiątych wychodziły ulotki i niezależne gazety pokazujące, że Solidarność nie poddała się opresyjnej władzy i dodające ducha mieszkańcom regionu.

Serdecznie zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami z 1989 roku. O wydarzeniach i nastrojach roku '89 opowiadajmy także najmłodszym patriotom, bowiem umiłowanie i szacunek do Ojczyzny budować możemy odkrywanie nowych ciekawostek historycznych czy też wspólne celebrowanie świąt narodowych.

  • 4 CZERWCA

« wstecz