Wszystkie aktualności

  • Spotkanie autorskie w bibliotece

Karina Obara na koniec Tygodnia Bibliotek+

Tegoroczny wąbrzeski Tydzień Bibliotek stał pod znakiem kobiet.

Od obchodów Dnia Bibliotekarza, choć należałoby powiedzieć Dnia Bibliotekarki, bo to zawód wysoce sfeminizowany, poprzez cały cykl aktywnych zajęć, podczas których oglądaliśmy „bibliotekę z bliska” – a biblioteka jest kobietą! Aż po warsztaty i spotkania, których bohaterkami też były wspaniałe panie. Pisania limeryków i tworzenia kolaży, z których słynęła Wisława Szymborska, uczyła wąbrzeską młodzież pisarka, poetka i malarka Joanna Jagiełło. Ostatnim akordem Tygodnia Bibliotek było zaś czwartkowe spotkanie z Kariną Obarą.

Karina Obara to urodzona na Dolnym Śląsku, wychowana nad morzem, a od ponad dwudziestu lat osiadła w Toruniu, politolożka i dziennikarka, dziś malarka i aspirująca psychoterapeutka. Obecni na spotkaniu wąbrzeźnianie mieli okazję poznać Karinę Obarę przez pryzmat jej twórczości. Od debiutanckiej „Grzecherezady” z 2006 r., poprzez kolejne jej powieści: „Gracze”, „Kobieta, która nie odmieniła losów świata”, „Niebezpieczne zabawy”, aż do najnowszego eseju „Jak odzyskać duszę” i zbioru listów napisanych z prof. Lechem Witkowskim „Gdy nadwrażliwość wystawia rachunki”. Książki Obary, choć przez wydawców reklamowane już to jako „płomienny romans”, już to kryminał, czy thriller, zawsze mają drugie dno. Autorka odmalowuje przemiany swoich bohaterów, często bolesne dojrzewanie, poszukiwanie tożsamości, niełatwe próby zrozumienia inności, plątaninę uczuć.

Zachęcamy czytelników do sięgnięcia po te tytuły, choć pewnie większość z nich kojarzy Karinę Obarę z Gazety Pomorskiej, w której przez dwie dekady zajmowała się komentowaniem życia politycznego, rozmawiała z ekspertami z różnych dziedzin. Pisała reportaże, teksty społeczne, przeprowadzała wywiady z ciekawymi ludźmi. W 2021 roku pożegnała się z redakcją w dość dramatycznych okolicznościach. Po przejęciu pisma przez koncern Orlen, odeszła z pracy oświadczając, że „nie miałam już swobody doboru ekspertów i zabroniono mi komentować polską rzeczywistość polityczną. Miałam narastające uczucie klinczu i coraz większą świadomość, że nowy właściciel nie przestrzega prawa prasowego”.

Rozstanie z dziennikarstwem, choć bolesne pod wieloma względami, zaowocowało rozwojem innych pasji Kariny Obary. Postanowiła studiować psychoterapię, a przede wszystkim rozwinęła talent malarski. Uczestnicy spotkania w bibliotece mieli okazję obejrzeć próbkę jej twórczości. Malarstwo figuratywne i abstrakcje artystka wykonuje techniką mix-media, czyli wykorzystującej więcej niż jeden materiał. Obok farb olejnych znajdziemy zatem na obrazach twórczo przetworzone zioła, sznurek, piasek. Wystawa obrazów Kariny Obary będzie gościła w wąbrzeskiej bibliotece do końca czerwca. Istnieje również możliwość zakupu dzieł, wszystkich informacji udzielą bibliotekarki.

Ostatnie wydarzenie Tygodnia Bibliotek w Wąbrzeźnie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Karina Obara okazała się nie tylko ciekawą artystką, ale i wyjątkowym, pięknym człowiekiem, który łatwo nawiązuje serdeczne kontakty i emanuje niezwykła aurą – głębokiego rozumienia świata i złożoności ludzkiej psychiki.


Biblioteka zaprasza na wystawę obrazów Kariny Obary oraz do uczestnictwa w konkursie „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”. Przypominamy, że na kolaże i limeryki z motywem wąbrzeskim czekamy do 2 czerwca!

  • autor: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie

Fotorelacja ze spotkania:

  • ko-01
  • ko-02
  • ko-03
  • ko-04
  • ko-14
  • ko-18
  • ko-19
  • ko-20 (1)
  • ko-20

Wstecz