Aktualności 2018

  • Stolno-Wąbrzeźno

Przyspieszają prace na trasie Stolno-Wąbrzeźno

Rusza kolejny etap przebudowy 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna. W poniedziałek (9 kwietnia) zamknięty dla ruchu zostanie odcinek od Stolna do Krusina. Jest szansa, że cała inwestycja zakończy się kilka miesięcy przed terminem.

- Przebudowa trasy ze Stolna do Wąbrzeźna to obecnie największa inwestycja na drogach wojewódzkich, którą finansujemy w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Szczególny nacisk kładziemy na poprawę bezpieczeństwa. W ramach inwestycji powstaną miedzy innymi nowy ciąg pieszo-rowerowy, ronda, zatoki i lepiej oświetlone przejścia dla pieszych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Trasa między Stolnem i Wąbrzeźnem ma kluczowe znaczenie dla połączenia północnej części regionu - Świecia, Chełmna, Wąbrzeźna i Brodnicy - z autostradą A1 (z węzłem w Lisewie). Gruntowna przebudowa 29-kilometrowego odcinka drogi kosztuje 85 milionów złotych. Realizuje ją konsorcjum, którego liderem jest firma Trakcja PRKiI SA.

Dzieje się na budowie drogi – pamiętajmy o objazdach

W poniedziałek (9 kwietnia) zamknięty dla ruchu zostanie 8-kilometrowy odcinek od Stolna do Krusina. Przebudowa tego fragmentu trasy oznacza duże zmiany w organizacji ruchu. Dla kierowców wprowadzony zostanie objazd. Od Krusina kierowcy pojadą drogą powiatową przez Linowiec do Wabcza, a następnie drogą krajową nr 55 do Stolna. Tą trasą pojadą też autobusy. Z przebudowywanego odcinka będą mogli korzystać wyłącznie mieszkańcy dojeżdżający do swoich posesji oraz pól. Poza tym wykonawca dopuścił ruch busów szkolnych. Zamknięcie całego odcinka trasy stworzy szansę na szybszy termin zakończenia robót.

Cały czas nieprzejezdny jest też 4-kilometrowy odcinek od Wąbrzeźna do miejscowości Trzcianek. Prace na tym fragmencie zakończą się w najbliższych tygodniach. Drogowcy wykonali tam nową podbudowę, przebudowali uzbrojenie podziemne i poszerzyli pas drogowy pod ścieżkę rowerową.

Finisz prac możliwy do końca roku

Aktualnie finalizowane jest porozumienie między wykonawcą prac a Zarządem Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy dotyczące skrócenia terminu realizacji inwestycji. Wykonawca zaproponował inny sposób prac przy podbudowie i jednocześnie zobowiązał się do wydłużenia terminu gwarancji do 10 lat. Przy takim rozwiązaniu zadeklarował finisz głównych prac budowlanych do końca 2018 roku (wcześniej planowano zakończenie wszystkich prac do połowy 2019 roku). Pozwoliłoby to na odbiór robót na początku przyszłego roku.

Tak zmieni się droga

W ramach przebudowy odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Wzdłuż niej powstanie pobocze. Trasa ominie miejscowość Kamlarki od strony północnej - pozwoli to uniknąć wyburzeń, zniknie także niebezpieczny łuk pomiędzy Cepnem i Kamlarkami - droga zostanie tam poprowadzona nowym śladem. Na całej trasie funkcjonować ma 7 skrzyżowań z ruchem okrężnym. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. W Lisewie, za węzłem autostradowym w kierunku Wąbrzeźna wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych i ważenia pojazdów. W Stolnie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy całej trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe. Łącznie gminy, przez które przebiega droga nr 548 dofinansują zadanie kwotą 4,3 mln zł.

W oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego tylko w zeszłym roku rozpoczęła się modernizacja pięciu dróg wojewódzkich o długości 100 kilometrów. Poza drogą nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna w przebudowie są też odcinki tras:

    - ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
    - z Brześcia do Kowala (nr 265),
    - z Lipna do granicy województwa (nr 559),
    - z Tucholi do Świecia (nr 240).

 

Źródło: KLIK

 

  • autor: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Wstecz