Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

  • Biblioteka Akademia Malucha

Biblioteczna Akademia Malucha

Zajęcia w Bibliotecznej Akademii Malucha prowadzone przez Dorotę Sionkowską w Filii dla Dzieci wąbrzeskiej biblioteki, od  nowego roku kalendarzowego idą pełną parą. W styczniu i lutym bibliotekę odwiedziło już 21 grup z Przedszkola Miejskiego Bajka, z Przedszkola Alpido oraz trzy klasy „zerówkowe” z SP 2. Tegoroczny cykl poświęcony jest uwrażliwieniu najmłodszych na los zwierząt. Mówimy o zwierzętach żyjących dziko, ale przede wszystkim skupiamy się na naszych domowych pupilach. Po tematyce związanej z właściwą opieką nad pieskami i kotkami, którą poruszała książeczka „Groszek, mały cudotwórca”, przyszła kolej na kolejnego bohatera literackiego. Szyszkowy Dziadek, to postać stworzona przez Marię Kędziorzynę, a jej przygody zostały opisane w książce pt. „Wędrówki Szyszkowego Dziadka”. Dzięki tej historyjce dzieci dowiedziały się m.in. jak żyją ważki, co jedzą węże, jętki i żaby, kim jest skrzydlaty potwór? Podróżując z dziadkiem po lesie  odkrywaliśmy kolejne sekrety leśnej przyrody. Książeczka wszystkim bardzo się podobała, grupy wykonały przepiękne albumy o przygodach Szyszkowego Dziadka i zdobyły dyplomy za znajomość  treści. 

Kolejnym książkowym wyzwaniem dla naszych małych studentów była opowieść pt. „Kaktus, dobry pies” Barbary Gawryluk. Jest to radosna, pełna optymizmu, bez nachalnego dydaktyzmu, a jednak ucząca właściwego stosunku do zwierząt historia, którą pokochały wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Losy Kaktusa, psa ze schroniska, który stał się ukochanym, przyjacielem i towarzyszem zabaw stały się doskonałym pretekstem do rozmowy o adopcji zwierząt. O tym, że przygarnięcie zwierzęcia jest poważnym zobowiązaniem, które trzeba dokładnie przemyśleć. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi opiniami, uczyły się nazywać swoje odczucia dotyczące porzucenia, tęsknoty, strachu.

Pozostając w podobnej tematyce zabraliśmy się za książeczkę z serii „Misia i jej mali pacjenci” pt. „Weterynarz z Lipowej Kliniki”. Dzieci poznały małą weterynarz Misię, która w magicznej Lipowej Klinice pomaga swoim małym pacjentom. Misia to wesoła pięciolatka, która ma niezwykły dar – rozumie mowę zwierząt. W pierwszym opowiadaniu Misia pomaga wróbelkowi, któremu w nóżkę wbił się cierń.  W kolejnych poznajemy m.in. psa, bociana i jeża. Zachęcone przykładem dzielnej Misi przedszkolaki chętnie wcielały się w role weterynarza, dzieliły się swoją wiedzą na temat tego zawodu i właściwej opieki nad zwierzętami. Zabawa rozpoczęta w Bibliotece przeniosła się również do przedszkola.

  • autor: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie
  • Biblioteka Klub Maluchabam_luty2018_4.jpg
  • Biblioteka Klub Maluchabam_luty2018_8.jpg
  • Biblioteka Klub Maluchabam_styczen2018_1.jpg
  • Biblioteka Klub Maluchabam_styczen2018_2.jpg
  • Biblioteka Klub Maluchabam_styczen2018_29.jpg
  • Biblioteka Klub Maluchabam_styczen2018_32.jpg
  • Biblioteka Klub Maluchabam_styczen2018_47.jpg

« wstecz