Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

  • STRAŻACY POMAGAJĄ...

Pomoc i ofiarność polskich strażaków wobec Ukrainy

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych na terenach przygranicznych jak i w całej Polsce niosą pomoc uchodźcom, którzy przekraczają granicę naszego kraju. Do działań zadysponowano również kadetów oraz podchorążych ze szkół pożarniczych.

Wszyscy zaangażowani są w szereg działań wynikających z zadań ustawowych, a przede wszystkim wspierających inne służby i podmioty. Tworzą dla mieszkańców Ukrainy to, co najważniejsze, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo w najtrudniejszym momencie ich życia. Otaczają opieką najbardziej wrażliwą grupę uchodźców tj. matki z dziećmi, osoby starsze.

Miasteczka namiotowe, łóżka polowe, koce, transport z granicy do punktów recepcyjnych i miejsc czasowego pobytu w kraju – to tylko część z wymienionych zadań, jakie wykonują strażacy. Pomoc, którą udzielamy zaczęła obejmować coraz większe obszary. Kadeci oraz podchorążowie ze szkół pożarniczych uczestniczą również w pracach związanych z pakowaniem darów zebranych w różnego rodzaju akcjach czy zbiórkach, które są najczęściej jedynymi środkami pomocowymi do przetrwania. Strażacy PSP we współpracy z przedstawicielami PKP koordynują transporty kolejowe uchodźców z woj. podkarpackiego
i lubelskiego do innych części kraju.

Dzięki szybko skoordynowanej pomocy pojawiły także kolejne transporty potrzebnego sprzętu dla ukraińskich strażaków. Odpowiadając na apel komendanta głównego, zebrano już ponad 2000 palet na których znajdują się hełmy, ubrania, buty specjalne i inny sprzęt pożarniczy. Ponadto, trwa przekazywanie samochodów ratowniczo – gaśniczych do ukraińskiej straży pożarnej. Na tę chwilę polscy strażacy zadeklarowali przekazanie ok. 170 samochodów.

Ofiarność jaką w obecnej sytuacji oferują polscy strażacy funkcjonuje na poziomie międzynarodowym. Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Komendzie Głównej PSP stało się koordynatorem dla straży pożarnych z całego świata, które będą oferować sprzęt pożarniczy dla strażaków z Ukrainy.

Solidaryzując się z sąsiadami zza wschodniej granicy, intensywnie pracujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo uchodźcom i przekazać jak najszybciej wsparcie sprzętowe naszym kolegom na Ukrainie. Wszystkim tym działaniom przyświeca nasza myśl przewodnia „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

  • autor: ŹRÓDŁO: www.gov.pl/web/kppsp-wabrzezno Opracowanie: Wydział prasowy KG PSP Zdjęcia: Archiwum KW PSP, KM PSP, OSP

« wstecz