Aktualności 2021

  • Inspekcja weterynaryjna

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wąbrzeźnie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wąbrzeźnie informuje, że w związku z ROZPORZĄDZENIEM WYKONAWCZYM KOMISJI (UE) 2021/1268 z 29 lipca 2021 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń teren powiatu wąbrzeskiego od  3 sierpnia 2021 r. znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami I (dawniej obszar ochronny).

 

W związku z powyższym ubój gospodarczego świń można przeprowadzić na zasadach:

  1. Dopuszcza się ubój na terenie gospodarstwa, w celu produkcji mięsa, świń utrzymywanych w gospodarstwie podlegającym ograniczeniom, nakazom lub zakazom pod warunkiem że były one utrzymywane w tym gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem
  2. Co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju posiadacz zwierząt jest zobowiązany zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii zamiar przeprowadzenia uboju. Informacja musi zwierać:
  • imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres posiadacza zwierząt poddawanych ubojowi,
  • gatunek i liczbę zwierząt poddawanych ubojowi,
  • numer identyfikacyjny zwierzęcia lub zwierząt poddawanych ubojowi, jeżeli z przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wynika obowiązek oznakowania zwierzęcia,
  • miejsce i termin uboju,
  • imię i nazwisko oraz adres osoby uprawnionej do przeprowadzenia uboju,
  • inne dane mające na celu ułatwienie kontaktu z informującym, w szczególności numer telefonu informującego,
  • w przypadku, o którym mowa w § 2a ust. 1 – oświadczenie, że świnie były utrzymywane w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem;
  1. Podczas każdego uboju musi być obecny urzędowy lekarz weterynarii, który w obszarze objętym ograniczeniami I – niebieskiej: przeprowadzi badanie przedubojowe zwierzęcia i poubojowe mięsa, pobierze próbkę mięsa do badania w kierunku obecności larw włośni oraz w kierunku afrykańskiego pomoru świń jeżeli istnieje podejrzenie jego wystąpienia.
  2. Żadne jadalne części zwierząt po dokonanym uboju nie mogą zostać wywiezione z gospodarstwa uboju.
  3. Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego (np. kości, jelita) muszą zostać we właściwy sposób zagospodarowane – odebrane przez firmę utylizacyjną. W żadnym wypadku nie można zakopać pozostałości poubojowych.
  4. Niespełnienie wymagań ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny zagrożone jest karą administracyjną w wysokości od 100 PLN do 2000 PLN.
  5. W związku z tym, że ubój gospodarczy jest dopuszczony na terenie gospodarstwa pochodzenia zwierzęcia możliwe jest przeprowadzenie uboju usługowo przez kwalifikowanego ubojowca lub właściciela zwierząt, który posiada kwalifikacje ubojowe z zachowaniem szczególnych reżimów sanitarnych, m. in.:
  • osoba dokonująca uboju w okresie co najmniej 72 godzin poprzedzających wejście do gospodarstwa nie może: uczestniczyć w polowaniu ani dokonywać obróbki mięsa dzików, nie może przebywać w gospodarstwie w którym stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń lub w którym istnieje podejrzenie wystąpienia tej choroby, nie powinna przebywać w miejscu, gdzie możliwe było bytowanie dzików (np. w lesie, innych terenach zbuchtowanych przez dziki),- osoba dokonująca uboju nie powinna wjeżdżać samochodem na teren gospodarstwa, w którym będzie dokonywała uboju,
  • Osoba dokonująca uboju przed wejściem do gospodarstwa, na terenie którego ma się odbyć ubój, musi założyć odzież ochronną i obuwie, najlepiej jednorazowego użytku.
  • Sprzęt wykorzystywany przy przeprowadzaniu uboju musi być dezynfekowany środkami chemicznymi unieszkodliwiającymi wirusa ASF.
  • Obecność ubojowca na terenie gospodarstwa musi być odnotowana w rejestrze wejść do budynków utrzymywania świń.
  • Po dokonaniu uboju jednorazowe odzież i obuwie należy zostawić w gospodarstwie utrzymywania zwierząt.
  • Zalecane jest dokonywanie ubojów w odstępach 72 godzinnych celem ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń.

 

  • autor: Mirosław Okrasa - Zastępca Kierownika Wydziału Organizacyjnego

Wstecz