Aktualności 2018

 • Przebudowa drogi

Spotkanie z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 548 Wąbrzeźno - Stolno

W dniu 27 sierpnia na zaproszenie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego odbyło się spotkanie z wykonawcą przebudowywanej drogi wojewódzkiej nr 548 – Wąbrzeźno – Stolno.


Spotkanie rozpoczęło się w Stolnie, gdzie Marszałek Województwa zwrócił uwagę na znaczenie zastosowania najnowszych rozwiązań dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zebrani na spotkaniu samorządowcy zostali poinformowani, że w wyniku rozpoczętych prac budowlanych pojawił się nieprzewidziany problem - plany infrastruktury podziemnej okazały się niezgodne z rzeczywistym stanem. Ponadto przetarg został rozstrzygnięty w 2016 roku, a na plac budowy wykonawca wszedł w maju 2017 roku. W tym okresie wzrosły ceny materiałów, podwykonawcy podwyższyli swoje oferty, niektórzy wycofali się ze współpracy.


W związku z powyższym konieczne było wprowadzenie zmian do projektu. Ponadto wykonawca zadecydował o wprowadzeniu własnych innowacyjnych rozwiązań przy podbudowie. Ich wprowadzenie wydłużyło czas gwarancji do 10 lat. Nowa technologia – jak informowano na wczorajszym spotkaniu – ma na celu obniżenie kosztów budowy.


Przedstawiciele wykonawcy przebudowy poinformowali, że najwięcej prac dotychczas wykonano na odcinkach drogi między Stolnem a Krusinem oraz Trzciankiem i Wąbrzeźnem. Przebudowano sieć urządzeń podziemnych, poszerzono pas drogowy, wykonano podbudowę oraz przystąpiono do układania nawierzchni.


Odcinek z Trzcianka do Wąbrzeźna o długości 4 km ma być przejezdny we wrześniu, a ze Stolna do Krusina w listopadzie. Na tym odcinku (8 km) droga biegnie nowym śladem. To rozwiązanie pozwoliło ominąć Kamlarki i uniknąć niebezpiecznych zakrętów.


W Lisewie natomiast trwają prace przy przebudowie sieci gazowej, a w Płużnicy poprawiane jest odwodnienie drogi. Wzdłuż przebudowywanej drogi budowane są też zbiorniki retencyjne na wody opadowe. Ponadto wykonawca remontuje i dokonuje przebudowy kilku przepustów.


Według obecnych planów po zakończeniu robót droga o długości 29 km będzie wzmacniana i poszerzana do 7 metrów. Wzdłuż niej powstaje ścieżka pieszo-rowerowa, której budowa finansowana jest ze środków budżetów gmin i powiatów, przez których teren przebiega droga. Na trasie zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami powstaną nowe ronda m.in. na odcinku pomiędzy Lisewem i Wąbrzeźnem na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 548 z drogami gminnymi i powiatowymi w Józefkowie, Płużnicy, Czaplach, Bartoszewicach i Trzcianku.


Wykonawca zapewnił, że prace budowlane mają zakończyć się w czerwcu 2019 roku. Szacowany koszt budowy to 85 milionów złotych i jest to największa – jak dotychczas – inwestycja drogowa realizowana przez Urząd Marszałkowski w naszym województwie. Koszt budowy ścieżek pieszo-rowerowych finansowanych z budżetów gmin i powiatów to około 4,3 miliona złotych. Powiaty chełmiński i wąbrzeski bezpłatnie przekazały grunty pod budowę.

 

 • autor: fot. UM Wąbrzeźno
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (1).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (2).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (3).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (4).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (5).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (6).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (7).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (8).jpg
 • PRZEBUDOWA DROGISTOLNO WBRZENO (9).jpg