Aktualności z PCPR

  • Logo - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

   Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami (ang. International Day of Persons with Disabilities) obchodzony jest corocznie 3 grudnia. Inna nazwa tego święta to Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Ustanowione ono zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku (rezolucja 47/3) na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983-1992). Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnością, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie społeczne. Święto jest okazją do zwiększenia świadomości publicznej  o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką obchodów są bariery architektoniczne. 
   13 grudnia 2006 roku na 61 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ została przyjęta Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych. Weszła ona w życie 2008 r. Jest to umowa międzynarodowa dotycząca praw człowieka, której celem jest ochrona praw i godności osób niepełnosprawnych.  W myśl jej zapisów osoby niepełnosprawne mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji, ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym. Konwencja opiera się na ośmiu zasadach przewodnich:
- poszanowanie nieodłącznej godności, autonomii jednostki, w tym wolności dokonywania własnych wyborów oraz niezależności,
- niedyskryminacja,
- pełny i efektywny udział oraz integracja społeczna,
- poszanowanie różnic i akceptacja osób niepełnosprawnych jako części ludzkiej różnorodności i człowieczeństwa,
- równość szans,
- dostępność,
- równość mężczyzn i kobiet,
- poszanowanie zmieniających się możliwości dzieci z niepełnosprawnością i poszanowanie prawa niepełnosprawnych dzieci do zachowania ich tożsamości.
   Polska podpisała i ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 r. Strony Konwencji są zobowiązane do promowania, ochrony i zapewnienia pełnego korzystania z praw człowieka przez osoby niepełnosprawne oraz zapewnienia im pełnej równości na mocy prawa.
   Konwencja ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami, ale także stanowi swoistą konstytucję niepełnosprawnych, która poprzez regulacje w niej zawarte będzie pozytywnie wpływać na status prawny tych osób. Istotą dokumentu było uporządkowanie całości działań organów władzy publicznej, w szczególności w drodze ustanawiania aktów normatywnych oraz podejmowania czynności mających na celu integrację oraz niedyskryminację osób z dysfunkcjami. Podpisanie przez Prezydenta RP ustawy o ratyfikacji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych stanowiło istotny krok w kierunku zmiany statusu niepełnosprawnych w Polsce. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw każdego dnia ułatwiających i usprawniających codzienne życie osobom z niepełnosprawnościami.

  • autor: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie, data: 2020-12-02

Wstecz