Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

PLAŻE W POWIECIE WĄBRZESKIM

Plaża w Wieldządzu

W ramach projektu pn.,, Budowa małej infrastruktury turystycznej wraz z drogą dojazdową, poprzez zagospodarowanie plaży w miejscowości Wieldządz’’. Dzięki tej inwestycji utworzono miejsce do wodowania łodzi, parking oraz ścieżką spacerową.

 • -
  • autor: www.pluznica.pl
 • Plaża Wieldządz
 • Plaża Wieldządz

Plaża w Ostrowie

Dzięki realizacji projektu pn. ,,Budowa pomostu pływającego i małej infrastruktury turystycznej wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu rekreacyjno-wypoczynkowego przy jeziorze Wieczno Północne w Ostrowie’’. W ramach inwestycji powstała nowa plaża, kąpielisko z pomostem pływającym, ścieżka dla pieszych, miejsce do wodowania łodzi oraz miejsca postojowe. Przy plaży powstał plac zabaw dla najmłodszych oraz siłownia zewnętrzna.

 • Ostrowo
  • autor: www.pluznica.pl
 • Ostrowo
 • Ostrowo

Plaża w Przydworzu

Plaża w Przydworzu mieści się przy Ośrodku wypoczynkowym Wieczno. Na terenie ośrodka można wynająć domki oraz pokoje. Nie brakuje na terenie ośrodka również punktów gastronomicznych. W sezonie letnim nad bezpieczeństwem plażowiczów korzystających z kąpieli, czuwa ratownik. W ośrodku działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Woda jest czysta, a plaża posiada wydzielone miejsce do zabaw dla najmłodszych plażowiczów.

 • Przydwórz
  • autor: www.gminarynsk.pl

Plaża w Wąbrzeźnie

Najważniejszym terenem rekreacyjnym Wąbrzeźna jest Podzamcze, usytuowane nad Jeziorem Zamkowym. Na wschodnim brzegu jeziora znajdują się miejskie kąpielisko z plażą i pomostem, przystań wodna, wypożyczalnia sprzętu wodnego, amfiteatr i kawiarenka letnia. Przez teren Podzamcza wiodą liczne ścieżki spacerowe. W okresie wakacyjnym odbywają się tu imprezy plenerowe, m.in. Dni Wąbrzeźna.

 • Jezioro w Wąbrzeźnie
  • autor: S. Dąbrowska

WĄBRZESKI DOM KULTURY

Animacją życia kulturalnego w mieście zajmuje się Wąbrzeski Dom Kultury, który powstał w 1965 roku, jako placówka metodyczna, tworząca i rozwijająca wszelkie formy działalności kulturalno – oświatowej.

Działalność merytoryczna ukierunkowana jest na organizację wystaw i koncertów oraz pracę kół zainteresowań. WDK jest także organizatorem imprez kulturalnych o charakterze wojewódzkim, regionalnym i ogólnopolskim. W Kawiarni STYL, która funkcjonuje w strukturach WDK przez cały rok organizowane są imprezy okolicznościowe. W 1996 roku WDK uzyskał miano najlepszej placówki kultury w województwie toruńskim. W WDK corocznie od 1994 roku znajduje się lokalny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który koordynuje pracę wolontariuszy tej ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Jerzego Owsiaka.

 • -
  • autor: wdkwabrzezno.pl
 • -
  • autor: wdkwabrzezno.pl
 • -
  • autor: wdkwabrzezno.pl

Podzamcze w Wąbrzeźnie

Głównym terenem rekreacyjnym w mieście jest Podzamcze, położone nad Jeziorem Zamkowym. W obrębie Podzamcza znajdują się kąpielisko miejskie, wypożyczalnia sprzętu wodnego, amfiteatr, kawiarenka letnia wraz z punktem gastronomicznym oraz miejsce na rozbicie namiotów. W sezonie letnim jest to nie tylko miejsce wypoczynku „nad wodą”,  ale również centrum życia kulturalnego miasta. W okresie od maja do połowy września odbywają się tu liczne imprezy sportowe i kulturalne. Tradycją są już coroczne regaty żeglarskie czy zawody wędkarskie. Na uwagę na terenie Podzamcza zasługują ruiny zamku biskupiego z XIV w.  i przyrodnicza ścieżka dydaktyczna wyznaczająca szlak spacerowy nad jeziorami i Strugą Wąbrzeską.
    Na scenie amfiteatru, w ramach Wąbrzeskiego Lata Kulturalnego, organizowanego przez Wąbrzeski Dom Kultury, występują artyści amatorzy oraz najpopularniejsi wykonawcy muzyki rozrywkowej w kraju.

 • Podzamcze
  • autor: wabrzezno.com
 • podzamcze

Ośrodek wypoczynkowy w Przydworzu

Ośrodek wypoczynkowy w przydworzu posiada jezioro o nazwie Wieczno Południowe. Powierzchnia jeziora to 199,4 ha, obiętość 4.358,0 tys. m3. Głębokość maksymalna 4,1 m. Powierzchnia zlewni całkowitej 51.0 km2. Jezioro położone jest w powiecie wąbrzeskim, gmina Ryńsk.

Jezioro jest podzielone przez półwyspy na dwie części. Wieczno Północne i Wieczno Południowe. W południowej części jeziora zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy z rozległą plażą. Na terenie ośrodka do wynajęcia są domki oraz pokoje w dwóch hotelikach. Nie brakuje również punktów gastronomicznych.

W sezonie letnim nad bezpieczeństwem plażowiczów korzystających z kąpieli, czuwa ratownik. Na terenie ośrodka działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Woda jest czysta, a plaża posiada wydzielone miejsce do zabaw dla najmłodszych plażowiczów. Wstęp na teren ośrodka jest bezpłatny.  Osoby, które wybierają się nad jezioro samochodem, mogą zaparkować na płatnym parkingu. Na terenie ośrodka znajduje się pole namiotowe wyposażone w kominek gdzie można przygotować sobie ulubione posiłki.

Ośrodek wypoczynkowy w Przydworzu

tel. 56-688-50-47

e-mail: przydworz@gminarynsk.pl

 • osrodek wypoczynkowy
  • autor: www.gminarynsk.pl

Muzeum Miejskie w Wąbrzeźnie

Miejskie Muzeum powstało w czerwcu 2001 r. Swą siedzibę znalazło w dziewiętnastowiecznym gmachu tzw. starego młyna przy ul. 1 Maja. W 2011 r. ze względu na bardzo zły stan techniczny obiektu i brak środków na podjęcie jego modernizacji – ekspozycje przeniesiono do Wąbrzeskiego Domu Kultury.

Obecnie wystawa mieści się w sali przy Galerii na I piętrze domu kultury przy ul. Wolności 47. Zbiory muzealne prezentowane w WDK to zarówno dzieła odznaczające się kunsztem artystycznym jak i rzemieślnicze wyroby codziennego użytku. Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdują się m.in. meble pochodzące z początków XX w. (stół, kredens, łóżko, szafki i komoda).

Muzeum w Wąbrzeźnie prezentując zabytki i pamiątki z przeszłości, propaguje historię miasta i okolicy. Zarówno dzieła odznaczające się kunsztem artystycznym, jak i wyroby rzemieślnicze, a także przedmioty otaczające nas na co dzień, są niewątpliwym świadectwem przeszłości, tej odległej i tej już znacznie bliższej. Zbiory o charakterze regionalnym umożliwiają przez pryzmat lokalnych wydarzeń zobrazowanie historii, której współtwórcami są nie tylko wybitne osobowości, ale i zwykli mieszkańcy.

Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 12.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny.

 • wdkwabrzezno.pl