Treść Strony
„Budowa obwodnicy miasta Wąbrzeźno”
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego w kwocie 15 621 334,41 PLN na podstawie umowy nr Z/2.04/I/1.1.1/2/04/U/2/04 z dnia 30 grudnia 2004 roku. Całkowity koszt Projektu wynosi 26 295 416,82 PLN. Pozostała kwota 5 207 111,48 PLN stanowi wkład własny Powiatu Wąbrzeskiego, Miasta Wąbrzeźno oraz Gminy Wąbrzeźno.
Opis projektu
Przedmiotem projektu jest budowa obwodnicy miasta Wąbrzeźno o długości 7,768 km. Budowa obwodnicy obejmuje: budowę jezdni, poboczy, skrzyżowań (3 typu "rondo", 4 typu "T-owe" i 2 typu "proste"), budowę systemu odwodnienia, budowę oświetlenia ulicznego, przebudowę kolizji z istniejącym uzbrojeniem oraz projekt organizacji ruchu sygnalizacji świetlnej. Według przeprowadzonych w okresie od 1998-2000 roku ekspertyz odnośnie bezpieczeństwa ruchu drogowego doszło do wyraźnego wzrostu liczby rannych (o 70%) i kolizji drogowych (o 85%). Wskaźnik liczby ofiar śmiertelnych na 10.000 mieszkańców w analizowanym okresie dla Wąbrzeźna wynosił 2,1, natomiast dla Polski 1,7. Powyższe dane wykazują, że poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście jest niezadowalający. W kolejnych latach sytuacja może ulec pogorszeniu, gdyż według prognoz wskaźnik motoryzacji dla miasta Wąbrzeźna w okresie najbliższych 20 lat wzrośnie z 215 do 400 samochodów na 1000 mieszkańców. Z przeprowadzonych analiz wynika, że obwodnica udostępni swobodny przejazd przez Wąbrzeźno z kierunków Brodnicy, Rypina, Kowalewa Pomorskiego, Radzynia Chełmińskiego w kierunku wjazdu na przyszłą autostradę A1 (Toruń-Gdańsk) w miejscowości Lisewo. Z kolei ruch z autostrady w kierunku w/w miast będzie się odbywał z pominięciem centrum Wąbrzeźna. Wybudowanie obwodnicy doprowadzi do konkurencyjności w wyborze dróg dojazdowych do przyszłej autostrady dla mieszkańców okolicznych miejscowości leżących od strony południowo-wschodniej Wąbrzeźna oraz przyczyni się do znacznego poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców, jak i użytkowników dróg. Przewidziane w projekcie technicznym rozwiązania typu ronda, uchodzą za bardzo bezpieczne.
Celem realizacji projektu jest podniesienie atrakcyjności powiatu wąbrzeskiego w tym i miasta Wąbrzeźno oraz poprawa powiązań komunikacyjnych z ośrodkami regionalnymi zwiększająca możliwość równomiernego rozwoju gospodarczego. Przyczyni się do większego dostępu mieszkańców powiatu do zatrudnienia, szkół, ośrodków kulturalnych, sportowych i turystycznych. Obwodnica uzupełni, poprzez drogi powiatowe i wojewódzkie, powiązanie z drogami krajowymi i projektowaną autostradą A1 "północ-południe". Dzięki wybudowaniu obwodnicy w największym stopniu zostanie odciążony z ruchu, bo o ponad 2100 pojazdów na dobę, najgorszy obecnie pod względem warunków ruchu element układu komunikacyjnego miasta, jakim jest jednopasmowy wjazd i wyjazd z Placu Jana Pawła II na ul. Chełmińską. Na pozostałych elementach układu komunikacyjnego spadek natężeń ruchu będzie wynosić od 600-1500 pojazdów na dobę. Jeżeli chodzi o warunki życia, zostanie znacznie podniesione bezpieczeństwo mieszkańców oraz użytkowników lokalnej sieci dróg miejskich. Szacuje się, że liczba mieszkańców miasta aktualnie narażonych na negatywne oddziaływania związane z ruchem pojazdów przez centrum wynosi 3-4 tys. natomiast liczba osób potencjalnie narażonych na pogorszenie komfortu życia w rejonie obwodnicy wyniesie 200-300 osób. Znaczne obniżenie natężenia ruchu pozwoli na ponowne przystosowanie i lepsze użytkowanie przestrzeni miejskiej, zwiększenie ilości miejsc parkingowych, zwiększenie ilości deptaków i miejsc użyteczności publicznej. Lokalne podróże będą łatwiejsze dzięki odciążeniu ruchu, ale także dzięki temu, że ruch ten nie będzie już połączony z ruchem tranzytowym. Ułatwi to w szczególności przejazdy związane z turystyką, działalnością rolniczą, ruchem dwukołowym, rowerowym, a także ruchem pieszych. Projektowana obwodnica stwarza możliwość połączenia dróg kołowych z drogami kolejowymi, ponieważ przebiegać będzie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 534, którą przecina na granicy miasta Wąbrzeźno z Gminą Wąbrzeźno linia kolejowa Wrocław-Poznań-Toruń-Olsztyn.
Wyjazd na budowę obwodnicy był jednym z punktów wspólnego posiedzenia stałych Komisji Rady Powiatu.