Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

  • Wronie

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy we Wroniu odwiedzili wąbrzeską bibliotekę.

Czwartkowe (4.04.2019) przedpołudnie spędzili w wąbrzeskiej bibliotece podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy we Wroniu. Prawie pięćdziesięcioosobowa grupa osób starszych i niepełnosprawnych, która na co dzień bierze udział w różnorakich zajęciach terapeutyczno-rehabilitacyjnych w placówce we Wroniu, dziś miała okazję  poznać naszą bibliotekę, zapoznać się z jej historią i zbiorami. Dyrektor Aleksandra Kurek przybliżyła gościom sylwetkę patrona biblioteki, Witalisa Szlachcikowskiego. Ten wybitny regionalista, choć nie pochodził z ziemi wąbrzeskiej stał się jej wielkim piewcą i znawcą jej przeszłości. Pisane przez Szlachcikowskiego rękopisy dotyczące m.in. takich aspektów historii miasta i powiatu, jak: szpitalnictwo, oświata, baśnie i legendy, miejsca pamięci stały się zaczynkiem zbiorów regionalnych naszej biblioteki.
W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentowaną aktualnie w bibliotece wystawę obrazów Cecylii Szymańskiej. Pani Cecylia to mieszkanka Dębowej Łąki, wieloletnia nauczycielka plastyki, która po przejściu na emeryturę oddała się malarstwu i wspaniale rozwinęła swój talent plastyczny. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna są to m.in.  kwiaty, pejzaże oraz martwa natura. Maluje to co ją otacza i co jest najbliższe jej sercu. Wśród jej dorobku artystycznego znajdują się zarówno obrazy olejne, jak i akwarele czy rysunki. Prezentowany w bibliotece wyimek twórczości Pani Cecylii zatytułowany jest „Barwy ziemi chełmińskiej”. Znajdziemy tu zatem chatę ze Stanisławek, kościółek z Jarantowic, czy wiatrak z Kurkocina. „-Te wszystkie stare chaty, które giną już powoli z naszego krajobrazu, są elementem naszej kultury, naszego dziedzictwa – mówi artystka o swoim malowaniu – Przenosząc je na płótno, chcę zachować je dla naszych potomków.”
W pełni zgadzając się z opinią pani Cecylii bibliotekarka Agnieszka Błaszak przygotowała dla naszych gości prezentację multimedialną zatytułowaną „Ziemia chełmińska – obrzędy i zwyczaje”. Przypomnieliśmy w niej elementy tradycyjnego stroju ludowego, charakterystyczne cechy tutejszej architektury i przedmiotów codziennego użytku. Następnie omówiliśmy zwyczaje weselne i wysłuchaliśmy przyśpiewek śpiewanych podczas oczepin. Dokładnie przypomnieliśmy sobie obrzędy związane z Wielkanocą, takie jak „wybijanie żuru”, „boże rany”, czy dyngus. Wszyscy obiecaliśmy sobie, że nasze tegoroczne palmy wielkanocne będą takie, jak to „drzewiej bywało”, czyli skromne, składające się jedynie z wierzbowych gałązek i zelonego bukszpanu. Strojne i kolorowe palmy w stylu „wileńskim” to, jak sama nazwa wskazuje - tradycja napływowa.
Wizytę seniorów z Wronia zakończył spacer po bibliotece i obietnica kolejnych odwiedzin. Zapraszamy!

 

 

  • autor: Tekst i foto. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie
  • Bibliotekaa
  • Bibliotekaa
  • Bibliotekaa
  • Bibliotekaa
  • Bibliotekaa
  • Bibliotekaa
  • Bibliotekaa
  • Bibliotekaa

« wstecz