Treść Strony
Rozbudowa i modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie jest jednostką organizacyjną Powiatu Wąbrzeskiego.
Placówka jest domem stałego pobytu przeznaczonym dla osób przewlekle i psychicznie chorych. Celem placówki jest zapewnienie przebywającym w niej osobom warunków bezpiecznego i godnego życia, intymności, niezależności oraz umożliwienie rozwoju osobowości a w miarę możliwości także samodzielności.
Standard usług świadczonych przez domy pomocy społecznej, określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 roku w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. Nr 217, poz.1837).
Osiągnięcie określonych standardów jest gwarancją dalszego funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, chodzi tu między innymi o standardy świadczonych usług dotyczących zapewnienia mieszkańcom placówki odpowiednich warunków lokalowych wolnych od barier architektonicznych, usług bytowych i opiekuńczych.
Przedmiotem projektu jest rozbudowa i modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie w ramach Osi Priorytetowej 3 Rozwój infrastruktury społecznej. Działanie 3.2.Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej.
W ramach projektu zaplanowano wykonanie niezbędnych prac budowlano-remontowych oraz dostawę mebli i wykładzin.
Zakres działań przewidzianych zrealizowanych w ramach projektu objęła:
I. Prace wykonane w latach 2007-2008:
1.Montaż systemu sygnalizacji pożarowej.
2.Remont pomieszczeń w budynku DPS.
Wyremontowano pomieszczenie terapii zajęciowej, które podzielone zostało na dwa pomieszczenia: palarnię i pokój dzienny: dotychczasowe
pomieszczenie palarni przekształcono na gabinet lekarski.
Pomieszczenie magazynu podzielone zostało na dwa niezależne pomieszczenia. Przeprowadzono kapitalny remont dwóch łazienek.
3.Podłączenie centrali telefonicznej.
4.Modernizacja bramy wjazdowej.
5.Wymiana 29 okien z drewnianych na plastikowe oraz wymiana 1 sztuki drzwi wejściowych do budynku Domu.
6.Adaptacja 4 pomieszczeń biurowych na pierwszym piętrze budynku na cele mieszkalne. Pomieszczenia zostały pomalowane i odświeżone w ramach środków własnych.
7.Remont istniejących łazienek i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łazienki zostały wyremontowane oraz dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
8.Adaptacja 5 pomieszczeń na łazienki:
- parter – po magazynie chemicznym i podręcznym, maglowni,
- pierwsze piętro – po pomieszczeniu biurowym,
- drugie piętro - po magazynie podręcznym.
Ponadto dobudowano brakującą ilość łazienek zgodnie z obowiązującymi wymogami i wytycznymi Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej
z dnia 19 października 2005 roku w sprawie domów pomocy społecznej.
9.Dostosowanie pomieszczeń po magazynie dla kierownika Działu MOT, gdzie pomalowano ściany, sufit, wymieniono wykładzinę podłogową, wykonano ścianę działową.
10.Remont i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych wejścia głównego do budynku i estakady.
Wzmocniono konstrukcję pomostu wejściowego poprzez doprojektowanie ośmiu słupów betonowych opartych na stopach fundamentalnych, zbrojonych krzyżowo prętami. Konstrukcję górnej płyty pomostu poddano renowacji, a izolacje poziome wymieniono na nowe i przykryto wylewką betonową. Ułożono kostkę z polbruku i poddano renowacji schody wejściowe na pomost.
II. Prace planowane do wykonania w latach 2009-2010
1.Termomodernizacja budynku obejmująca wymianę pozostałych okiem.
Ściany budynku ocieplono styropianem FS15 o grubości 10 centymetrów oraz
ościeży 2 centymetrów, systemem docieplania Atlas Stoper.
Dokonano wymiany obróbek blacharskich oraz konserwacji istniejących
obróbek- orynnowania i instalacji zewnętrznych.
2.Remont świetlico-kaplicy na poziomie niskiego parteru.
3.Dobudowa wejścia – wiatrołapu.
4.Remont kapitalny kuchni i jadalni.
Posadzki w pomieszczeniach produkcyjno - magazynowo-socjalnych oraz ciągach komunikacyjnych wyłożone zostały terakotą posadzkową
przeciwpoślizgową. Ściany wyłożone zostały płytkami glazurowymi do
wysokości 2 metrów od posadzki, pozostała część ściany została pomalowana
farbą wodoodporną.
5.Modernizacja posadzek w pokojach mieszkalnych, korytarzach, przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dokonano demontażu zużytych wykładzin, poziomowania posadzek oraz ułożenia wykładzin termozgrzewalnych.
6.Wyposażenie pokoi mieszkalnych, pomieszczeń pomocniczych, sal terapeutycznych w niezbędny sprzęt i meble-przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wyposażono pokoje mieszkalne, pomieszczenia pomocnicze, sale terapeutyczne w niezbędne meble i sprzęt z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych.
7.Utwardzenie terenu wokół budynku.
Na istniejącej nawierzchni ułożono kostkę systemem polbruk grubości 8 cm na podsypce piaskowo-cementowej. Istniejące wyeksploatowane obrzeża i krawężniki wymieniono na systemowe.
Wokół budynku wykonano opaska z dekoracyjnego tłucznia kamiennego.
Całkowita wartość projektu wyniosla 1 271 286,80 PLN, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie 659 670,70 PLN