Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Treść Strony

Ankieta internetowa badająca sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek Agencji Praw Podstawowych (FRA), zwraca się z prośbą o wypełnienie kolejnej ankiety internetowej badającej sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Rezydencję podatkową obywateli Ukrainy ustala się na podstawie oświadczeń

Podatnik (obywatel Ukrainy) może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) poprzez złożenie oświadczenia.
Złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.
Płatnik nie jest zobowiązany do badania prawdziwości tego oświadczenia, chyba że z informacji i dokumentów znajdujących się w jego posiadaniu wynikają ustalenia przeciwne.

E-wizyty także w języku ukraińskim

Od wtorku, 5 kwietnia obywatele Ukrainy mogą porozmawiać z ekspertem ZUS przez internet w języku ukraińskim bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS. W e-wizycie po stronie ZUS będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego.

Wymagania jakie powinny spełniać zwierzęta towarzyszące uchodźcom z Ukrainy

 • ULOTKA PL
 • ULOTKA EN
 • ULOTKA UA

ZUS: Od dziś działa infolinia dla obywateli Ukrainy

Specjalna infolinia będzie działać pod numerem 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku  w godz. od 8.00 do 18.00, a obsługiwać ją będą m.in. uchodźcy z Ukrainy. Opłata za połączenie jest według stawek operatorów. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 • APEL WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO

Masz dom, mieszkanie, pokój, który chcesz udostępnić uchodźcom z Ukrainy?

Podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wystosował apel do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

 • SPECUSTAWA - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Specustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy – odpowiedzi na najważniejsze pytania CZ.1.

12 marca 2022 r. (z mocą obowiązującą od 24 lutego 2022 r.) weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej specustawa). Nowe przepisy budzą szereg wątpliwości interpretacyjnych. Na niektóre z nich odpowiedzieli redaktorzy portalu www.wartowiedziec.pl

Wnioski o świadczenia rodzinne dla uchodźców wkrótce na PUE ZUS

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka. Aby złożyć wniosek, uchodźca i dziecko musi posiadać specjalny PESEL. Potrzebne będzie też konto w banku i polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

 • POWIAT WĄBRZESKI POMAGA UKRAINIE

Powiat Wąbrzeski przyjął uchodźców z Ukrainy

Mija kolejny tydzień walk na Ukrainie. Każdego dnia rośnie liczba uchodźców z Ukrainy, którzy znajdują schronienie w naszym kraju. W tym trudnym dla naszych wschodnich sąsiadów czasie także Powiat Wąbrzeski utworzył ośrodki dające bezpieczny azyl dla Ukraińców uciekających przed wojną. 

Biblioteka zorganizowała kiermasz, z którego dochód przekaże na pomoc Ukrainie

Czekają naprawdę świetne książki. Są romanse i słowniki, książki obyczajowe i kryminały, klasyka i nowości. Każdy znajdzie coś dla siebie. Opowieść która umili mu wieczór, da oddech od trudnej rzeczywistości. 

 • Związek Powiatów Polskich

Pomoc uchodźcom i współpraca z rządem tematami wideokonferencji Zarządu ZPP

Przepisy dotyczące pomocy dla uchodźców są niejednoznaczne, co rodzi wiele problemów. Zmieniające się kwoty dofinansowań to chaos i konieczność nagłej zmiany kierunku działań – między innymi takie problemy podkreślali Starostowie podczas kolejnej nadzwyczajnej wideokonferencji Zarządu Związku Powiatów Polskich.

 • Przetłumacz naszą stronę na język Ukraiński

Skorzystaj z tłumacza na naszej stronie | Cкористайтеся перекладачем на нашому сайті

Przypominamy, że na naszej stronie internetowej, w zakładce po lewej stronie udostępniamy możliwość przetłumaczenia naszego portalu na dowolny język, w tym język ukraiński.

 • APEL MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA

Kujawsko-Pomorskie razem dla Ukrainy - apel Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego

Za naszą wschodnią granicą trwa regularna wojna. Giną ludzie, obracają się w gruzy domy, brakuje wody i prądu, powoli kończy się zaopatrzenie. Krwawiąca Ukraina walczy, ale się nie poddaje. Jednocześnie z każdym dniem do naszego kraju, do naszego regionu napływa coraz więcej ukraińskich rodzin, niekompletnych z reguły, bo ojcowie i starsi bracia bronią ojczyzny przed najeźdźcą. Dziękuję tym wszystkim, którzy już zaangażowali się w działania pomocowe – aktywistom organizacji pozarządowych, samorządowcom, mieszkańcom regionu. Wszyscy bowiem wiemy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc tym dzielnym ludziom!   

 • RYNEK PRACY - informacje dla uchodźców z Ukrainy

Rynek pracy - pomoc dla Ukrainy | Ринок праці

Informujemy że Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił, na wortalu publicznych służb zatrudnienia, nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy

 • ukraina828x0

Komunikat ws. uchodźców - Zespół do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

Szanowni Państwo,

W związku z napadem Rosji na Ukrainę i zaangażowaniem Polski w udzielanie wszechstronnej pomocy Ukrainie oraz jej obywatelom, licznie przybywającym do naszego kraju, przekazuję (pod linkiem załączonym do niniejszej wiadomości) z upoważnienia dr Dariusza Boguckiego, Zastępcy Dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji, stanowisko Sekretariatu Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie informacji na temat prób wykorzystania uchodźców do pracy przymusowej lub innych form wyzysku w pracy lub usług seksualnych czy też innych przypadków niegodziwego traktowania.

 • POMOC MEDYCZNA DLA UKRAINY

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy | Медична допомога біженцям з України

Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego br. są objęci opieką medyczną na takich samych zasadach, jak każda osoba ubezpieczona w Polsce.  

Jeśli takie osoby przebywają w Powiecie Wąbrzeskim i potrzebują pomocy medycznej otrzymają ją w każdej placówce, która posiada kontrakt z NFZ (szpital, poradnia lekarza rodzinnego). W poradniach przy Nowym Szpitalu w Wąbrzeźnie pracują lekarze mówiącymi po ukraińsku i rosyjsku. 

Osoby, które mają pod opieką uchodźców z Ukrainy, którzy wymagają pomocy medycznej prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczy - tel. 41 240 0000, od 7.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku. 

 • POWIATOWY URZĄD PRACY INFORMUEMALE

Zgłaszanie ofert pracy dla obywateli Ukrainy!

Drodzy pracodawcy, jeśli możecie zaoferować pracę obywatelom Ukrainy przybywającym do Naszego kraju zgłoście się doPowiatowego Urzędy Pracy lub prześlijcie formularz zgłoszenia wolnego miejsca pracy!


Celem Urzędu jest stworzenie bazy ofert pracy dla obywateli Ukrainy, którzy będą przybywać do powiatu wąbrzeskiego. O zgłoszonych wolnych miejscach pracy będziemy informować cudzoziemców wyrażających chęć podjęcia pracy.

 

 • Potrzebna pomocKSZTALCENIE-NA-ODLEGLOSC

Potrzebna pomoc - lista aktualnego zapotrzebowania na wsparcie rzeczowe dla Ukrainy

Przedstawiciele Urzędu Miasta Tomaszów Lubelski przekazali aktualną listę zawierającą zapotrzebowanie w formie pomocy rzeczowej dla Ukrainy. Osoby chętne do przekazania materiałów proszone są o kontakt z osobami organizującymi zbiórkę w powyższej gminie:

Pani Magdalena nr tel. 791 701 874
Pan Ewelina nr tel. 667 306 672

 • Spotkanie przedsiębiorców z Powiatu Wąbrzeskiego w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie 1920x810

Spotkanie przedsiębiorców z Powiatu Wąbrzeskiego w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie

W dniu 1 marca 2022 roku odbyło się spotkanie przedsiębiorców z Powiatu Wąbrzeskiego w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie zorganizowane z  inicjatywy Starosty Wąbrzeskiego oraz Burmistrza Miasta Wąbrzeźno w sprawie pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów.

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie,  w pomoc dla Ukrainy angażują się nie tylko rodziny i przyjaciele obywateli Ukrainy, instytucje charytatywne czy organizacje rządowe i samorządowe, ale także przedsiębiorcy.

Podczas dyskusji poruszono kwestie naszego przygotowania do przyjęcia uchodźców z Ukrainy oraz porozmawiano o organizowanych zbiórkach na terenie naszego powiatu. 

Bardzo dziękujemy przedsiębiorcom, za tak liczny odzew i chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy.

 

#solidarnizUkrainą

 • autor: Wydział Organizacyjny Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie
 • Krajowa Administracja Skarbowa

Zasady wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę

 • W związku z wojną na Ukrainie informujemy o zasadach wysyłki pomocy humanitarnej poza obszar celny Unii Europejskiej.
 • Pytania w tej sprawie można kierować na dedykowany adres ukrainie@mf.gov.pl
 • W izbach administracji skarbowej zostali wyznaczeni koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej.

W celu zapewnienia sprawnej obsługi planowanych transportów z pomocą humanitarną w każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym, przez który planowane jest wyprowadzenie konwoju.

Podmioty, organizacje i instytucje organizujące i wysyłające konwoje humanitarne na Ukrainę powinny przede wszystkim współpracować z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w ramach akcji #PomagamUkrainie – koordynacja pomocy humanitarnej. Uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie.

 • Pomoc Ukrainie2429

Pomoc Ukrainie

Szanowni Państwo,

podczas kolejnej wideokonferencji Zarządu ZPP dyskutowaliśmy o pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Jedną z form wsparcia – zaproponowaną przez Wiceprezesa Zarządu ZPP, Starostę Łańcuckiego Adama Krzysztonia – jest możliwość kierowania środków finansowych na konto Fundacji Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej.
Konto ww. Fundacji: Bank Pekao S.A. nr 10 1240 4751 1111 0010 8657 0263.
W tytule przelewu należy wpisać „UKRAINA”.

 • Flag_of_Ukraine

Informacja dla Uchodźców z Ukrainy

Dla uchodźców z Ukrainy uruchomione zostały infolinie oraz strony internetowe z niezbędnymi informacjami.
 
Obsługiwane są one w języku ukraińskim i w języku polskim. 
 
Wojewoda Kujawsko – Pomorski uruchomił ogólnodostępną infolinię pod numerami telefonu:

> 52 34 97 804

> 52 34 97 461

obsługiwaną w języku ukraińskim i polskim oraz  stronę internetową  https://cudzoziemiec.bydgoszcz.pl
 
Została również uruchomiona specjalna, dedykowana strona internetowa: Ukraina - Urząd do Spraw Cudzoziemców - Portal Gov.pl (www.gov.pl) oraz infolinia +48 47 721 75 75