Aktualności 2018

  • Biblioteki

Spotkanie Bibliotekarek w Książkach - przeanalizowano czytelnictwo w Powiecie Wąbrzeskim

15 listopada br. bibliotekarki z powiatu wąbrzeskiego wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Gminnej Biblioteki w Książkach. Celem spotkania była wymiana doświadczeń, analiza czytelnictwa za ostatnie półrocze oraz prezentacja nowych działań bibliotecznych, które bibliotekarki poznały podczas indywidualnych szkoleń i warsztatów.

Jako pierwsza zaprezentowała się dyrektor GBP w Książkach, starszy bibliotekarz Katarzyna Zaworska. Przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej podejmowane przez siebie działania i akcje czytelnicze, m.in.:  Klub Mam, DKK,  Akademia Przedszkolaka, Noc w Bibliotece, tematyczne zajęcia podczas ferii i wakacji, Narodowe Czytanie, robotyka, lekcje biblioteczne. Pani Kasia opowiedziała także o swoich wrażeniach ze zlotu animatorów DKK, który odbył się w lipcu 2016 r. we Wrocławiu pod nazwą „Literacki Woodstock”.

Drugim tematem omawianym podczas spotkania były warsztaty dla bibliotekarzy pn. „Gamifikowanie literatury pięknej na smartfonach, jako sposób zaangażowania pokolenia X i Y w czytanie książek”. W warsztatach tych brały udział Sabina Olszewska instruktor  oraz Małgorzata Grzybek starszy kustosz w MiPBP w Wąbrzeźnie. Koleżanki przedstawiły najważniejsze elementy warsztatów: rodzaje gier miejskich (podchody, happeningi, flashmob, LARP, RPG), zasady tworzenia  ich scenariuszy i regulaminów oraz formy promocji . Małgorzata Grzybek w swojej prezentacji skupiła się na wyjaśnieniu pojęcia gamifikacja (Gamifikacja - polega na użyciu mechanizmów z gier, które mobilizują do działania, zwiększają zaangażowanie lub zwyczajnie uprzyjemniają nudne, powtarzalne i monotonne czynności. Dzięki niej dobrowolnie podejmujemy się wykonania zadań, do których zazwyczaj sami nie umiemy się zmusić.) oraz pokolenie Y i Z (Y- in. milenialsi, pokolenie ludzi urodzonych w Polsce od 1984 do 1997 r.; pokolenie  Z – od zombie, pokolenie internetowe, ludzie urodzeni w Polsce po 2000 r.)

Podobną tematykę przedstawiła w swoim wystąpieniu Justyna Kułakowska starszy bibliotekarz z GBP w Dębowej Łące. Szkolenie, w którym uczestniczyła nosiło  nazwę „Biblioteka wychodzi z siebie” i dotyczyło oferty bibliotecznej dla seniorów oraz młodzieży, czyli wspomnianego wcześniej pokolenia Y i Z. Są to najtrudniejsze grupy odbiorców, wymagające specjalnych działań i zabiegów marketingowych ze strony bibliotekarzy. Zostały omówione różne formy pracy z seniorami (warsztaty rękodzieła, spotkania z lekarzami, wycieczki krajoznawcze, kluby dyskusyjne) i młodzieżą (gry miejskie, „tajemnicze spotkania”, bookcrossing).

Kolejną prelegentką była dyrektor GBP w Płużnicy Izabela Niedbała. Zrelacjonowała ona swój udział w Międzynarodowym kongresie Bibliotekarzy IFLA, który odbył się w sierpniu br. we Wrocławiu oraz w seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze”. Wraz z bibliotekarzami z całej Polski odwiedziła biblioteki w Czechach.  Dwie biblioteki w Brnie – Morawską Bibliotekę Krajową oraz Bibliotekę im. Jiříego Mahena. Każda z nich zachwyca niezwykłą architekturą oraz bogatą ofertą czytelniczą i kulturalną. Obie biblioteki realizują liczne projekty mające na celu szerzenie czytelnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje miasto Soběslav (7,5 tys. mieszkańców), w którym znajduje się jedna z najpiękniejszych bibliotek publicznych w Republice Czeskiej. Od 2010 roku biblioteka mieści się w zrewitalizowanym północnym skrzydle gotyckiego zamku – jednym z najważniejszych zabytków w Soběslawiu. Wizyty studyjne w bibliotekach zostały połączone ze zwiedzaniem dwóch największych miast w Republice Czeskiej: Brna oraz Pragi.
Spotkanie zakończyłyśmy analizą stanu czytelnictwa w poszczególnych bibliotekach miasta Wąbrzeźna i powiatu. W pierwszym półroczu 2017 r. w bibliotekach miejskich wypożyczono ogółem 20194 woluminy, tym samym liczba wypożyczeń wzrosła o 627 w stosunku do I półrocza ubiegłego roku. Przybyło nam też 55 czytelników. Największym zainteresowaniem cieszyła się niezmiennie literatura piękna (10335 wypożyczeń) oraz popularno-naukowa (5276 wypożyczeń). Liczba odwiedzin naszych placówek w pierwszym półroczu przekroczyła 14 tys. Większym zainteresowaniem cieszył się też portal IbukLibra, do którego biblioteka wąbrzeska wykupiła dostęp. Zarejestrowano 48 sesji i 372 otwarte strony.

W powiecie wąbrzeskim największy wzrost czytelnictwa i wypożyczeni, w odniesieniu do 2016 r. zanotowała GBP w Książkach. Tytuł najbardziej rozczytanej miejscowości przypada zaś Nowej Wsi Królewskiej. W minionym półroczu wypożyczono tam 4577 woluminów na 251 zarejestrowanych czytelników.

Wymiana doświadczeń oraz informacji o nowych modelach pracy z czytelnikiem z pewnością zaowocuje nowymi działaniami i akcjami czytelniczymi.  Biblioteki będą czynić starania o uzyskanie dodatkowych środków i wsparcie sponsorów, ponieważ formy, o których usłyszałyśmy wymagają w dużej mierze zaangażowania kosztownego sprzętu i oprogramowania.


Dziękujemy Kasi Zaworskiej za miłe przyjęcie braci bibliotecznej  w Książkach!

 

  • autor: A. Błaszak
  • Biblioteki00glowne.jpg
  • Bibliotekinarada1.jpg
  • Bibliotekinarada10.jpg
  • Bibliotekinarada11.jpg
  • Bibliotekinarada12.jpg
  • Bibliotekinarada13.jpg
  • Bibliotekinarada15.jpg
  • Bibliotekinarada16.jpg
  • Bibliotekinarada17.jpg
  • Bibliotekinarada18.jpg
  • Bibliotekinarada19.jpg
  • Bibliotekinarada2.jpg
  • Bibliotekinarada20.jpg
  • Bibliotekinarada3.jpg
  • Bibliotekinarada4.jpg
  • Bibliotekinarada5.jpg
  • Bibliotekinarada6.jpg
  • Bibliotekinarada7.jpg
  • Bibliotekinarada8.jpg
  • Bibliotekinarada9.jpg

Wstecz