Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

  • Polski Sejm Dzielnicowy

Polski Sejm Dzielnicowy

2 grudnia 2018 r. starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz wziął udział w „Pochodzie Polski”, który przeszedł ulicami miasta Poznania śladem delegatów i delegowanych na Polski Sejm Dzielnicowy zwołany w Poznaniu, w grudniu 1918 r.
„Pochód Polski” jest jednym z wielu działań zainicjowanych w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Wojewodę Wielkopolskiego wraz z Fundacją Zakłady Kórnickie w celu przypomnienia istotnego wydarzenia jakim był w grudniu 1918 r. Polski Sejm Dzielnicowy. To okazja do aktywizacji patriotycznej społeczności lokalnych związanych tradycją z Polskim Sejmem Dzielnicowym, w szczególności poprzez edukację historyczną młodzieży, oraz do propagowania idei demokracji i parlamentaryzmu, do jakich odwoływali się inicjatorzy i uczestnicy Polskiego Sejmu Dzielnicowego.
Uroczystość, rozpoczęła się pod tablicą pamiątkową na ścianie Kina Apollo, gdzie przed stu laty delegaci wytyczyli drogę działania ruchu polskiego na najbliższą przyszłość. Po uroczystej mszy świętej w poznańskiej Farze, starosta przeszedł w „Pochodzie Polskim”, a następnie złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. 
Polski Sejm Dzielnicowy obradował w Poznaniu w dniach 3-5 grudnia 1918 roku. Delegaci wystąpili z żądaniem utworzenia wolnej, niepodległej i zjednoczonej Polski z dostępem do morza. Sejm Dzielnicowy nie proklamował oderwania ziem zaboru pruskiego lub ich części od Niemiec, lecz wzywał państwa koalicji do podjęcia decyzji w tej sprawie w traktacie pokojowym.
 

  • Polski Sejm Dzielnicowydsc_0898_stronapsdzielnic.jpg
    • autor: fot.Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
  • Polski Sejm Dzielnicowydsc_0916_stronapsdzielnic.jpg
    • autor: fot.Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
  • Polski Sejm Dzielnicowydsc_0953_stronapsdzielnic.jpg
    • autor: fot.Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

« wstecz