Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Kalendarz, imieniny

Dziś jest: 17.08.2017
Imieniny: Jacka, Anity, Elizy

Wyszukiwarka

Grafika strony

Aktualności

Menu:

Banery

 • ZPP

 • Zdrowie dla Powiatu Wąbrzeskiego

 • PIK

 • decydujemy

 • SWPPW

 • YouTube logo

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Translator Google

Odnośnik do BIP

Treść strony

Święto Pracownika Socjalnego

Dnia 21 listopada obchodzone jest Święto Pracownika Socjalnego.

W tym roku w naszym Domu uroczyście obchodziliśmy je dzień wcześniej czyli 20 listopada.

Z tej okazji Mieszkańcy z sekcji teatralno-literackiej wystąpili z przygotowanymi przez siebie życzeniami i podziękowaniami dla wszystkich pracowników, za wkładany w codzienną prace trud i zaangażowanie.

Specjalnie dla nas wystąpiły również dzieci z Zespołu Szkół w Paterku wraz z Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniem „Razem Możemy Więcej”. Mogliśmy wysłuchać przygotowanego przez uczniów repertuaru smyczkowego.

Życzenia Pracownikom złożyli osobiście również Starosta Wąbrzeski Wicestarosta jak również kierownik PCPR.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie integracyjne pracowników DPS w restauracji „Oaza” w Wąbrzeźnie, które było doskonałą okazją do wspólnych wspomnień i zabawy.

Wycieczka kulturalno – oświatowa do Torunia

21 października Mieszkańcy naszego Domu udali się na wycieczkę kulturalno – oświatową do Torunia. Jedną z atrakcji wyjazdu była projekcja filmowa w kinie pt. „Mały Książę” Po wizycie w kinie udaliśmy się do Muzeum Piernika, w którym Mistrzowie Piernikarstwa opowiadali o historii toruńskiego piernika, prezentowali zabytkowe maszyny, prezentując przy tym przepiękne stroje, w których kiedyś pracowano przy wypieku piernika. Wiedźma Piernikowa opowiedziała o wszystkich składnikach, które są niezbędne do wypieku piernika i pozwoliła, by Mieszkańcy razem z nią przygotowali ciasto. Pod okiem Mistrza Piernikarstwa każdy z uczestników wycieczki mógł przygotować własny piernik, który po upieczeniu mógł zabrać ze sobą do domu. Na koniec wizyty wszyscy zostali mianowani czeladnikami piernikarni. Wycieczka była bardzo udana i sprawiła Mieszkańcom wiele radości. Wycieczka sfinansowana była dzięki funduszom zebranym podczas zbiórki publicznej w trakcie IV Pikniku Integracyjnego, za co serdecznie dziękujemy.

 

Śladami budowli sakralnych

W związku z Dniem Papieskim 16 października odbyło się podsumowanie konkursu organizowanego przez WDK „Śladami budowli sakralnych”. Miłą wiadomością było to, że nasz Mieszkaniec otrzymał w tym konkursie wyróżnienie, które jest uwieńczeniem pracy, którą wykonał w ramach sekcji plastycznej. Bardzo się cieszymy, że praca naszych Mieszkańców nie idzie na marne, a za swoją wytrwałą pracę są zauważani i nagradzani.

 

Sakrosong

16 października Wąbrzeski Dom Kultury już po raz 15 zorganizował Festiwal Pieśni Religijnej „Sakrosong”. W tym roku również nasi Mieszkańcy włączyli się w tę imprezę. 6-osobowa grupa z radością śpiewała, by oddać hołd wybranemu 37 lat temu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II. Mieszkańcy prezentowali utwory takie jak: „Maryjo, Śliczna Pani”, „Zapada zmrok”, „Zaufaj Panu”, „Jezus Chrystus moim Panem jest”, a także „Święty Uśmiechnięty”. Zgodnie z powiedzeniem, że kto śpiewa ten potrójnie się modli, nasi Mieszkańcy z radością oddali należną cześć naszemu Świętemu Papieżowi, który jest dla nas wzorem świętości. Dzięki przygotowaniom i modlitwie płynącej prosto z serca, Mieszkańcy otrzymali wyróżnienie specjalne. Dzięki przeglądom takim jak ten Mieszkańcy zyskują większą pewność siebie, rozwijają swoje talenty.

Jesień w ogrodzie

6 października spotkaliśmy się w ogrodzie, by korzystać z ostatnich ciepłych dni jesieni. Wszyscy Mieszkańcy z radością piekli kiełbaski w przygotowanym wcześniej ognisku, a także cieszyli się ze wspólnego spotkania na świeżym powietrzu, które było okazją do jeszcze większej integracji. W ten sposób wykorzystaliśmy metody rekreacji i silwoterapii, by nasi Mieszkańcy czuli się jak najlepiej i mieli dobre samopoczucie. Czas przy ognisku minął nam bardzo szybko i radośnie. To wspólne spotkanie z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Urodziny kwartalne

30 września w naszym Domu obchodziliśmy urodziny kwartalne Mieszkańców, którzy swoje święto obchodzili w miesiącach lipcu, sierpniu lub wrześniu. Z tej okazji pracownicy kuchni przygotowali dla Mieszkańców pyszny tort, który był dla nich ogromnym powodem do radości, czego nie kryli. Mieszkańcy bardzo ucieszyli się z życzeń i serc przygotowanych podczas zajęć sekcji plastycznej. Spotkanie minęło w bardzo radosnej atmosferze, bo wszystkim było miło, że pamiętano o ich urodzinach.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną imprezę urodzinową!

Dzień chłopaka

28 września w naszym Domu świętowaliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu chciałyśmy pokazać naszym chłopakom, że bez nich byłoby smutno i nudno. Z tej okazji Panie przygotowały montaż słowno – muzyczny, którym Panie dziękowały za obecność, troskę i pomoc Panów, z którą na co dzień mają do czynienia. Po części artystycznej zorganizowałyśmy konkurs na chłopaka roku, w którym Panowie zmagali się z różnymi konkurencjami m.in. dmuchaniem balonów, tańcami i skokami na skakance. Wszyscy dzielni walczyli o tytuł chłopaka roku, ale jury w postaci zgromadzonych Mieszkańców Domu zdecydowało, że chłopakiem roku zostanie nasz Mieszkaniec, który na co dzień zaraża poczuciem humoru, a poza tym jest bardzo pomocny. Pani Dyrektor przypomniała mistrzowi, że zwycięstwo w konkursie to nie tylko przywileje, ale także obowiązki, do których należy m.in. nienaganne zachowanie, pomoc innym i dalsza aktywność na zajęciach. Wszystkich Panów zaprosiliśmy na poczęstunek, który był dla nich miłą niespodzianką i okazją do rozmów i integracji. 

Najpiękniejszy Ogródek Wąbrzeźna 2015

W tym roku wzorem lat ubiegłych nasz Dom Pomocy Społecznej wziął udział w konkursie organizowanym przez Miasto Wąbrzeźno na Najpiękniejszy Ogródek Wąbrzeźna. Nasi Mieszkańcy i Pracownicy dbają o tereny zielone otaczające nasz Dom przez cały rok, a w związku z tym, że obszar jest duży, wymaga też wiele pracy i pielęgnacji. Jury konkursowe odwiedziło nasz Dom i ogród dwa razy, by wynik konkursu był sprawiedliwy, a jury zyskało pewność, że to właśnie ten ogród jest najpiękniejszy. W tym roku już po raz trzeci zajęliśmy 1 miejsce, zyskując dzięki temu certyfikat „Złoty Ogródek Wąbrzeźna”. Jest to dla nas ogromna radość i wyraz uznania, który z dumą będziemy prezentować na budynku naszego Domu. Dzięki temu wyróżnieniu chcemy dalej pielęgnować nasz ogród, bo wiemy, że nasza praca nie poszła na marne.

Serdecznie dziękujemy!

 

Powitanie Jesieni

23 września w naszym Domu odbyło się powitanie jesieni. Spotkaliśmy się bardzo licznie, by pożegnać lato i powitać bardziej kolorową porę roku. Podczas przedstawienia Mieszkańcy scharakteryzowali tę porę roku, a także powitali Panią Jesień, która przyniosła nam kosz pełen darów. Po montażu słowno-muzycznym Mieszkańcy zostali zaproszeni do zabawy tanecznej, która zachęciła do wspólnej zabawy wszystkich obecnych na sali. Miłym elementem naszego spotkania był poczęstunek, który pozwolił nam na krótki odpoczynek i regenerację sił, by już za chwilę powrócić na parkiet. Zabawa taneczna trwała aż do obiadu, a Mieszkańcy już z niecierpliwością czekają na kolejne taneczne spotkanie, bo to dla nich świetna okazja do integracji i aktywizacji.

 

 

76 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej udali się na uroczystą Mszę Świętą upamiętniającą 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po Mszy udaliśmy się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, by złożyć symboliczne kwiaty i oddać hołd walczącym. Organizatorzy spotkania - 60. Wąbrzeska Drużyna Starszoharcerska EVENTYR zaprosili nas na koncert pt. „Niezakazane piosenki”, który odbył się w WDK. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali pięknych piosenek wojskowych i aktywnie włączali się do śpiewu dzięki temu, że każdy z uczestników koncertu otrzymał swój śpiewnik. Popołudnie minął w nostalgicznej atmosferze, ale wszyscy mogliśmy poczuć dumę z walczących Polaków. Chwała Bohaterom!

 

Turnus rehabilitacyjny

W dniach 31.08 – 13.09.2015 kilkunastoosobowa grupa naszych podopiecznych wraz z opiekunami uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym w ośrodku Zorza w Dziwnówku. Podczas pobytu poza codzienną rehabilitacją, Mieszkańcy każdego dnia mieli możliwość wyjścia nad morze, by zaczerpnąć świeżej morskiej bryzy. Nasi podopieczni chętnie udawali się także na zajęcia świetlicowe, podczas których mogli oglądać filmy, bajki i rysować. Lubili też chodzić na zakupy i gofry, przy czym mieli także możliwość zwiedzania okolicy. W ośrodku wypoczynkowym organizowane były dyskoteki, a nawet ognisko, na które równie chętnie udawali się wszyscy wczasowicze. Pyszne posiłki oraz przyjazna atmosfera i uprzejmi gospodarze sprawiali, że nasz pobyt minął bardzo szybko, a także radośnie i miło. Serdecznie dziękujemy za okazane serce i życzliwość wszystkich pracowników ośrodka, bo dzięki temu jeszcze długo będziemy wspominać ten owocny wyjazd. 

Wyjścia na plażę

6 i 7 sierpnia grupa Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej wybrała się nad jezioro, by korzystać z pięknej pogody i urokliwej okolicy. Mieszkańcy chętnie korzystali z kąpieli na strzeżonych kąpieliskach i opalania. Wyjścia na plażę były bardzo udane i liczymy na to, że słoneczna pogoda nam dopisze i w tym roku będziemy mogli zorganizować jeszcze wiele takich wyjść. 

Bezpieczne Wąbrzeźno

23 lipca Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej udali się na Piknik pod nazwą: "Bezpieczne Wąbrzeźno". Spotkanie odbyło się na Podzamczu i miało charakter rekreacyjny. Mogliśmy wspólnie biesiadować przy muzyce, a także podziwiać zabytkowe wozy strażackie. Widzieliśmy też pokaz pracy przewodnika z psem policyjnym, Brutusem, którego poznaliśmy już na naszym Pikniku. Podczas Pikniku zaprezentowała się także grupa teatralna, przedstawiając program artystyczny: "Układ zamknięty". Popołudnie minęło w radosnej i beztroskiej atmosferze, a takie momenty bardzo lubimy! 

Rekreacja w Łopatkach

3 sierpnia Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie udali się do gospodarstwa agroturystycznego w Łopatkach. Dzięki pięknej pogodzie, która w tym dniu nam towarzyszyła, mogliśmy aktywie spędzić czas na świeżym powietrzu. Po drodze do gospodarstwa Mieszkańcy zatrzymali się pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej, co było dla nich krótką lekcją historii. Wyjazd do gospodarstwa był dla nas upragniony od dawna, więc z ogromną radością korzystaliśmy z gościnności i życzliwości właścicieli rancza, grając w piłkę, śpiewając, tańcząc, a także bawiąc się chustą animacyjną. Mogliśmy też zwiedzić całą zagrodę właścicieli, którzy chętnie opowiadali nam o życiu na wsi i pracy na roli. Nasze spotkanie zakończyło wspólne ognisko. Atmosfera spotkania była tak przyjazna, że żal nam było odjeżdżać.

Następnego dnia do gospodarstwa agroturystycznego udała się kolejna grupa Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. W tym dniu przed wizytą w gospodarstwie, Mieszkańcy byli nad jeziorem w Łopatkach. Dalsza część dnia mijała podobnie jak w pierwszym dniu wyjazdu. Wyjazdy takie jak ten do agroturystyki Łopatkach są przez nas bardzo pożądane, ponieważ są formą wielu terapii jak np.: silwoterapia, muzykoterapia, choreoterapia, terapia ruchowa. Mamy nadzieję, że niebawem znów uda się zorganizować taki wyjazd, który będzie okazją do wzajemnej integracji i aktywizacji.

 

Wycieczka kulturalno- oświatowa do Torunia i Solca Kujawskiego

29 lipca Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie udali się na wycieczkę kulturalno – oświatową do Torunia i Solca Kujawskiego. Nasza przygoda rozpoczęła się wizytą w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, gdzie obejrzeliśmy wiele wystaw, m.in.: "o obrotach" i "rzeka", które wzbudziły niemałe zainteresowanie wśród naszych podopiecznych. Na każdym piętrze spotykaliśmy przewodników, którzy dokładnie opowiadali nam do czego służy dany przyrząd i jak powinniśmy go odpowiednio użytkować. Duże zainteresowanie wzbudziło w nas wahadło Foucaulta, które obrazuje zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi, a to znajujące się w Toruniu jest najdłuższym w Polsce zmontowanym wahadłem. Wizyta w Centrum Nowoczesności była dla nas okazją do bycia przez chwilę naukowcem i samodzielnego przeprowadzania eksperymentów. Miło spędziliśmy tam czas, zadając wiele pytań i korzystając z przygotowanych ekspozycji.

Po wizycie w Młynie Wiedzy udaliśmy się na toruńską starówkę, by podziwiać zabytki kultury. Podczas zwiedzania byliśmy pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, Katedrą Świętych Janów, Ratuszem staromiejskim, a także Dworem Artusa. Spacerując po Toruniu podziwialiśmy też piękne kamienice, z których każda ma własną historię i urok, który przyciąga wzrok przechodniów. W Toruniu udaliśmy się też na pyszne lody, które były okazją do ochłody, ponieważ podczas naszego wyjazdu pogoda dopisała i było bardzo ciepło. Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w JuraParku w Solcu Kujawskim. Podziwialiśmy tam figury zwierząt od najmniejszych do największych, czyli dinozurów. Nasi Mieszkańcy w skupieniu słuchali przewodnika, który ciekawie opowiadał historie prezentowanych zwierząt, czyli czasy, w których żyły, czym się żywiły, jak polowały. Wszystkie te ciekawostki prezentowane były także w kinie 3D, gdzie podczas seansu mogliśmy nie tylko oglądać obraz, ale także poczuć spadający śnieg i drgania ziemi, które wywoływały gigantyczne dinozaury. Wycieczka była dla nas nie tylko okazją do integracji, ale także do obcowania z kulturą i sztuką, co było ogromnym atutem wyjazdu. Wróciliśmy do naszego Domu Pomocy Społecznej zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń, którymi chętnie dzieliliśmy się z naszymi współmieszkańcami. Wycieczka kulturalno – oświatowa była możliwa dzięki zbiórce publicznej prowadzonej podczas IV Integracyjnego Pikniku Rodzinnego pod nazwą: "Spotkania z rodziną niech nie przeminą", który odbył się w maju na terenie naszego Domu.

Wszystkim darczyńcom, którzy poczas Pikniku wsparli nas podczas prowadzonej zbiórki do puszek serdecznie dziękujemy za otwarte serca.

Urodziny kwartalne

30 czerwca w naszym Domu świętowaliśmy urodziny kwartalne. Mieszkańców, którzy swoje Jubileusze obchodzili w miesiącach: kwietniu, maju i czerwcu było aż 25. W odświętnych strojach Mieszkańcy radośnie spieszyli do jadalni, gdzie odbywała się impreza. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich był jubileuszowy tort przygotowany specjalnie na tę okazję. Mieszkańcy cieszyli się ze słodkiego poczęstunku i prezentów w formie serc z wikliny wykonanych podczas zajęć terapeutycznych. Urodziny kwartalne są okazją do tego, by każdy z Mieszkańców mógł świętować swoje urodziny wśród najbliższych, którymi są współmieszkańcy Domu. Impreza ta została dobrze przyjęta w naszym Domu i chcielibyśmy, by urodziny kwartalne stały się tradycją i odbywały się co roku.

Nowy kapelan w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie

28 czerwca w naszym Domu miała miejsce uroczysta Msza Święta, podczas której Pan Starosta, Pani Kierownik PCPR, a także Pani Dyrektor i Pani Kierownik naszego Domu wraz z Mieszkańcami podziękowali za wieloletnią posługę Księdza Kapelana i powitali jego następce. Mieszkańcy bardzo życzliwie podziękowali za posługę Księdza, wręczając wiersze i kwiaty. Dotychczasowy Ksiądz Kapelan był duchową pomocą i wsparciem dla naszych Mieszkańców, za co serdecznie dziękujemy. Od 1 lipca w naszym Domu swoją posługę rozpocznie nowy kapelan, którego już w niedzielę powitaliśmy z ogromną radością. Zawsze cieszymy się z obecności kapłana w naszym Domu, dlatego bardzo licznie spotykamy się na wszelkich Mszach i Nabożeństwach. Nowemu kapelanowi deklarowaliśmy chęć i gotowość do współpracy, więc z pewnością dotrzymamy słowa i jeszcze częściej będziemy uczestniczyć w spotkaniach religijnych na terenie naszego Domu.

Nabożeństwo Czerwcowe

W miesiącu czerwcu Mieszkańcy licznie spotykali się w sali kultu religijnego, by wspólnie się modlić. Codziennie odprawiane było Nabożeństwo Czerwcowe, które dla Mieszkańców było ważnym elementem Chrześcijańskiego życia. W kolejnych dniach miesiąca, Mieszkańcy z ogromnym zaangażowaniem gromadzili się, zapraszając i motywując siebie nawzajem do wspólnej modlitwy, co po raz kolejny pokazało jak duże są ich potrzeby duchowe.  

Powitanie lata

25 czerwca w naszym Domu powitaliśmy najcieplejszą porę roku, jaką jest lato. Z tej okazji wszyscy Mieszkańcy zebrali się w ogrodzie i wysłuchali piosenki, a także wierszyków o tematyce lata. Po pierwszej części naszego spotkania nadszedł czas na wspólne świętowanie, które uczciliśmy grillem i ciastem, dzięki czemu na twarzach Mieszkańców od razu pojawiał się uśmiech zadowolenia. W tym dniu wszyscy miło spędziliśmy czas na rekreacji w ogrodzie i już nie możemy się doczekać kolejnych imprez kulturalnych na terenie Domu, których sezon rozpoczęliśmy powitaniem lata.

Jarmark Ekologiczny

20 czerwca delegacja Mieszkańców i pracowników udała się na Rynek naszego miasta, ponieważ w tym dniu odbywał się Jarmark Ekologiczny. Z tej okazji przygotowywaliśmy się do wystawy wyrobów terapeutycznych, tworząc je wspólnie z pracownikami podczas zajęć terapeutycznych. Na placu znajdowało się wiele kramów między innymi ze swojskim jadłem i roślinami. Ponieważ był to Jarmark Ekologiczny, na naszym stoisku można było znaleźć wyroby ze szkła, drewna, a nawet gazet, dzięki czemu prezentowaliśmy wiele produktów i metod. Nasze wyroby terapeutyczne cieszyły się powodzeniem, dzięki czemu wiele z naszych prac znalazło nowych właścicieli, z czego bardzo się cieszymy i czerpiemy satysfakcję i motywację do dalszej pracy.

Zajęcia biblioteczne

16 czerwca 2015 roku grupa Mieszkańców naszego Domu udała się na zajęcia biblioteczne do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie. Pracownicy z ogromnym zaangażowaniem opowiadali o zbiorach mieszczących się w Bibliotece, dzięki czemu wiele egzemplarzy mogliśmy zobaczyć, obejrzeć i poznać ich historię. Mieliśmy też okazję usłyszeć wiele legend, niektóre były nam znane, inne nas zaskakiwały, a nawet bawiły. Dzięki życzliwości Pań bibliotekarek zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, a na zakończenie spotkania otrzymaliśmy zbiór legend, który wzbogaci zbiory naszego Domu i posłuży wiele długich lat. 

 

Przegląd i wystawa w Browinie

9 czerwca 2015 roku odwiedziliśmy Mieszkańców zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Browinie. W tym dniu wzięliśmy udział w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych, a także w wystawie wyrobów terapeutycznych. Już kilka dni przed wyjazdem przygotowywaliśmy się do występu, ćwicząc przydzielone role i piosenki, a także jeszcze aktywniej przygotowując wyroby, które trafiły na wystawę. Dzięki zaangażowaniu Mieszkańców, wróciliśmy do Domu z dyplomem i nagrodami za zajęcie III miejsca w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych za występ artystyczny, a także z nagrodami i wyróżnieniem za wystawę wyrobów terapeutycznych, na której zaprezentowaliśmy wiele prac tworzonych nowymi metodami jak np. sospeso. W Browinie miło spędziliśmy czas słuchając występów wokalnych, oglądając występy artystyczne, a także zajadając swojskie jadło przygotowane specjalnie na tę okazję. Nasi Mieszkańcy wrócili także z medalami za I i III miejsce, a także nagrodami za udział w zawodach sportowych. Dzień zaliczyliśmy do udanych, bo dzięki radosnej atmosferze panującej podczas wspólnego spotkania już nie możemy się doczekać przyszłorocznego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych. 

90 urodziny Mieszkanki

W maju w naszym Domu świętowaliśmy niecodzienny Jubileusz. Nasza Mieszkanka obchodziła 90 urodziny. Z tej okazji Mieszkańcy i Pracownicy Domu udali się z życzeniami do Jubilatki, która zaprosiła wszystkich do wspólnego świętowania. Przy urodzinowym torcie miło spędziliśmy czas, wysłuchując wspomnień Nestorki. Ogromnym powodem do radości była obecność rodziny Jubilatki, która w tym dniu także przybyła do naszego Domu. Dzień minął w bardzo radosnej atmosferze, a sama Jubilatka była zachwycona ilością gości, którą do dziś z uśmiechem wspomina. 

IV Integracyjny Piknik Rodzinny pod hasłem: „Spotkania z rodziną niech nie przeminą!”

28 maja 2015 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie odbył się IV Integracyjny Piknik Rodzinny pod nazwą: „Spotkania z rodziną niech nie przeminą!”. Piknik trwał od godziny 10 do godziny 18. Organizatorami byli Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie oraz Wąbrzeskie Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej.

Z tej okazji naszych Mieszkańców odwiedziły rodziny i znajomi, przyjaciele z innych Domów Pomocy Społecznej między innymi z Golubia-Dobrzynia, Browiny, Mgoszcza i Nieszawki, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliźnie także władze miasta i powiatu oraz Poseł na Sejm RP.

Jako pierwsi podczas imprezy wystąpili gospodarze, czyli Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, prezentując montaż słowno - muzyczny pt. „Najpiękniej jest na Pikniku z rodziną”, do którego przygotowywali się już od wielu dni. Podczas imprezy na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji takich jak: pokaz pracy przewodnika z psem policyjnym, pokaz sprzętu specjalistycznego wraz z pomiarem ciśnienia tętniczego krwi i pomiarem poziomu glukozy we krwi w karetce ratownictwa medycznego z Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie, loteria, czy nawet strzelanie z wiatrówki. Nie zabrakło też występów solistów, ponieważ odwiedziła nas uczennica ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Radowiskach, a także uczestniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej w Toruniu, laureatki wielu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Odwiedzili nas także członkowie Klubu Motocyklistów, którzy z dumą prezentowali swoje motocykle i pozwalali zrobić pamiątkowe zdjęcia. Oprawa muzyczna towarzyszyła nam przez cały dzień, zachęcając nas tym samym do wspólnej zabawy i tańca. Nasz piknik ubogacił także pokaz musztry wojskowej w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Mundurowych we Wroniu, a także występ dzieci z grupy tanecznej działającej w Przedszkolu Miejskim „Bajka”, które swoimi tańcami, śpiewem i strojem zachwyciły wszystkich zebranych. Wystąpiły dla nas także dzieci ze świetlicy działającej przy WCPTiIS. Uczniowie z Zespołu Szkół we Wroniu oraz 60 Wąbrzeska Drużyna Starszoharcerska „Eventyr” zaprosili wszystkich do gier i zabaw, które były świetną okazją do wzajemnego poznania i integracji. Dużą atrakcją był występ podopiecznych z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dębowej Łące, a także pokaz zumby prowadzony przez „Odnowę Fitness”. Nie zabrakło także prezentacji związanych z pasjami, ponieważ podczas Pikniku zaprezentowała się malarka z Torunia i wąbrzeskie Stowarzyszenie „INICJATYWA”, a w naszym Domu prezentowana była indywidualna twórczość Mieszkańców. Przez cały dzień prowadzone było poradnictwo rodzinne, psychologiczne, a także prawne. Zwieńczeniem imprezy był występ harcerzy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wąbrzeźnie, którzy z dumą prezentowali swoje harcerskie mundury, a śpiewem przekazywali nam najważniejsze cnoty i wartości.

Podczas Pikniku prowadzona była zbiórka publiczna - przez cały dzień można było skorzystać ze stoiska gastronomicznego lub nabyć wyroby terapeutyczne przygotowane przez Mieszkańców DPS, a wolne datki składać do puszek ustawionych przy stoiskach. Z zebranych funduszy wzorem lat ubiegłych, Mieszkańcy DPS wyjadą na wycieczkę kulturalno – oświatową, a WCPTiIS zebrane pieniądze przeznaczy na doposażenie świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci.

Z pewnością organizacja Pikniku nie byłaby możliwa gdyby nie sponsorzy, którzy ofiarowali nam wsparcie rzeczowe i materialne, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. Wiemy, że przyczynili się Państwo do integracji i przełamania barier izolacji społecznej, z którymi codziennie spotykają się osoby niepełnosprawne, a także wywołali Państwo uśmiech na wielu twarzach, które na co dzień obarczone są cierpieniem.

Z całego serca wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

 

Dyrektor, Mieszkańcy i Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie,

a także

Dyrektor, Podopieczni i Pracownicy Wąbrzeskiego Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej  

Koncert „W Imię pamięci Jana Pawła II”

19 kwietnia grupa Mieszkańców naszego Domu udała się na koncert do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie. Podczas spotkania można było usłyszeć utwory w wykonaniu zespołu Toruń Czerniewice, chóru Cantate Domino oraz zespołu ICHTIS. Spotkanie było poświęcone pamięci Świętego Jana Pawła II i miało charakter modlitewny, dzięki czemu mogliśmy spędzić czas w uroczystej atmosferze, a także zaspokoić potrzeby duchowe, które są dla nas tak ważne.

"Wąbrzeski Mikrofon"

W tym roku już po raz trzeci wzięliśmy udział w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych "Wąbrzeski Mikrofon". Nasz Dom zaprezentowało dwoje Mieszkańców, śpiewając piosenki pt. "Moje jedyne marzenie" oraz "Pszczółka Maja". Udział w przeglądzie przyniósł Mieszkańcom wiele radości i satysfakcji , a także pozwolił uwierzyć w siebie i podniósł poczucie własnej wartości, dlatego już z niecierpliwością czekamy na kolejną przyszłoroczną edycję. 

Muzeum WDK

Dnia 09 kwietnia udaliśmy się do Wąbrzeskiego Domu Kultury, by móc obejrzeć wystawę zabytków i pamiątek z przeszłości. Wszystko, co zastaliśmy w sali muzealnej zachwycało nas swoją prostotą i pięknem. Z podziwem przyglądaliśmy się wszystkim ekspozycjom, choć niektóre przedmioty tak nas zaskoczyły swoim wyglądem, że nie byliśmy pewni czym są i do czego służą. Wystawa była bardzo miłym powrotem do przeszłości, o którym chętnie opowiadaliśmy po powrocie do Domu.

Zwiedzanie Komendy Policji

Dzięki uprzejmości rzecznika Policji, 9 kwietnia 2015 roku grupa Mieszkańców DPS udała się na zwiedzanie wąbrzeskiej Komendy. Mogliśmy obejrzeć policyjny radiowóz, usłyszeć syreny, a nawet do niego wsiąść. Dużą atrakcją były alkogogle, po których założeniu widziało się świat jak osoby będące pod wpływem alkoholu. Wielu z nas z radością je przymierzało, ale wszyscy zgodnie przyznawali, że trudno jest się w nich poruszać i normalnie funkcjonować, więc lepiej do takich sytuacji w ogóle nie dopuszczać. Zobaczyliśmy też kajdanki i tarczę do kierowania ruchem. Zostaliśmy również oprowadzeni po wąbrzeskiej Komendzie, a dzięki temu mogliśmy na własne oczy zobaczyć pracę policjantów i różne ciekawe pomieszczenia, z których największym zainteresowaniem cieszyła się policyjna izba zatrzymań, czyli zakratowane pomieszczenie, w którym podejrzany czeka na przewiezienie w odpowiednie miejsce. Panowie policjanci opowiedzieli nam o pracy funkcjonariusza Policji, a także wyjaśnili dlaczego bezzasadne wezwanie służb jest czynem karalnym. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadań i rad, które wszyscy postaramy się wziąć sobie do serca i ich przestrzegać. Serdecznie dziękujemy za otwartość i tak miłe przyjęcie.

 

 

Wielkanoc

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wszyscy Mieszkańcy, którzy nie wyjechali na przepustkę zebrali się w jadalni, by uroczyście zasiąść do śniadania wielkanocnego. Nastrój uroczystości podkreślał galowy strój zebranych osób. Przy wejściu do jadalni Pani Kierownik częstowała wszystkich potrawami, z którymi dzień wcześniej udaliśmy się do Kościoła, by je poświęcić. Po krótkiej modlitwie i życzeniach zasiedliśmy do stołów pełnych tradycyjnych wielkanocnych potraw, wśród których był żurek, biała kiełbasa i jajka. Ze słodkim upominkiem odwiedził nas nawet zając. Wszystko przebiegało w przyjaznej i rodzinnej atmosferze.

Triduum Paschalne

Podczas Triduum Paschalnego nasi Mieszkańcy aktywnie i chętnie włączali się w obchody tych dni organizowane w Kościele. W czwartek udaliśmy się do obu wąbrzeskich parafii, by podziękować za posługę i złożyć życzenia wszystkim kapłanom z okazji ich Święta. W piątek wspólnie adorowaliśmy krzyż, a w sobotę udaliśmy się do Kościoła, by poświęcić pokarmy i spędzić kilka minut na modlitwie przy grobie Pańskim. Wszystkie te wydarzenia były głębokimi przeżyciami dla Mieszkańców, którzy wielokrotnie podkreślali jak bardzo się cieszą, że udali się na te chwile prawdziwej uczty dla duszy.

 

Misterium Męki Pańskiej

1 kwietnia br. w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyło się Misterium Męki Pańskiej pt. „Pasja oczami Marii Magdaleny” w wykonaniu grupy teatralnej Talitha Kum wraz z przyjaciółmi. Na wąbrzeskiej scenie młodzi aktorzy przedstawili historię ostatnich dni Jezusa. Dzień przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego widzowie mogli wczuć się w klimat świąt Wielkiej Nocy, zrozumieć ich sens oraz przypomnieć sobie wydarzenie, które zmieniło życie wielu osób. Dzieło zostało wsparte również przez Mieszkańców i Pracowników Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, którzy również wcielili się w rolę aktorów. Dla Mieszkańców DPS udział w przedstawieniu był doskonałą okazją do integracji społecznej. Czujemy ogromną dumę i satysfakcję że mogliśmy również działać w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu na Chwałę naszego Zbawiciela.

 

Urodziny kwartalne

We wtorek, 31 marca w naszym Domu odbyły się urodziny kwartalne Mieszkańców. Spotkaliśmy się wspólnie przy suto zastawionym stole, by uczcić urodziny Mieszkańców, którzy od 1 stycznia do 31 marca obchodzili swoje Jubileusze. Szczególne urodziny w tym roku obchodził Pan Edmund, który skończył 90 lat! Z wielką radością Mieszkańcy przyjmowali gratulacje, życzenia i drobne upominki i zapowiedzieli, że już nie mogą się doczekać kolejnych urodzin. Na koniec kolejnego kwartału spotkamy się przy torcie, który z pewnością jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter uroczystości. Mamy nadzieję, że urodziny kwartalne Mieszkańców staną się nową tradycją Domu, która przynosi wiele radości wszystkim Jubilatom.                

Jarmark Wielkanocny

29 marca nasi Mieszkańcy wzięli udział w Jarmarku Wielkanocnym, na który już po raz czwarty zaprosił nas Wąbrzeski Dom Kultury. Mieszkańcy chętnie udali się tego dnia na wąbrzeski rynek, ponieważ już wcześniej wyczekiwali tego wydarzenia kulturalnego i przygotowywali się do niego już od kilku miesięcy poprzez tworzenie wyrobów terapeutycznych pod okiem instruktora terapii zajęciowej. Z dumą mogliśmy prezentować przygotowane kurczaczki, zajączki, stroiki, anioły i kartki świąteczne. Nasze stoisko mimo niskiej temperatury i chłodu cieszyło się dość dużym zainteresowaniem i z radością wróciliśmy do Domu. Podczas Jarmarku rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejsza palmę wielkanocną, w którym dostaliśmy wyróżnienie, z czego bardzo się ucieszyliśmy i zostaliśmy zmotywowani do dalszej pracy.

 

Droga Krzyżowa

W czasie Wielkiego Postu w naszym Domu odprawiane były nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W każdy piątek spotykaliśmy się w sali pobytu dziennego, by włączyć się do wspólnej modlitwy i śpiewu. W ten sposób chcieliśmy lepiej przeżyć okres Wielkiego Postu, który przygotowywał nas do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Mieszkańcy chętnie uczęszczali na spotkania sekcji religijnej, bo w ten sposób mogą zaspokajać potrzeby duchowe, które są dla nich ważnym elementem życia chrześcijańskiego.               

Wolontariusze ze Szkoły we Wroniu

W marcu odwiedzili nas wolontariusze ze Szkoły Mundurowej we Wroniu wraz z nauczycielem Panem Zbigniewem Izdebskim. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych, które pomogły nam lepiej się poznać. Podczas wizyty nasi goście opowiadali o swojej szkole i zainteresowaniach, a my słuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem. Dziękujemy za miło spędzony czas i wizytę. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z odwiedzin, że już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.    

Powitanie wiosny

20 marca udaliśmy się do ogrodu, by pożegnać zimę, a przywitać upragnioną już przez wielu WIOSNĘ! Na tę okazję przygotowaliśmy marzannę, która symbolizowała zimę, a także zaprosiliśmy piękną Panią wiosnę. Przeczytaliśmy przygotowane wierszyki, zaśpiewaliśmy piosenkę, pożegnaliśmy się z marzanną, a zaprosiliśmy cieplejsza porę roku, podczas której cała roślinność i zwierzęta znów budzą się do życia. W naszym ogrodzie tego dnia świeciło piękne słońce i towarzyszył nam przepiękny śpiew ptaszków. Bardzo się cieszymy, że już niedługo znów będziemy mogli wiele czasu spędzać na świeżym powietrzu, bo bardzo to lubimy.

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w tym roku wypadał w niedzielę, więc my uczciliśmy to święto w poniedziałek. Z tej okazji wszystkie Mieszkanki Domu i Pracownice spotkały się w sali pobytu dziennego. W tym dniu honorowym gościem była Pani Wicestarosta. Po powitaniu przez Panią Dyrektor wszyscy zostali zaproszeni do wysłuchania montażu słowno – muzycznego w wykonaniu Mieszkańców Domu. Nie zabrakło wierszyków o kobietach, a także piosenek takich jak: „Brunetki, blondynki”, „Będziesz moją Panią”, a także „Być kobietą”. Pojawiła się też piękna i tajemnicza blondynka, która swoim tańcem zachwyciła wszystkich zebranych. Po występach wszyscy usiedliśmy do stołu, gdzie przy wspólnej kawie i cieście mogliśmy porozmawiać i spędzić miło czas. Panie z uśmiechem na twarzy prezentowały kwiatki i słodkie upominki, które w tym dniu wręczyli im Panowie. Dzień minął w przyjaznej i radosnej atmosferze. 

Środa Popielcowa

18 lutego zgromadziliśmy się na Mszy Świętej. Była to Środa Popielcowa, więc uczciliśmy tradycję i kapłan posypał nasze głowy popiołem na znak pokuty. Msza Święta wprowadziła nas w okres Wielkiego Postu, który powinien charakteryzować się modlitwą, postem i jałmużną. W ten sposób rozpoczęliśmy okres nawracania i oczekiwania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Walentynkowy konkurs

Z okazji Walentynek nasi Mieszkańcy włączyli się w konkurs organizowany przez Wąbrzeski Dom Kultury pod nazwą: „Wąbrzeski czar”. Z tej okazji już kilka tygodni wcześniej przygotowywaliśmy kartki, wierszyki, a nawet serduszka z wikliny papierowej. Spośród wielu prac, które wpłynęły na konkurs jury przyznało III miejsce naszej Mieszkance – Pani Ewie, która z dumą odebrała dyplom i nagrody. Gratulujemy Pani Ewie i pozostałym Mieszkańcom, którzy wzięli udział w konkursie i z pewnością jeszcze nie raz włączymy się do konkursów plastycznych, które bardzo lubimy.

Zabawa walentynkowa

W czwartek, 12 lutego w naszym Domu znów mieliśmy okazję do zabawy. Świętowaliśmy zbliżające się Walentynki. Z tej okazji gościliśmy wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie wraz z opiekunami. Kilkunastoosobowa grupa młodych chętnie tańczyła z Mieszkańcami, zachęcając pozostałych do zabawy. Dzięki życzliwości nauczyciela muzyki nie musieliśmy korzystać z nagrań, ale na żywo obcować z muzyką. Spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia twórczości literackiej Mieszkańców. Po kilkunastu utworach zrobiliśmy przerwę, by podtrzymać tradycję Tłustego Czwartku, czyli udaliśmy się na pyszne pączki przygotowane przez pracowników kuchni. Zabawa taneczna trwała aż do obiadu, ale postanowiliśmy zachować resztki sił na zabawę ostatkową, która odbędzie się już we wtorek. 

Światowy Dzień Chorego

11 lutego w naszym Domu świętowaliśmy z okazji Światowego Dnia Chorego. Dzień ten został ustanowiony przez św. Jana Pawła II i przypisany do wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. Z tej okazji zgromadziliśmy się na uroczystej Mszy Świętej. Tego dnia nasi Mieszkańcy uświetnili oprawę liturgiczną poprzez przeczytanie czytań i modlitwy powszechnej. Chętnie też włączali się do oprawy muzycznej. Msza Św., gazetka przygotowana na ten dzień oraz galowy strój Mieszkańców nadawały uroczystego charakteru. Dzień minął w radosnej atmosferze, ponieważ mieliśmy świadomość, że jest to kolejna okazja do wspólnych spotkań i świętowania. 

Zawiłe drogi życiowe

W poniedziałek, 9 lutego udaliśmy się na spotkanie autorskie z Panem Janem Sobolewskim połączone z promocją jego nowej książki pt. „:Zawiłe drogi życiowe”. Podczas spotkania Pan Jan dzielił się z nami wieloma ciekawymi historiami ze swojego życia, których z zaciekawieniem słuchaliśmy. Wspólne popołudnie minęło nam bardzo szybko, ale mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie ze znanym wąbrzeskim historykiem. 

Spotkanie w WDK

Dnia 5 lutego kilku naszych Mieszkańców wraz z opiekunem udało się na spotkanie z Panem Zbigniewem Pawlakiem, dziennikarzem i autorem książki pt. „Pęknięte miasto – Biesłan”. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści z pobytu Pana Zbigniewa w Biesłanie. Z zaciekawieniem oglądaliśmy zdjęcia i przygotowaną prezentację. Dowiedzieliśmy się wielu faktów związanych z zamachem, który miał miejsce w 2012 roku w Biesłanie. To smutna historia, ponieważ w tym dniu podczas zamachu zginęły 334 osoby, ale dzięki spotkaniu mogliśmy poczuć jakbyśmy sami znajdowali się w centrum wydarzeń. Popołudnie było okazją do refleksji związanych przede wszystkim z naszym życiem i jego kruchością. Z pewnością na długo zapamiętamy także historię o „Mieście Aniołów”, o którego istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero od autora. Dziękujemy za tak ciekawą lekcję historii i wiedzy o kulturze, która z pewnością długo będzie gościć w naszych sercach.

Zabawa karnawałowa

 

5 lutego w naszym Domu gościliśmy kilka osób z zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliźnie wraz z opiekunami. Spotkaliśmy się, by uczcić karnawał. Zabawa trwała od rana aż do obiadu. Nasi goście chętnie włączyli się do wspólnej zabawy, dzięki czemu mogliśmy spędzić czas w przyjaznej atmosferze. Mieszkańcy naszego Domu bardzo cieszyli się z odwiedzin przyjaciół i chętnie nawiązywali z nimi relacje. Podczas imprezy kilka par zdecydowało się wziąć udział w konkursie tanecznym na gazecie. Zwyciężyła para ze Środowiskowego Domu w Bliźnie, która najdłużej tańczyła na składanej gazecie. Wszyscy tancerze otrzymali gromkie brawa, dzięki czemu uśmiech w tym dniu często gościł na twarzach podopiecznych, ale i opiekunów, którzy z satysfakcją patrzyli na radosnych Pensjonariuszy. W przerwie pomiędzy tańcami wszyscy udaliśmy się na słodki poczęstunek, a później na zasłużony obiad, ponieważ w tym dniu swoją energię traciliśmy na parkiecie. Dzień z pewnością możemy zaliczyć do udanych i z niecierpliwością czekamy na kolejną zabawę taneczną, która odbędzie się już niedługo z okazji Walentynek.

Białe szaleństwo

 

W środę, 4 lutego pogoda zaprosiła nas do wypoczynku na świeżym powietrzu. Z wielką radością udaliśmy się przed Dom, by ulepić bałwana. Zajęło nam to trochę czasu i pracy, ale z uśmiechem na twarzy znosiliśmy śnieg i lepiliśmy kule. Dużo frajdy dało nam też zdobienie bałwana, z którym potem chętnie pozowaliśmy do zdjęć. Z chęcią pokazywaliśmy Mieszkańcom i pracownikom nasze dzieło. Z pewnością jeszcze nie raz udamy się do ogrodu, by powtórzyć to białe szaleństwo. 

 

21 stycznia

21 stycznia w naszym Domu odbył się świąteczny koncert. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Wąbrzeźnie wraz z opiekunami. Wszyscy byliśmy bardzo poruszeni pięknym śpiewem i muzyką. Wspólny czas minął bardzo miło i radośnie. Dziękujemy za obecność i piękny występ i mamy nadzieję, że będziemy jeszcze mieć okazję, by usłyszeć te piękne utwory.

Tego samego dnia, w środę spotkaliśmy się w sali terapii, by wspólnie świętować Dzień Babci i Dziadka. Była to okazja do wspomnień i miłych uśmiechów. Wszyscy miło wspominaliśmy nasze Babcie i Dziadków i rozmawialiśmy o cechach, które ich charakteryzują. Wszyscy też stwierdziliśmy, że chcielibyśmy być Babciami i Dziadkami, bo choć niesie to za sobą dużą odpowiedzialność, daje mnóstwo radości i satysfakcji. Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia zdrowia, wiele radości i energii do spędzania czasu z wnukami.

Środa przyniosła nam jeszcze wiele atrakcji, bo poza koncertem i obchodami Dniem Babci i Dziadka, spotkaliśmy się, by świętować urodziny naszej Mieszkanki. Przy kawie i cieście miło spędziliśmy czas z Jubilatką i wspominaliśmy zeszłoroczne urodziny. Nasza Mieszkanka w pięknym, odświętnym stroju chętnie odbierała życzenia. Z dumą zdmuchnęła świeczki na urodzinowym torcie, dzięki czemu uśmiech nie znikał z jej twarzy przez długi czas.

 

 

"Opowieść Wigilijna"

19 stycznia gościliśmy w naszym Domu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie. Tego dnia nasi goście zaprosili nas do pięknego przedstawienia. Wystawili dla nas sztuke pt. "Opowieść Wigilijna:. Mogliśmy choć przez chwilę przenieść się do innego świata i zamyslić się nad znaczeniem Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i piękne przeżycia, których dostarczyła nam "Opowieść Wigilijna".

WOŚP

Jak co roku Mieszkańcy aktywnie i chętnie włączyli się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, by pomóc w zbiórce pieniędzy na sprzęt specjalistyczny na oddziały dla najmłodszych oraz na godną opiekę dla seniorów. Mieszkańcy naszego Domu przekazali dwa Anioły gipsowe przygotowane w ramach terapii zajęciowej, które zostały wylicytowane podczas finału WOŚP w Wąbrzeskim Domu Kultury. Chętnie oglądaliśmy występy taneczne najmłodszych z Przedszkola Miejskiego Bajka, pokaz karate i występy zespołów muzycznych. Cieszymy się że kolejny raz mogliśmy włączyć się w akcję pomocy, bo dobrze wiemy, że warto pomagać, a dobro zawsze powraca.

Noworoczny koncert kolęd

5 stycznia w naszym Domu mieliśmy okazję wziąć udział w koncercie kolęd. Odwiedził nas zaprzyjaźniony już parafialny zespół ICHTIS, a także chór młodzieżowy z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie. Mogliśmy wysłuchać znanych kolęd w innym wykonaniu, bo aż na trzy głosy. Chętnie włączaliśmy się do wspólnego śpiewu, by podtrzymać tę piękną tradycję. Bardzo cieszyliśmy się z tego spotkania, bo minęło w radosnej i rodzinnej atmosferze. Dziękujemy muzykom, że kolejny raz dzięki nim mogliśmy miło spędzić czas i zachwycić się głosami i instrumentami. 

Kolęda w DPS

Jak co roku, tradycyjnie 1 stycznia gościliśmy w Domu księdza, który przyszedł do nas z kolędą. Najpierw licznie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a później udaliśmy się na każdą kondygnację Domu, by ksiądz pobłogosławił Mieszkańcom pozostającym w pokoju i wszystkim podopiecznym zgromadzonym na piętrze, na którym mieszkają. Mieszkańcy chętnie zapraszali księdza do swoich pokoi, by je obejrzał i poświęcił. Uroczystej atmosfery w Domu nadawała także obecność zaprzyjaźnionego Zespołu ICHTIS, który towarzyszył nam podczas Mszy Św., a także podczas kolędy. Mieszkańcy tego dnia byli zadowoleni z odwiedzin księdza, na które zawsze bardzo czekają, ponieważ potrzeby duchowe zajmują dużą część ich życia. 

Zabawa sylwestrowa

31 grudnia 2014 roku w naszym Domu odbyła się zabawa sylwestrowa. Imprezę rozpoczęła powitaniem wszystkich zebranych osób, a także zaproszeniem do zabawy Pani Kierownik sekcji, więc już po kilku minutach ruszyliśmy na parkiet. Radosny i sylwestrowy nastrój podkreślały kolorowe maski, a także wesoła muzyka, w rytm której chętnie tańczyliśmy. Nasze tańce były przeplatane różnymi konkursami jak np. taniec na gazecie czy jedzenie jabłka na nitce. Chętnie też udaliśmy się na pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników kuchni. Oprócz nadejścia Nowego Roku świętowaliśmy także urodziny naszej Pani Kierownik, której chętnie składaliśmy życzenia i odśpiewaliśmy "Sto lat". Pani Dyrektor i Pani Kierownik złożyły nam noworoczne życzenia, które chętnie odwzajemniliśmy. Czekaliśmy na nadejście Nowego Roku już wcześniej, bo jak wiadomo Nowy Rok to nowe nadzieje.

Boże Narodzenie w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie

23 grudnia 2014 roku w naszym Domu odbyło się spotkanie wigilijne. Atmosferę nadchodzących Świąt czuć było już o wiele wcześniej dzięki przygotowanym w ramach terapii zajęciowej świątecznym ozdobom, a także dzięki śpiewaniu kolęd. Uroczystośc uświetniła obecność zaproszonych gości: Starosty Powiatu Wąbrzeskiego, Wicestarosty Powiątu Wąbrzeskigo, Komendanta Straży Pożarnej, Proboszcza parafii pw. św. Trójcy w Książkach, a także kleryka Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Po powitaniu przez Panią Dyrektor wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia Jasełek, przygotowanych przez Mieszkańców Domu pod nadzorem Pedagoga, Instruktora Terapii Zajęciowej, a także Instruktora Kulturalno – Oświatowego. Podczas nich mogliśmy przypomnieć sobie historię Bożego Narodzenia, a także wysłuchać wierszyków i kolęd w wykonaniu podopiecznych. Piękne stroje Mieszkańców biorących udział w Jasełkach, a także odświętny ubiór pozostałych Mieszkańców dodatkowo podkreślały wyjątkowy charakter Świąt. Po zaprezentowaniu Jasełek ks. Kapelan DPS oraz ks. Wikariusz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie odprawili uroczystą Mszę Świętą, w czasie której oprawę muzyczną uświetnił Zespół ICHTIS, działający przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie, którego członkowie od wielu lat upiększają grą i śpiewem Uroczystość Wigilijną. Po Mszy Świętej Pani Dyrektor wraz z Panem Starostą powiatu wąbrzeskiego wręczyli dyplomy i upominki Mieszkańcom naszego Domu, którzy w ciągu całego roku aktywnie uczestniczyli w zajęciach z zakresu rehabilitacji społecznej, a także prezentowali nienaganną postawę wobec współmieszkańców i pracowników. Nagrodzonych zostało aż 16 osób. Po tej części mieliśmy okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu ICHTIS, a także przełamać się opłatkiem. Chwilę później zasiedliśmy wspólnie do wigilijnego stołu, który był zastawiony świątecznymi potrawami przygotowanymi przez pracowników kuchni naszego Domu. W radosnym nastroju przywitaliśmy także gwiazdora, który każdemu podarował świąteczną paczkę, dzięki sponsorom: Firmie Cordis Sp. Z o.o. Żnin, Aptece FARMLINE Sp. Z o.o. Lubicz Górny, Wójtowi Gminy Wąbrzeźno, Policealnej Szkole dla Dorosłych Akademia Wiedzy, a także Osobom Prywatnym. W tym roku nasza radość trwała jeszcze dłużej, ponieważ także następnego dnia Mieszkańcy zasiedli w radosnej i rodzinnej atmosferze do wieczerzy wigilijnej. Radość i wspomnienia ze wspólnie przeżytych chwil z pewnością na długo pozostaną w pamięci zarówno Mieszkańców jak i pracowników Domu.

 

Przedstawienie uczniów Zespołu Szkół w Ryńsku

18 grudnia gościliśmy w naszym DPSie ok. 30 uczniów i 2 nauczycieli z Zespołu Szkół w Ryńsku. Mogliśmy dzięki nim już teraz poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Zobaczyliśmy zapracowanego lekarza, policjanta, wójta, budowlańca, anioła i diabły w przepięknych strojach i charakteryzacjach. Przedstawiona przez naszych gości historia opowiadała o zabieganych ludziach, którzy nie mieli czasu dla Boga, ale dzięki Aniołom oddali hołd nowonarodzonemu Jezusowi, a budowlaniec postanowił nawet zbudować murowaną szopkę, by Dziecię mogło żyć w lepszych warunkach. Śpiewane przez uczniów kolędy jeszcze bardziej zbliżyły nas do Świąt i napawały wszystkich radością. Po przedstawieniu podziękowaliśmy naszym gościom za wizytę i poświęcony czas, a także zaprosiliśmy na mały poczęstunek przed powrotem do domu.

VI wąbrzeski Jarmark Bożonarodzeniowy

14 grudnia 2014 roku czworo naszych Mieszkańców wraz z opiekunami wzięło udział w Jarmarku Świątecznym organizowanym w naszym mieście już po raz szósty. Nasz DPS zaprezentował wyroby terapeutyczne, które powstawały dzięki współpracy Mieszkańców i pracowników terapii zajęciowej już od kilku miesięcy. Nasze stoisko było chętnie odwiedzane przez uczestników Jarmarku, dzięki czemu udało nam się sprzedać większość wyrobów, wśród których nie zabrakło choinek z papieru, aniołków z gipsu, papierowych aniołków, mikołajów, serwetek, bombek, a także pięknych stroików. Wróciliśmy do DPSu zadowoleni z zarobionych pieniążków, a także dumni z naszych współmieszkańców i pracowników, którzy potrafili wykonać tak piękne rzeczy i dzięki temu zaprezentować się na Jarmarku.

Mikołajki

5 grudnia 2014 roku Mieszkańcy wraz z pracownikami Domu zgromadzili się , by przypomnieć sobie podczas występów artystycznych postać św. Mikołaja . Mieszkańcy opowiadali m.in. o tym, że św. Mikołaj jest patronem marynarzy i narzeczonych. Usłyszeliśmy o dobrych uczynkach, które czynił św. Mikołaj, a także to, że na ziemi wciąż są wysłannicy św. Mikołaja, którzy czynią dobro i obdarowują innych prezentami. W tym momencie, zupełnie niespodziewanie usłyszeliśmy tajemniczy dźwięk dzwonków, który zdawał się zwiastować nadejście św. Mikołaja. Okazało się, że Święty Mikołaj zagościł także w naszym Domu. Po krótkim odpoczynku poprosił, by każdy z Mieszkańców powiedział wierszyk, zanucił piosenkę lub po prostu powiedział jak ma na imię. Mikołaj obdarował wszystkich Mieszkańców prezentami, czyli czekoladą, której nie zabrakło dla żadnego Mieszkańca. Na twarzy naszych Mieszkańcow od razu pojawiły się uśmiechy zadowolenia, co było oznaką tego, że także w dzisiejszych czasach Święty Mikołaj potrafi czynić dobro na ziemi.

 

Andrzejki w naszym DPS

28 listopada w naszym Domu Pomocy Społecznej odbyła się zabawa andrzejkowa. Licznie zgromadzeni Mieszkańcy chętnie ruszyli na parkiet. Tańce były świetnym sposobem na aktywizację i integrację Mieszkańców, zwłaszcza, że w tym dniu do naszego DPS-u przybyła nowa koleżanka, która okazała się być bardzo otwartą osobą i niemal od razu wzięła z nami udział we wspólnej zabawie. Bloki taneczne przeplatały andrzejkowe wróżby, w których każdy Mieszkaniec chętnie brał udział, choć tak naprawdę wszyscy wiedzieliśmy, że są one tylko formą zabawy. Laliśmy wosk przez dziurkę od klucza, przebijaliśmy serce szpilką, by poznać imię przyszłego ukochanego czy ukochanej, a także poznawialiśmy cechy charakteru przyszłych wybranków, a przy tym bawiliśmy się świetnie, mając dużo uciechy z tradycyjnych wróżb andrzejkowych.

Na koniec wszyscy Mieszkańcy chętnie udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników kuchni. Po 3-godzinnej zabawie Mieszkańcy wciąż byli w tanecznym na stroju, jednak postanowiliśmy zachować odrobinę siły i zapału na niedalekie zabawy karnawałowe.

 

 

 

Andrzejki w Bliźnie

27 listopada skorzystaliśmy z zaproszenia naszych kolegów i koleżanek ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bliźnie i udaliśmy się na zabawę andrzejkową. Po miłych powitaniach zostaliśmy zaproszeni na wspólny poczęstunek przygotowany przez gospodarzy imprezy. Zaraz potem wszyscy ruszyliśmy na parkiet. Zabawę taneczną przeplatały andrzejkowe wróżby takie jak tarot, kości czy lanie wosku przez dziurkę od klucza. Zarówno Mieszkańcy jak i opiekunowie bawili się w tym dniu bardzo dobrze, co było niewątpliwie zasługą gospodarzy, którzy stworzyli nam prawdziwie rodzinną atmosferę. Dziękujemy za miło spędzony dzień i liczymy, że takich spotkań będzie jeszcze więcej.

Pożegnanie Pana Piotra

W środę, 26 listopada pożegnaliśmy naszego Mieszkańca, który zamieszkał w innym Domu Pomocy Społecznej. Pan Piotr dał się nam poznać jako osoba koleżeńska, pogodna i pomocna. Był bardzo aktywny na zajęciach z zakresu terapii zajęciowej i pomagał przygotowywać wyroby terapeutyczne również na nadchodzący kiermasz świąteczny. Dziękujemy Panu Piotrowi za wspólnie spędzony czas i życzymy zdrowia i pogody ducha na dalszą życiową drogę.

Konkurs o Złotą Maskę i o Złoty Kałamarz

25 listopada Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej wraz z Panią Dyrektor i Instruktorem kulturalno – oświatowym udali się do WDK na uroczyste podsumowanie konkursów organizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Czworo Mieszkańców naszego Domu wzięło udział w konkursie literackim i napisało wiersze dotyczące kobiet w literaturze i filmie, a także dotyczące wąbrzeskich jezior, a jedna osoba wzięła udział w konkursie recytatorskim i w dniu podsumowania deklamowała wiersz M. Konopnickiej pt. : "W piwnicznej izbie". Wszyscy Mieszkańcy zostali wyróżnieni, otrzymali dyplomy i wartościowe upominki, z czego byli bardzo zadowoleni. O swoich wrażeniach Mieszkańcy chętnie opowiadali swoim koleżankom i kolegom, którzy zostali w Domu. Z pewnością na długo wspomnienia tego dnia pozostaną w naszej pamięci.

 

Wiersze nagrodzonych:

 

Wanda Kotłowska, wiersz pt. "Najświętsza Panienka"

Maryja, Najpiękniejsze Imię w historii świata.

Piękne jak Jej cała osobowość.

Ona to odpowiedziała słowem "Fiat"

na wezwanie Pana Boga.

Z Niej narodził się Ktoś tak Wspaniały jak Jezus Chrystus.

Życie Jej niewiele różniło się od życia innych kobiet:

była skromna, cicha i dobra,

z tym, że to Ją wybrał sobie Bóg na Rodzicielkę Swojego Syna.

W Prawie Mojżeszowym nie przewidywano

żeby bez udziału mężczyzny mógł się narodzić człowiek,

dlatego Żydzi nie uwierzyli,

że Jezus jest poczęty z Ducha Świętego.

Za opiekuna Maryi Bóg wybrał Józefa,

bardzo bogobojnego męża,

który uwierzył, że Jezus był poczęty bez grzechu.

Uboga Niewiasta stała się Królową Nieba i Ziemi.

Przed Jej Jaśniejącym Obliczem

ludzie modlą się w całym kraju i nie tylko,

błagając o potrzebne łaski.

Na świecie jest wiele miejsc z Jej wizerunkiem

i od wieków zbierają się tam wierni,

którzy zanoszą swoje modlitwy za Jej pośrednictwem,

przed Boży Tron.

Najświętsza Panienka wysłuchuje naszych modlitw

i uprasza nam łaski u Pana Boga,

dodając sił na każdy dzień ziemskiej wędrówki.

 

Ewa Kulczewska, wiersz pt.: "Magdalena Zawadzka"

To wspaniała jest artystka

niepotrzebna jej sufrażystka.

Niepotrzebna jest jej kaskaderka,

bo szabelka w jej ręku błyska

i z rusznią jej do twarzy.

Nikt nie zna jej utajemnień:

kto ról ją nauczył takich,

że było słychać och i ach.

Jakie tylko role grała

To zawsze się podobała.

Miała małżonka Holoubka

i syneczka Januszka.

Zgodnie żyła z mężem aż po grób,

zabrał go przedwcześnie Bóg.

Choć wieku dzieliła ich różnica,

to była jej tajemnica.

Wiernie kochało się to małżeństwo,

wierząc w Boże Błogosławieństwo.

 

Stefania Dynas, wiersz pt.: "Stenia i przyjazne wody"

Gdy rano słońce nad jeziorem wschodzi

mój uśmiech na twarz zachodzi.

Piękne łabędzie po wodzie pływają

i wielkie szczęście w sercu nam dają.

Również me smutki się oddalają,

gdy piękne ptaki w górze latają.

Wędkarz piękną rybę złowi,

gdy się nad Frydkiem trochę pogłowi.

Więc nie zapomnij, mój czytelniku,

by nad Zamkowym, Frydkiem i Sitnem

być choć raz w roku na pikniku.

 

Tomasz Damski, opowiadanie pt.: "Miłe wspomnienia z wycieczki nad jezioro wąbrzeskie"

 

Przyjechałem do Wąbrzeźna,

zwiedzałem miasto i w pewnej chwili

znalazłem się nad pięknym jeziorem,

gdzie nikogo nie było.

Nie było po prostu pogody,

słońce schowało się za chmurami i bardzo silny wiatr wiał.

Patrzyłem w dal i po chwili zobaczyłem parkę łabędzi.

Wypłynęły one z przybrzeżnych szuwarów.

Łabędzie to szlachetne ptactwo.

Stojąc na brzegu zrozumiałem,

że nawet te piękne ptaki nie chcą być same...

Życzenia na Dzień Pracownika Socjalnego

Świętujemy dzisiaj dlatego,

bo jest Święto Pracownika Socjalnego.

To Święto swym urokiem mami,

dlatego spotykamy się z wszystkimi pracownikami.

Wszyscy o nas dbacie

i ciągle nam pomagacie.

Często próbujemy Was o coś prosić,

a Wy pomagacie nam i staracie się nas z naszymi humorami znosić.

Zapału, sił i wytrwałości,

by nie zabrakło Wam kreatywności.

Z Waszego wysiłku i pracy się cieszymy

i pogody ducha życzymy.

A także zdrowia i powodzenia

i poczucia w tej pracy spełnienia.

 

Dyrektor i Mieszkańcy

Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie

Święto Pracownika Socjalnego

21 listopada przypada Święto Pracownika Socjalnego. Jak co roku uczciliśmy ten dzień składając życzenia wszystkim pracownikom naszego Domu. Choć dzień jest nazwany Świętem Pracownika Socjalnego, jest traktowany jako święto wszystkich pracowników służb społecznych, więc także pracowników naszego Domu. Z tej okazji Mieszkańcy przedstawili montaż słowno-muzyczny, którym przybliżyli postawę pracownika socjalnego i wszystkich pracowników. Piosenką pt. :"Pięknie żyć" Mieszkańcy podziękowali za ogromny trud wkładany w codzienną pracę, a na koniec wręczyli pracownikom życzenia i słowa uznania za nieustanną służbę, dzięki której Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie mogą wieść spokojne i godziwe życie. Po programie artystycznym Pani Dyrektor zaprosiła Mieszkańców i pracowników do stołów, które były suto zastawione ciastem i przy wspólnej kawie świętowaliśmy tak ważny dla nas Dzień Pracownika Socjalnego. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych odbyło się wyjazdowe spotkanie integracyjne pracowników DPS w hotelu „Stork” w Brodnicy, które było doskonałą okazją do wspólnych wspomnień i refleksji a także do odpoczynku i zabawy. 

11 listopada

11 listopada gościliśmy w naszym Domu delegację z partnerskiego miasta Syke w Niemczech. Na tę okazję przygotowaliśmy rozbudowaną prezentację multimedialną, która przedstawiała zdjęcia z życia Domu. Poza tym kilkoro Mieszkańców opowiedziało o naszym DPS-ie, m.in. : o prowadzonych zajęciach, pracownikach i podopiecznych. Goście z zaciekawieniem słuchali tego, o czym mówili nasi podopieczni. Nasz kolega wykonał piękny utwór pt.: "Jedna mała łza", który wywołał dość duże poruszenie i nawet wzruszył przybyłych gości. Po prezentacji Mieszkańców goście zadawali pytania, na które chętnie odpowiadała nasza Pani Dyrektor. Na koniec wszyscy mieli możliwość zwiedzania Domu i bardzo chętnie z tego skorzystali. Wizyta gości zakończyła się podziękowaniami zarówno ze strony Mieszkańców jak i przybyłej delegacji. Rozstaliśmy się ze smutkiem, ale też nadzieją na kolejne odwiedziny, na które już zaprosiliśmy naszych gości.

Kilka godzin później kilkoro naszych Mieszkańców kolejny raz spotkało się z przybyłymi gośćmi na Uroczystej Mszy św. z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Delegacja naszych Mieszkańców wraz z Panią Dyrektor i Instruktorem kulturalno – oświatowym złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Dzień minął nam w radosnej atmosferze i poczuciu dumy narodowej, która powinna trwać jak najdłużej.

1 Listopada

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych udaliśmy się na wąbrzeskie cmentarze, a także na cmentarz parafialny w Książkach. Tradycyjnie, jak co roku Mieszkańcy zadbali o groby zmarłych koleżanek i kolegów z wąbrzeskiego DPS. Kilka dni przed Świętem zmarłych, Mieszkańcy Domu wraz z opiekunami uporządkowali groby, których w tym roku było aż dziewiętnaście. Złożyliśmy także wieńce i zapaliliśmy znicze na znak pamięci. 1 listopada jeszcze raz odwiedziliśmy groby naszych zmarłych koleżanek i kolegów, by uczcić ich pamięć wspólną modlitwą i uprosić dla nich łaskę Nieba.

Wspomnienie wąbrzeskiej bany”

 

Dnia 21.10.2014 roku Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie odwiedzili wystawę pt. „Kolejnictwo polskie. Wspomnienie wąbrzeskiej bany” organizowane przez Wąbrzeski Dom Kultury. Na wystawie mogliśmy zobaczyć m.in. zdjęcia, legitymacje, mundury kolejarskie, elementy wyposażenia pracowników kolei i nie tylko. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie wśród odwiedzających ją mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Wiele eksponatów przywołało wspomnienie dawnych lat o których odwiedzający wystawę opowiadali z wielkim sentymentem. 

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej uczcili pamięć św. Jana Pawła II

16 października 2014 roku Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie podczas uroczystej Mszy Św. upamiętnili wybór św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Tego dnia w naszym Domu panował wyjątkowy nastrój, o czym świadczył odświętny ubiór, atmosfera skupienia i zadumy, gazetki ścienne ukazujące sylwetkę Świętego Papieża, a także montaż słowno – muzyczny w wykonaniu Mieszkańców Domu. Dzięki Mszy Świętej, którą odprawił ks. Bartłomiej Surdykowski, wikariusz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie, dzień ten nabrał patosu i powagi. Piękne kazanie, które wygłosił ks. Bartłomiej uświadomiło nam, że każdy z nas jest powołany do świętości, a cierpienie jest odpowiednią drogą do jej osiągnięcia, za co serdecznie dziękujemy.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Dzień dziesiątego października nie jest zwykłym dniem w kalendarzu, jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. W ten dzień w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich jego mieszkańców oraz pracowników. Msze Świętą odprawił kapelan Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie z akompaniamentem organisty Kościoła pod wezwaniem świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Myśliwiec

 

W dniach 08-09.10.2014 liczna grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie odwiedziła gospodarstwo agroturystyczne w Myśliwcu. Była to już kolejna nasza wizyta w tym miejscu. Wyjazdy do gospodarstwa agroturystycznego cieszą się wśród mieszkańców dużym zainteresowaniem. Dodatkowym atrybutem tego wyjazdu jest możliwość uczestnictwa w nim osób z niepełnosprawnością ruchową w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Mieszkańcy chętnie odwiedzają gospodarstwo agroturystyczne gdyż czeka na nich wiele atrakcji. Największym zainteresowaniem cieszą się przejażdzki bryczką oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Obcowanie ze zwierzętami oraz kontakt z naturą stwarza idealne warunki do silwoterapii.

Wyjazd zorganizowany mógłbyć dzięki funduszon zebranym podczas zbiórki publicznej przeprowadzonej w trakcie III Rodzinnego Pikniku Integracyjnego. Dziękujemy wszystkim sponsorom za okazane serce. Traktujemy to jako wyraz dobroci oraz chęci niesienia pomocy potrzebującym.

 

 

"Piątkowe spotkania"

Tygodniowy harmonogram zajęć dla mieszkańców został od niedawna wzbogacony integracyjnymi spotkaniami dla osób szczególnie zaangażowanych w ergoterapię i pracę na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. W ramach treningu funkcjonowania w życiu codziennym mieszkańcy przy pomocy terapeuty przygotowują poczęstunek dla uczestników spotkania. Piątkowe spotkania są formą nagrody za trud wkładany podczas aktywnego udziału w pomocy drugiemu człowiekowi ale także okazją do wzajemnej integracji i miłego spędzania czasu. Oprócz pysznego poczęstunku i kawy na uczestników spotkania czekają również inne atrakcje takie jak wspólne oglądanie zdjęć, filmów czy wymiana własnych doświadzeń życiowych. Z tygodnia na tydzień przybywa uczestników spotkań gdyż coraz więcej mieszkańców angażuje się w pracę na rzecz innych. Jak sami przyznają nie tylko poczęstunek jest dla nich nagrodą ale także satysfakcja z samodzielności jaką zyskują po wykonanych zajęciach.

Różańcowy październik

Październik jest miesiącem różańca świętego. W Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie jego mieszkańcy codziennie mają możliwość odmawiania wspólnie tak pięknej modlitwy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wtorkowe spotkania gdy odwiedza nas w celu wspólnej modlitwy i śpiewu Ksiądz wraz z przedstawicielami wspólnoty Młodzieżowej Effatha. Integracja z młodzieżą jest dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie ciekawym doświadczeniem, które pozwala otwierać się na drugiego człowieka. Czas spędzony wspólnie upływa na rozmowach, śpiewie i modlitwie aktywizuje Mieszkańców oraz sprawia im dużo radości.

Pielgrzymka do Obór

Początek miesiąca października przywitał nas piękną, słoneczną pogodą co umiliło mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie pobyt w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Na pielgrzymkę autokarową do Obór w dniu 2.10.2014 roku wybrało się 18 mieszkańców naszego domu. Wcześniejszy wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej zachęcił jego uczestników oraz pozostałych pensjonariuszy do dalszego zwiedzania miejsc kultu religijnego. Pobyt w Oborach spełnił oczekiwania jego uczestników zarówno pod względem przeżyć duchowych jak i zaspokojenia ciekawości historycznej. Opiekun pielgrzymów czyli Ojciec z Zakonu Karmelitów oprowadził nas po sanktuarium i przedstawił nam zarys historyczny zarówno zakonu, sanktuarium jak i samej wsi Obory. Podczas modlitw którym przewodniczył zakonnik mogliśmy oddać się w opiekę Matce Bożej co było dla wielu mieszkańców ważnym punktem pielgrzymki. Podczas pobytu w Oborach można było zakupić pamiątki oraz skorzystać z kawiarenki co stanowiło kolejną okazję do treningu funkcjonowania w życiu codziennym. Kolejne odwiedzone sanktuarium również wywarło na nas duże wrażenie pod względem architektonicznym, a piękna pogoda pozwoliła na zwiedzenie dużego terenu przynależnego do Zakonu Ojców Karmelitów. Wszyscy Mieszkańcy uczestniczący w pielgrzymce wrócili bardzo zadowoleni.

Dzień Chłopaka

Ostatni dzień września był w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie podwójną okazją do świętowania. Obchodziliśmy Dzień Chłopaka oraz witaliśmy jesień. Specjalnie na ten dzień przygotowano wiele atrakcji. Przywitanie jesieni odbyło się w naszym przydomowym ogrodzie gdzie zorganizono ognisko. Podczas pieczenia kiełbasek rozwiązywaliśmy zgadywanki o jesieni oraz układaliśmy jesienne rymowanki. Dzień Chłopaka uczciliśmy zabawą zorganizowaną w świetlicy Naszego Domu. Zabawę tanczną przeplatały liczne konkursy oraz występy artystyczne uzdolnionych poetycko mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie.

Na wszystkich Mieszkańców czekały pyszne, domowe ciasta. Ten dzień dostarczył mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej wielu pozytywnych wrażeń a także był okazją do integracji i zacieśnienia wzajemnych więzi i relacji.

Wycieczka kulturalno- oświatowo do Włocławka

Dnia 30.09.2014 roku zorganizowano wycieczkę kulturalno- oświatową do Włocławka dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Mieszkańcy naszego Domu cieszyli się z możliwości zwiedzenia Włocławka ze względu na jego liczne zabytki architektoniczne. Podczas wycieczki podziwiano Pałac Biskupi, Bursztynowy Pałac, Plac Wolności, Prałatówkę, Neogotycki budynek Straży Pożarnej, pomnik Kardynała Stefana Wyszynskiego, Cerkiew św. Mikołaja, pomnik Szarych Szergów oraz Katedre Biskupów Kujawskich. Piękna pogoda pozwoliła wycieczkowiczom na spacer po Włocławskim bulwarze. Dzień pełen wrażeń dopełnił pobyt w restauracji który był okazją do zdobycia umiejętności interpersonalnych, które wiązały się z złożeniem zamówienia u kelnera na podstawie przedłożonego menu restauracji.

Wycieczka do Rywałdu

W miesiącu wrześniu na prośbę Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie zorganizowano wyjazd do sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej. Wyjazd do Rywałdu był odpowiedzią nie tylko na religijne potrzeby Mieszkańców ale także ich zainteresowania historyczne. Ojciec z zakonu Kapucynów oprowadził nas po celi Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz po muzeum poświęconym jego pamięci. Duże wrażenie wywarła na mieszkańcach i pracownikach figurka Matki Bożej Cyganów przed którą każdy mógł złożyć podziękowania i intencje. Pielgrzymka do Rywałdu zmusiła nas do refleksji na temat patriotyzmu i życiowych wartości. Mieszkańcy swoimi przemyśleniami ochoczo dzieli się podczas spaceru po Rywałdzkich terenach.

Turnus rehabilitacyjny

W dniach od pierwszego do czternastego września mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w nadmorskiej miejscowości Jantar. W turnusie tym brało udział 22 mieszkańców. Uczestnicy turnusu każdego dnia korzystali ze specjalistycznych zabiegów leczniczo- rehabilitacyjnych zgodnie z programem, m.in. relaksoterapii, ćwiczeń oddechowych, indywidualnych zabiegów leczniczych dostosowanych do dysfunkcji uczestników, zajęć socjoterapeutycznych oraz terapeutycznych, zajęć ogólnorozwojowych i integracyjnych. Wiele zajęć zachęcało do aktywności fizycznej. Każdy dzień zaczynano od grupowej gimnastyki. Turniej piłki siatkowej oraz piłki nożnej także pozwolił zadbać o dotychczasową kondycję. Podczas Spacerów uczestnicy turnusu poznawali okolicę oraz cieszyli się urokiem morza. Oprócz licznych zabiegów leczniczych i zajęć sportowych na mieszkańców naszego Domu czekały także ciekawe imprezy kulturalno- rekreacyjne. Każdy chętnie uczestniczył w wieczorkach tanecznych, karaoke, dyskotekach i zabawach integracyjnych. Podczas turnusu zaplanowano jeszcze więcej atrakcji takich jak koncert poezji śpiewanej, wycieczka do Krynicy Morskiej z rejsem statkiem, przejażdżki konne a także ogniska i grille. Intensywnie spędzony czas poprawnie wpłynął na poprawę kondycji psychofizycznej, pozwolił na nabycie nowych umiejętności społecznych oraz integrację zarówno wzajemną jak i z lokalną społecznością. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie wrócili bardzo zadowoleni z czasu spędzonego w Jantarze.  

Grill

Wrzesień rozpieszcza nas piękną, letnią pogodą. Postanowiliśmy wykorzystać sprzyjającą aurę i spędzać czas w naszym pięknym ogrodzie. Codziennie korzystamy z zabaw na świeżym powietrzu i spędzamy chętnie czas wśród zieleni. Postanowiliśmy jeszcze bardziej umilić czas spędzany w ogrodzie i zorganizować grilla. Piękna pogoda, muzyka i zapach pieczonych kiełbasek sprzyjały wzajemnej integracji oraz relaksowi.

 

Odwiedziny w Jantarze

 

Dzień 11.09.014 roku był dniem wielkich radości i wspaniałych przeżyć ponieważ grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie wraz z pracownikami odwiedziła podopiecznych naszego Domu przebywających na turnusie rehabilitacyjnym w nadmorskiej miejscowości Jantar. Już podróż autostradą była dla mieszkańców ciekawym wydarzeniem. Pobyt w Jantarze obfitował w liczne atrakcje m.in. odwiedziliśmy Mini Zoo. Wycieczka nad morze nie mogła się obyć bez spaceru po plaży. Piękna pogoda sprawiła że poczuliśmy się jak w środku lata. Miło było zobaczyć naszych wypoczywających mieszkańców i posłuchać o ich wrażeniach.

Dożynki

W sobotę 30.08.2014 roku w Ryńsku odbyły się doroczne obchody święta plonów. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną. Po nabożeństwie wszyscy zaproszeni goście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac dożynkowy. Gospodarze dożynek przywitali wszystkich gości. Starostowie oraz wicestarostowie dożynek z Ryńska i Przydworza wręczyli gospodarzom dożynek bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Na dożynkach podziwiać można było wieńce wykonane z kłosów, ziaren zbóż oraz innych darów natury. Uroczystości dożynkowe uświetniły występy artystyczne. Odbyły się również pokazy strażackie i ratownictwa medycznego. Przez cały dzień imprezie towarzyszyły wystawy twórczości ludowej oraz wystawy ekologicznych produktów rolnych z naszego regionu. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej włączyli się w przygotowanie tegorocznych dożynek poprzez wykonanie kotylionów dożynkowych dla gości. Zaprezentowali również swoje wyroby terapeutyczne. Udział Mieszkańców DPS w obchodach dożynek stanowił doskonałą okazję do aktywnej integracji. 

Wycieczka kulturalno- oświatowa

Dzięki funduszom zebranym podczas zbiórki publicznej przeprowadzonej podczas III Integracyjnego Pikniku Rodzinnego w dniu 12.06.2014 roku zorganizowano wycieczkę kulturalno- oświatową dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Dnia 31.08.2014 roku wyruszylismy do Chełmna. Dzień wyjazdu był pełen atrakcji i wrażeń. Chełmno nazywane jest "Miastem Zakochanych" oraz "Miastem Miłości", ale przede wszystkim jest miastem z bogatą historią. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek ponieważ miasto zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem, który oprowadził nas po wszystkich zabytkach starego miasta. Zobaczyliśmy Kościół Ducha Świętego, kościół św. Jakuba i św. Mikołaja, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Kościół Świętych Apostołów Piotr i Pawła oraz Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia. Zwiedzając Stare Miasto mogliśmy podziwiać zabytkowe kamienice mieszczańskie, wieże Mestwina oraz mury obronne miasta. Dużo czasu spędziliśmy oglądając Miniatury Zamków Krzyżackich w Parku Pamięci i Tolerancji im. Rydygiera. Obecnie park liczy dziewięć miniatur zamków z: Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego z Malborka. Wszystkie wykonane są w skali 1:30 i posiadają opisy umieszczone tuż obok aby zainteresowani mogli zapoznać się z historią ich budowy oraz często bardzo ciekawymi dziejami. Miasto Chełmno wywarło na nas ogromne wrażenie swoim pięknem. Symbolem miasta jest dominująca ponad doliną Wisły przepiękna panorama miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich kościołów. Jest ona wyjątkowa, ponieważ można ją podziwiać, dzięki położeniu miasta na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, ze wszystkich stron świata. W trakcie wycieczki był też czas na zakup pamiątek oraz odwiedzenie karczmy Chełmińskiej. 

Dziękujemy wszystkim sponsorom za okazane serce. Traktujemy to jako wyraz dobroci oraz chęci niesienia pomocy potrzebującym.

 

Pożegnianie Księdza Michała Oleksowicza

 

Dziękujemy Księdzu za wigilijne nabożeństwo,

piękne kazanie i nabozeństwo.

Za ciekawe rozmowy budujace nas,

dobre słowo i poświęcony na bieżąco czas!

Życzymy szczęścia w święta i na co dzień

na tej pieknej kapłańskiej drodze.

Wyjazd ksiedza do Rzymu to jak dotknięcie

Bożej ręki, za które składamy dzięki.

Zapisał się ksiądz w naszych sercach

złotymi zgłoskami i ze jeszcze kiedyś nas odwiedzi

nadzieję wielką mamy!!!

komentarze (0) ()

Wakacji czas...

Sezon letni w naszym Domu upływa pod znakiem zajęć rekreacyjno-wypoczynkowych w ramach sylwoterapii i ekoterapii. Codzienne spacery odbywające się na terenie miasta Wąbrzeźna po Placu Jana Pawła II, Parku przy Wąbrzeskim Domu Kultury oraz Podzamczu sprzyjają większej aktywności mieszkańców a także integracji z lokalnym środowiskiem. Otaczająca Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie zieleń, słoneczna pogoda umilają czas spędzany w ogrodzie. Mieszkańcy korzystając z lata chętnie wypoczywają nad wąbrzeskim jeziorem oraz w ośrodku wypoczynkowym w Przydworzu. Pobyty nad jeziorami stwarzają okazję do korzystania z licznych atrakcji. Pod czujnym okiem opiekunów mieszkańcy korzystają z kąpieli wodnych i zabaw na brzegu jeziora oraz poznają przyrodę opływając jezioro rowerem wodnym. W trakcie gorących, letnich dni każdy chętnie sięga po zimne desery. Również mieszkańcy naszego Domu licznie korzystają z wyjść do wąbrzeskich kawiarni bądź stoisk gastronomicznych nad jeziorami. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wyjścia do kina. Mamy nadzieję że lato obfitujące w ciepłe dnia i liczne atrakcje potrwa jeszcze długo.

komentarze (0) ()

III Integracyjny Piknik Rodzinny

W dniu 12.06.2014 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie odbył się III Integracyjny Piknik Rodzinny organizowany przy współpracy Wąbrzeskiego Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej. W pikniku uczestniczyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie wraz z rodzinami, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z Mgoszcza, Tonowa i Wielkiej Nieszawki, dzieci uczęszczające do Świetlicy Socjoterapeutycznej i Świetlicy dla dzieci, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i powiatu. Swoją obecnością zaszczyciły nas również władze Powiatu Wąbrzeskiego i Miasta Wąbrzeźna. Po przywitaniu uczestników i gości przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie- Panią Aldonę Klimczak oraz Dyrektora WCPTiIS – Panią Dorotę Gumułę nastąpił przegląd twórczości osób niepełnosprawnych, w którym swoje umiejętności wokalne zaprezentowali mieszkańcy naszego Domu oraz goście z zaprzyjaźnionych Domów. Bogaty artystyczny dorobek zaprezentowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz dzieci ze Świetlicy dla dzieci. Piknik uświetniły także występy dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej oraz wokalistów z Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach. Podczas Pikniku nie zabrakło czasu na zabawę taneczną, która zbliżyła gospodarzy i gości. Zabawę przy muzyce uświetniły występy Pani Wiolety Urbańskiej- laureatki festiwali piosenek dla osób niepełnosprawnych. Gry i zabawy dla uczestników pikniku przygotowała grupa uczniów z Zespołu Szkół we Wroniu. Atrakcjami które ucieszyły szczególnie najmłodszych uczestników imprezy był pokaz tresury psa policyjnego, pokaz karate kyokushin kay oraz prezentacja grupy motocyklistów z Wąbrzeźna i okolic. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne z wyrobami z domowej kuchni oraz loteria fantowa. Podczas pikniku pracownicy Wąbrzeskiego Centrum i Integracji Społecznej przeprowadzili akcję „zachowaj trzeźwy umysł”, za pomocą ulotek, konkursów i gadżetów apelowano do mieszkańców naszego miasta, żeby nie prowadzili pojazdów pod wpływem alkoholu. Piknik jak co roku miał charakter otwarty i integracyjny którego celem nadrzędnym było przełamanie barier społecznych i stereotypów oraz szeroko rozumiana integracja społeczna.

komentarze (0) ()

Majówka w Mgoszczu”

Mieszkańcy Naszego Domu w dniu 26.05.2014 roku po raz kolejny uczestniczyli w majówce zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Mgoszczu. Wszystkim uczestnikom imprezy czas umilały gry i konkursy oraz pyszny poczęstunek. Przejazdy bryczką oraz wspólna zabawa taneczna sprawiły Naszym Mieszkańcom wiele radości. Udział w imprezach organizowanych poza terenem Naszego Domu jest wspaniałą okazją do zawierania nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń i społecznej integracji.

komentarze (0) ()

Występy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2”

W poniedziałek 12.05.2014 roku odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie. Nasi goście zaprezentowali przedstawienie przestrzegające przed zgubnymi skutkami palenia papierosów oraz zachęcające do prowadzenia zdrowego trybu życia. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie z zainteresowaniem obejrzeli program artystyczny przedstawiający w sposób ciekawy i humorystyczny jak ważne jest dbanie o higienę i zdrowe odżywanie się. Mamy nadzieję, że przygotowany przez uczniów występ skłonił nas do poprawy naszych starań o zdrowie i lepsze samopoczucie.

komentarze (0) ()

Pielgrzym w naszym Domu”

Dnia 9.05.2014 roku na wąbrzeskim rynku wraz z innymi mieszkańcami naszego miasta mieliśmy przyjemność powitać maratończyka Pana Janusza Radgowskiego. Pan Janusz podjął wyzwanie jakim jest pokonanie na wózku inwalidzkim trasy Kraków- Sopot w ramach wyprawy pt. „Zdobędę swój Mount Everest”. Podczas wyprawy niepełnosprawny pielgrzym pragnie pomagać innym zbierając do puszki pieniądze na rehabilitację chorego chłopca. Cieszymy się że mogliśmy wspomóc Pana Janusza w jego szczytnej wyprawie i ugościć go w naszym Domu. W trakcie spędzanego w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie czasu nasz gość podzielił się z nami swoimi przeżyciami oraz udzielił pamiątkowego wpisu do naszej kroniki. Życzymy Panu Januszowi dużo wytrwałości w dalszej podróży.

komentarze (0) ()

Dzień wspomnień o Ojcu Świętym”

 

Karol Wojtyła jest autorem słów iż „człowiek nie jest wielki przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. W czwartek 09.05.2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Bojanowskiego w Wąbrzeźnie przedstawili montaż słowno- muzyczny. Przygotowany program przypomniał nam godną do naśladowania postać Jana Pawła II oraz dostarczył wielu miłych przeżyć. Jesteśmy wdzięczni naszym gościom za to że podzielili się z nami swoim czasem, talentami i wiedzą o naszym wspaniałym rodaku Janie Pawle II.

komentarze (0) ()

Wizytacja delegacji z niemieckiego powiatu Diepholz”

 

Dnia 06.05.2014 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie mieliśmy przyjemność gościć delegację przedstawicieli niemieckiego powiatu Diepholz w towarzystwie przedstawicieli powiatu wąbrzeskiego na czele ze Starostą i Wicestarostą Powiatu Wąbrzeskiego. Podczas spotkania mogliśmy wymienić wzajemne doświadczenia w pracy na rzecz osób potrzebujących wsparcia społecznego. Wizyta przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze. Goście zachwycali się degustowanymi potrawami przygotowanymi przez pracowników naszej kuchni. Goście z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną przez Mieszkańców Domu krótką historię naszego miasta Wąbrzeźna.

komentarze (0) ()

Święta

Święta Wielkanocne w naszym Domu jak co roku odbyły się zgodnie z polskimi tradycjami. W Wielką Sobotę wybraliśmy się do kościoła by poświęcić pokarmy. W niedzielę od rana w świątecznie udekorowanym Domu unosił się z kuchni zapach tradycyjnych potraw, których nie zabrakło na świątecznym stole. Uroczyste śniadanie rozpoczęło się od życzeń Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Kierownik Działu OTO poczęstowała święconymi pokarmami wszystkich mieszkańców i złożyła świąteczna życzenia. Po śniadaniu był czas na otrzymanie słodkich upominków. W naszej kaplicy odprawiona została Msza Święta, a popołudniowe świętowanie umilały nam pyszne wypieki z naszej domowej kuchni.

komentarze (0) ()

Życzenia

 

Rekolekcje

Po intensywnych przygotowaniach do wielkanocnych jarmarków nastał czas na duchowe przygotowania do przeżywania Świąt Wielkanocnych. Dobrą okazją ku temu stały się odwiedziny członków wspólnoty "Promisja" oraz wspólnoty "Effatha". Spotkanie odbyło się 13 kwietnia w Niedzielę Palmową. Nasi goście podzielili się z nami ewangelią oraz radością jaką odnajdują w przeżywaniu swojej wiary. Zaprezentowana przez młodzież pantomima uświadomiła nam sens śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.

 

komentarze (0) ()

Jarmark Wielkanocny

Czas przedświąteczny w naszym Domu wypełniony był przygotowaniami do udziału w Jarmarku Wielkanocnym. Wielu mieszkańców zaangażowało się w pracę nad świątecznymi wyrobami. Wspólny trud bardzo się opłacił gdyż 13 kwietnia podczas Wąbrzeskiego Jarmarku Wielkanocnego zaprezentowane przez nas ozdoby bardzo podobały się mieszkańcom naszego miasta. W tym dniu powodem do radości były również nagrody jakie otrzymaliśmy za przygotowaną przez nas palmę, kartkę wielkanocną oraz stroik świąteczny. Wyroby które powstały w naszej pracowni terapii zajęciowej spotkały się także z podziwem 14 kwietnia podczas kiermaszu w urzędzie marszałkowskim w Toruniu.

 

komentarze (0) ()

Powitanie wiosny

"Wiosna, Wiosna ach to Ty" :) Z uśmiechem na twarzy i w słonecznych ciepłych nastrojach mieszkańcy powitali panią Wiosnę, która odwiedziła nasz Dom 21 marca! Radosna pani Wiosna przyniosła ze sobą kosz kolorowych kwiatów, którymi obdarowywała nie tylko mieszkańców ale również pracowników!

komentarze (0) ()

Dzień Poezji

Z okazji międzynarodowego dnia poezji do naszego Domu zaprosiliśmy ks. Tomasza Jeziorskiego, który jest duszpasterzem w parafii MBKP w Wąbrzeźnie. Ks. Tomasz Jeziorski pisze wiersze i jest autorem dwóch tomików poezji pt. "I nie potrzeba mi więcej słów" oraz "Tryptyk Toruński". Spotkanie z tym wyjątkowym gościem upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Mieszkanki które piszą wiersze również przedstawiły swój twórczy dorobek.

komentarze (0) ()

Dzień Kobiet

W naszym Domu tradycyjnie już 8 marca zostało zorganizowane spotkanie dla wszystkich kobiet. Głównym punktem uroczystości były występy przygotowane przez grupę mieszkańców z sekcji teatralnej, podczas których nie zabrakło akcentów humorystycznych dotyczących kobiet. Tradycyjny kwiatek oraz słodki poczęstunek sprawił, że każda z pań poczuła się naprawdę wyjątkowo.

komentarze (0) ()

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka upłynął w ciepłej i miłej atmosferze. Spotkanie Babć i Dziadków naszego domu przy kawie i ciastku było pretekstem do wspólnych wspomnień i opowiadań.

 

komentarze (0) ()

"W karnawale są bale! czujemy się doskonale!!!"

 

Tegoroczny bal karnawałowy dla mieszkańców domu miał charakter integracyjny ponieważ organizowany był we współpracy z Centru Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej w Wąbrzeźnie. Główną atrakcją balu była możliwość zaprezentowania się mieszkańców domu w wcześniej przygotowanych strojach karnawałowych. Tego dnia mimo dużej różnicy wieku wszystkim wszystkim opisywał radosny nastrój. Było przedstawienie o bajkowych postaciach przygotowane przez mieszkańców DPS, wierszyki, piosenki, konkursy no i oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku, podczas którego wszyscy uczestnicy zregenerowali swoje siły. Tego typu uroczystości są doskonałą okazją dla naszych mieszkańców do wspólnej zabawy, która dostarcza im wiele radości, integruje oraz wyzwala pozytywne emocje i uczucia.  

komentarze (0) ()

Sylwester

Czekając na Nowy Rok mieszkańcy naszego Domu spotkanie sylwestrowe rozpoczęli już w godzinach przedpołudniowych. Gorącą atmosferę zabawy podniosła taneczna muzyka oraz smakowite potrawy przygotowane na tę wyjątkową okazję. W radosnych i pogodnych nastrojach mieszkańcy składali sobie nawzajem noworoczne życzenia oraz powitali Nowy 2014 Rok.

komentarze (0) ()

Wigilia

Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem bardzo ważnym dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, a jej obchody w naszym Domu są zawsze bardzo uroczyste. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia trwają w DPS wiele dni. Jak co roku zaczynamy od zdobienia Domu, a następnie przygotowywania jasełek i wysyłania życzeń oraz zaproszeń dla naszych gości. Równocześnie praca wre w kuchni gdzie powstają pyszne świąteczne dania i wypieki. Gdy wszystko zostało już zapięte na ostatni guzik Wigilię rozpoczęto od poświęcenia naszego nowego samochodu oraz jasełek w wykonaniu naszych mieszkańców. Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta z piękna oprawą muzyczną. We Mszy Świętej uczestniczyli Mieszkańcy, pracownicy, dyrektor wraz z zaproszonymi gośćmi. Wszyscy uczestnicy zgodnie z tradycją podzielili się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie ciepłe i serdeczne życzenia. Po części oficjalnej na wszystkich czekała wieczerza wigilijna oraz gwiazdor ze słodkim upominkiem.

 

komentarze (0) ()

Nowy samochód

Miesiąc grudzień obfitował w szczęśliwe wydarzenia w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Jednym z takich wydarzeń było zakupienie długo oczekiwanego samochodu, który jest niezbędnym narzędziem w codziennym funkcjonowaniu placówki. Mieszkańcy z radością przywitali nowy nabytek, w którym szczególne wrażenie zrobił podnośnik dla wózków inwalidzkich. Dobrze wyposażony samochód jest wielkim ułatwieniem w załatwianiu spraw codziennych dla niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. W dzień Wigilii nowy samochód został poświęcony przez księdza w obecności Pana Starosty, Dyrektora i Kierowników Domu Pomocy Społecznej oraz jego mieszkańców i pracowników. Mieszkanka Pani Wanda Kotłowska specjalnie na tę okazję przygotowali wiersz który został odczytany w trakcie ceremonii. Wraz z błogosławieństwem kapłana wszyscy potrzebujący mieszkańcy korzystają z radością z nowego samochodu.

Przedświąteczny czas.

Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia umilały nam wizyty gości. Jako pierwszy nasz Dom odwiedził Święty Mikołaj. Mieszkańcy dla niecodziennego gościa zaśpiewali kolędy oraz narysowali portrety Świętego Mikołaja. W zamian każdy został obdarowany słodkim upominkiem. Następnymi gośćmi, którzy niezwykle umilili nam przedświąteczny czas była młodzież z Wąbrzeskiego Gimnazjum, która zaprezentowała nam swoje umiejętności wokalne podczas koncertu kolęd. Występ wokalno- literacki wprowadził wszystkich w świąteczną atmosferę. Wzruszeni występem mieszkańcy w doskonałych humorach przez następne dni nucili ulubione kolędy.

Kolejnym wydarzeniem zwiastującym zbliżające się święta Bożego Narodzenia była wizyta harcerzy z Książek, którzy przywieźli do naszego Domu Betlejemskie Światełko Pokoju. Ten szczególny dar jest namacalnym dowodem pojednania, współpracy, braterstwa, poświęcenia, wiary i nadziei. Jesteśmy wdzięczni młodzieży z Wąbrzeskiego Gimnazjum oraz harcerzom z Książek za wprowadzenie mieszkańców w świąteczny nastrój.

 

Szlachetna Paczka

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej niejednokrotnie byli wspierani przez ludzi dobrej woli. Chęć niesienia pomocy potrzebującym leży również w sercach naszych pensjonariuszy. Dnia 10 grudnia mieszkańcy DPS wzięli udział w akcji charytatywnej pod nazwą "Pomagam z Dwójką". Akcja przeprowadzona została po raz trzeci przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 2. Główne założenie akcji to bezpośrednia pomoc biednym rodzinom na wzór szlachetnej paczki.

komentarze (0) ()

Jarmark świąteczny

Już po raz V nasi mieszkańcy brali udział w Miejskim Jarmarku Świątecznym zorganizowanym przez Wąbrzeski Dom Kultury, który odbył się 11 grudnia 2013r. Podczas jarmarku zostały rozstrzygnięte dwa konkursy, w których nasi mieszkańcy zdobyli II miejsce za "Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową " oraz III miejsce za "Najpiękniejszą Choinkę". Atmosfera nadchodzących świąt, która zapanowała na jarmarku udzieliła się również naszym mieszkańcom.

Kartka świąteczna

Dnia 3 grudnia 2013 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pn. "Kartka Świąteczna" zorganizowanego przez WDK. Praca konkursowa, którą przygotowali mieszkańcy naszego Domu zdobyła I miejsce w kategorii grupa otwarta. Udział w konkursach organizowanych przez zaprzyjaźnione placówki oświatowe jest doskonałą okazją do prezentacji większej publiczności dorobku twórczego mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Wystawa Myśliwska w galerii WDK

W listopadzie mieszkańcy naszego Domu wybrali się do Wąbrzeskiego Domu Kultury na wystawę Myśliwską dotyczącą prezentacji wąbrzeskich kół łowieckich. Oglądając wystawę mieszkańcy podziwiali trofea myśliwskie, obrazy, nie zabrakło również fachowej literatury o tematyce łowieckiej.

Andrzejki

W miesiącu listopadzie mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej obchodzili Andrzejki. Pensjonariusze naszego Domu świętowali podwójnie. Andrzejkowa wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy w Bliźnie pozwoliła naszym mieszkańcom odnowić stare znajomości i spędzić miło czas. Nasi mieszkańcy dla swoich kolegów z Blizna na zabawę andrzejkową przygotowali wiele atrakcji w postaci licznych zabaw, konkursów, tradycyjnych wróżb, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Zarówno mieszkańcy jak i zaproszeni goście z Blizna bawili się ochoczo i byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

Wyprawy literackie

19 listopada 2013r. dwie nasze mieszkanki pani Wanda oraz pani Ewa uczestniczyły w Gali Promocyjnej Publikacji "Wyprawy Literackie" - Wybór Poezji i Prozy zorganizowanej przez MiPBP im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. Nasze mieszkanki były laureatkami wcześniej organizowanych edycji, dlatego też ich prace konkursowe znalazły się w publikacji "Wyprawy Literackie" wydanej przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne. Wiersze i opowiadania zamieszczone w książce są dla naszych pisarek ogromnym wyróżnieniem oraz uhonorowaniem ich kilkuletniej pracy.

1 Listopad

Listopad jest miesiącem zadumy i nostalgii. Sprzyja temu nie tylko panująca za oknem aura, ale również Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Mieszkańcy jak co roku pamiętali o swoich zmarłych kolegach. Na grobach byłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej złożono wieńce oraz znicze. Delegacja mieszkańców brała również udział w obchodach dnia 1 listopada na wąbrzeskich cmentarzach.

SPOTKANIE PRZY OGNISKU

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas wszystkich piękną słoneczną oraz ciepłą pogodą. Ogród otaczający nasz dom rozkwitł wszystkimi barwami jesieni mieniąc się raz w złocie, raz w czerwieni. Nasi mieszkańcy korzystając ze sprzyjającej aury po raz kolejny spotkali się przy ognisku, delektując się kiełbaską, a także ciepłymi promieniami słońca.

komentarze (0) ()

JESIEŃ W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM

Ostatnie dni października upłynęły naszym mieszkańcom pod znakiem spotkań rekreacyjno - kulturalnych. Gospodarstwo Agroturystyczne Ranczo Adama w Myśliwcu to doskonałe miejsce gdzie mieszkańcy naszego domu mają możliwość w ramach sylwoterapii i hipoterapii obcować z otaczającą przyrodą oraz zwierzętami. Podczas pobytu w gospodarstwie mieszkańcy poznają nie tylko przeróżne gatunki np. ptactwa ozdobnego ale również zdobywają oraz rozwijają wiedzę dotyczącą zwyczajów panujących jesienią na wsi. Naszym mieszkańcom podczas takich wyjazdów zawsze towarzyszy dobry humor oraz słoneczny nastrój.

komentarze (0) ()

JESIENNY SPACER

"Liście, liście, wszędzie liście! Z drzew na ziemię złoto spada !".

Podczas codziennych jesiennych spacerów mieszkańcy mają możliwości obcowania z przyrodą, która rozbudza korzystne emocje oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców domu.

komentarze (0) ()

POŻEGNANIE LATA

W dniu 23.09.2013 roku w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie żegnano minione lato a przywitano jesień. Z tej okazji mieszkańcy mieli możliwość wspólnie z pracownikami Domu spędzić czas przy ognisku. Główną atrakcją było przedstawienie przygotowane w ramach arterterapii , w której to mieszkańcy prezentowali własną oraz przygotowaną podczas zajęć terapeutycznych twórczość. Podczas wspólnego biesiadowania można było także zrobić sobie wspólne zdjęcia z „panią jesień”.

komentarze (0) ()

WYPRAWA DO GRUZJI

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie mieli możliwość „podróży” do Gruzji w ramach III Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego w Wąbrzeskim Domu Kultury w dniu 19.09.2013r. Państwo Anna-Dziewit-Meller wraz z mężem Marcinem Meller swoimi opowieściami o malowniczym krajobrazie oraz osobach, które spotkali podczas swoich wypraw do Gruzji zafascynowali swoich słuchaczy . Dla naszych mieszkańców była to wspaniała lekcja historii, geografii oraz kultury o oddalonym niezwykłym kraju jakim jest Gruzja.

komentarze (0) ()

WYJAZD REKREACYJNY DO MYŚLIWCA

Korzystając już z wieloletniej współpracy z Gospodarstwem Agroturystycznym w Myśliwcu, mieszkańcy naszego Domu udali się na wypoczynek 17-18.09.2013 r. Formy spędzania wolnego czasu poprzez sylwoterapię, ekoterapię, hipoterapię oraz terapię przez zabawę są niezwykle ważnym elementem terapii dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle psychicznie chorych. Przygotowane atrakcje jak zwykle sprawiły wiele uśmiechu oraz radości naszym mieszkańcom.

komentarze (0) ()

Narodowe czytanie "Zemsty" hr. Aleksandra Fredry w Wąbrzeźnie

Dnia 10.09.2013r. na Placu Jana Pawła II w Wąbrzeźnie w ramach ogólnopolskiej akcji narodowego czytania Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie wraz z Wąbrzeskim Domem Kultury przygotowała inscenizację „Zemsty” Aleksandra Fredry. W postacie głównych bohaterów wcielili się przedstawiciele władz Wąbrzeźna m.in. Starosta Powiatu Wąbrzeskiego, Burmistrz Miasta Wąbrzeźna, Proboszcz Parafii Szymona i Judy Tadeusza, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego oraz inne osoby.

Grupa naszych mieszkańców wraz z pracownikami czynnie uczestniczyła w tym wydarzeniu kulturalno-oświatowym. Tego typu akcje są dobrą formą aktywizacji podopiecznych Domu Pomocy Społecznej oraz służą integracji ze społecznością lokalną.

komentarze (0) ()

II Integracyjny piknik dla rodzin zastępczych "Być z rodziną"

Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie był partnerem w przygotowaniach i realizacji II Integracyjnego Pikniku dla Rodzin zastępczych " Być z rodziną" organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie. W ramach partnerstwa pracownicy kuchni DPS przygotowali smaczną grochówkę a mieszkańcy wraz z pracownikiem sekcji Terapeutyczno-Opiekuńczej przygotowali lekcję pokazową w formie rękodzieła tj. wyplatanie koszy z papieru dla uczestników pikniku. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie byli pod wielkim wrażeniem organizacji oraz atrakcji jakie przygotowali organizatorzy II Integracyjnego Pikniku dla Rodzin zastępczych. W związku z powyższym serdecznie dziękują za zaproszenie i chętnie wezmą udział w organizacjach kolejnych imprez.

komentarze (0) ()

 • autor: Wiśniewski Krzysztof

Odwiedziny w Sarbinowie

Dzień 09.09.2013 r. był dniem wielkich radości i wspaniałych przeżyć ponieważ grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie wraz z pracownikami odwiedziła podopiecznych naszego Domu przebywających na turnusie rehabilitacyjnym w nadmorskiej miejscowości Sarbinowo.

komentarze (0) ()

TURNUS REHABILITACYJNY W SARBINOWIE

W dniach od 28 sierpnia do 11 września mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjno-wypoczynkowym w nadmorskiej miejscowości Sarbinowo. W turnusie tym brało udział 20 mieszkańców oraz 4 opiekunów. Dla mieszkańców poza systematycznymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi odbywającymi się na terenie specjalistycznego ośrodka, czekał szereg atrakcji takich jak spacery, wycieczki, wieczorki taneczne przy zespole muzycznym, imprezy integracyjne, ogniska, grille, spotkania z ludźmi prezentującymi swoje zainteresowania np. malarstwo, pszczelarstwo. Dzięki różnorodnym atrakcjom podopieczni mieli możliwość integracji z lokalnym społeczeństwem, jak również nabycia oraz wykazana się posiadanymi własnymi umiejętnościami społecznymi, co wpłynęło na znaczną poprawę kondycji psychofizycznej.

Turnus rehabilitacyjny w odczuciu zarówno mieszkańców jak i opiekunów był bardzo udany a wrażeniami i wspomnieniami mieszkańcy dzielą się do dziś.

Dla opiekunów Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, którzy sprawowali opiekę nad mieszkańcami podczas turnusu ośrodek Adhara przyznał Dyplom „za uśmiech, radość z życia oraz aktywność w imprezach KO…”  

komentarze (0) ()

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Ostatnie dni sierpnia i pierwszy dzień września bieżącego roku były wielkim przeżyciem duchowym dla Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. W obu Wąbrzeskich parafiach odbyło się Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wraz ze Społecznością parafialną kościoła p.w. św. ap. Szymona i Judy Tadeusza Mieszkańcy Domu mogli uczestniczyć w uroczystych obchodach Nawiedzenia wizerunku Pani Jasnogórskiej. Doniosłe chwile uroczystości wzbogaciły duchowo parafian a także przywróciły miłe wspomnienia dla tych, którzy uczestniczyli w uroczystości po raz kolejny.

komentarze (0) ()

SEZON LETNI

Sezon letni w naszym Domu upłynął pod znakiem zajęć rekreacyjno-wypoczynkowych w ramach sylwoterapii, ekoterapii oraz eroterapii. Codzienne spacery odbywające się na terenie miasta Wąbrzeźna po Placu Jana Pawła II, Parku przy Wąbrzeskim Domu Kultury oraz Podzamczu sprzyjały większej akywności mieszkańców a także integracji z lokalnym środowiskiem. Otaczająca Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie zieleń, słoneczna pogoda umilały rekreację w ogrodzie. Mieszkańcy korzysając z lata regenerowali siły nad wąbrzeskim jeziorem także wesoło i przyjemnie spędzali czas wolny organizując wspólne spotkania przy grillu.

WYCIECZKA DO TORUNIA

Dnia 23.08.2013 roku mieszkańcy naszego Domu mogli wyjechać na wycieczkę kulturalno-oświatową do Torunia dzięki zebranym funduszom w ramach zorganizowanej zbiórki publicznej podczas II Integracyjnego Pikniku Rodzinnego w dniu 21.06.2013 r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Wycieczka przybliżyła mieszkańcom historię samego miasta jak również pozwoliła na zwiedzenie najciekawszych zabytków tj. - Rynku Staromiejskiego, Ratusza, Kamienicy pod Gwiazdą, Kościoła NMP, Fontanny Flisaka, Domu Kopernika, pałaców i dworów Torunia, m.in. Dworu Artusa, Pałacu Eskenów, toruńskich kamienic, Krzywej Wieży, murów obronnych Torunia,  ruin Zamku Krzyżackiego, Strugi Toruńskiej, Rynku Nowomiejskiego, kościoła św. Jakuba. Przewodnik bardzo ciekawie przedstawiał historię miasta urozmaicając opowieści różnymi anegdotami oraz legendami.

Mieszkańcy relaksowali się podczas rejsu statkiem wycieczkowym „Wanda” po Wiśle podziwiając panoramę toruńskiej starówki.

Wycieczka kulturalno-oświatowa była doskonałą formą aktywizacji dla naszych Mieszkańców oraz zapoznania się z historią i kulturą naszego regionu.


 

II Integracyjny Piknik Rodzinny

W dniu 21.06.2013 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie odbył się II Integracyjny Piknik Rodzinny organizowany przy współpracy Wąbrzeskiego Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej. W pikniku uczestniczyli Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej wraz z rodzinami, mieszkańcy z Domów Pomocy Społecznej w Mgoszczu, Wielkiej Nieszawki, Brodnicy oraz Browiny, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i powiatu oraz przyjaciele Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Wszystkich uczestników oraz gości serdecznie przywitała Dyrektor DPS w Wąbrzeźnie Pani Aldona Klimczak oraz Dyrektor Wąbrzeskiego Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej Pani Dorota Gumuła. Piknik rozpoczęto dwoma głośnymi wystrzałami z piszczela Pana Jerzego Skrzynieckiego. Podczas trwania zabawy można było podziwiać występy m.in: dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, dzieci z Ochronki im. Edmunda Bojanowskiego,zespołu wokalnego z Koła Gospodyń Wiejskich z Dębowej Łąki, Zespołu tańca nowoczesnego "Efekt" z Wąbrzeskiego Domu Kultury, Grupy cyrkowej "Hokus Pokus" z Książek oraz zespołu muzycznego "Skowronki" z GOK w Książkach. Rycerze z Golubia-Dobrzynia zaprezentowali turniej rycerzy konnych a grupa rycerska z Radzynia Chełmińskiego przygotowała nie lada atrakcje m.in. strzelanie z łuku. Dodatkowymi atrakcjami były także stoiska gastronomiczne oraz mini kiermasze przygotowane przez Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie oraz Wąbrzeskie Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej, turniej w strzelaniu z wiatrówki przygotowany przez Pana Ryszarda Harczenko, którego zwycięzcą w kategorii Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej okazał się Mieszkaniec Naszego Domu Pan Bogdan Zdrojewski.

Takiego rodzaju imprezy mają charakter integracji oraz przełamania lęku przed niepełnosprawnością. Mieszkańcy miasta i powiatu oraz inni uczestnicy pikniku mieli możliwość z bliska zobaczyć życie Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz nawiązać relacje koleżeńskie z naszymi Mieszkańcami. Ze zgromadzonych środków ze zbiórki publicznej Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie zorganizuje wycieczkę kulturalno-oświatową dla swoich Mieszkańców a Wąbrzeskie Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej z zebranych środków doposaży Świetlicę Socjoterapeutyczną.

Dom Pomocy Społecznej wraz z Wąbrzeskim Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej pragną podziękować wszystkim uczestnikom m.in. - Mieszkańcom Naszego Domu, osobom wspierającym, wolontariuszom, pracownikom, a także sponsorom - dzięki, którym udało się zorganizować już po raz II Integracyjny Piknik Rodzinny.  

komentarze (0) ()

I WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD PIOSENKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „WĄBRZESKI MIKROFON 2013”

Trzy  Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie Pani Wanda Kotłowska, Pani Barbara Lipińska i Pani Teresa Drapiewska reprezentowały Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie podczas I Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych "Wąbrzeski Mikrofon 2013", który odbył się 21.06.2013 roku. Nasze Mieszkanki zaprezentowały swoje zdolności wokalne szerszej grupie publiczności. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki i słodkie upominki.

komentarze (0) ()

Wąbrzeźno - moje miejsce na ziemi

W dniu 07.06.2013 roku Pani Wanda Kotłowska czołowa literatka Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie była honorowym gościem podsumowania konkursu literackiego "Wąbrzeźno - moje miejsce na ziemi".  Konkurs organizowany był pod patronem Burmistrza Miasta oraz Starosty Wąbrzeskiego. Pani Wanda zdobyła nagrodę Starosty w kategorii: Domy Mają Własną Historię. Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs trafiły do zbiorów regionalnych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie.

komentarze (0) ()

MAJÓWKA W MGOSZCZU

Mieszkańcy Naszego Domu w dniu 21.05.2013 roku zostali zaproszeni na Majówkę organizowaną przez Dom Pomocy Społecznej w Mgoszczu. Wszystkim uczestnikom imprezy umilały czas przygotowane na tę okazję gry i konkursy, które sprawiły wiele radości i satysfakcji.

komentarze (0) ()

MAJÓWKA Z KULTURĄ 

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie w dniach 10-16.05.2013 roku wzięli udział w zajęciach manualnych oraz w spotkaniu z lokalną historią. Zajęcia były cyklem spotkań pt. "Majówka z Kulturą" i skierowane były do osób niepełnosprawnych. Organizatorem spotkań był Wąbrzeski Dom Kultury oraz Wydział Integracji Osób Niepełnosprawnych wraz z Pełnomocnikiem Zarządu Województwa ds. Niepełnosprawności Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Tego typu spotkania są świetną okazją do integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem lokalnym oraz pokazania swoich zdolności plastycznych i pozyskania wiedzy historycznej na temat naszego miasta Wąbrzeźna.

            W dniu 10.05.2013 roku Mieszkańcy wraz z Dyrektorem DPS Panią Aldoną Klimczak uczestniczyli także w uroczystości  Odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej Park im. Marii Curie - Skłodowskiej.

MAJÓWKA

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie w dniach 02-04.05.2013 roku wzieli aktywny udział w majówce organizowanej przez Urząd Miasta Wąbrzeźna. Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tj. 02.05. 2013 roku Mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w przemarszu ze 100-metrową flagą ulicami miasta, którą także nieśli uczniowie, nauczyciele, urzędnicy oraz przedstawiciele różnych instytucji.

W dniu 03.05.2013 roku z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Mieszkańcy wraz z Panią Dyrektor Aldoną Klimczak złożyli kwiaty na Placu Jana Pawła II przy pomniku Żołnierza Polskiego.

W sobotę 04.05.2013 roku część Mieszkańców DPS w Wąbrzeźnie wybrało się na majówkę, która odbywała się na Podzamczu. Mieszkańcy mieli możliwość zobaczenia występów m.in. iluzjonisty oraz clowna, pokazu straży pożarnej oraz tresury psów policyjnych.

komentarze (0) ()

 • autor: Wiśniewski Krzysztof, data: 2013-05-08

OLIMPIADA SPECJALNA - LISEWO

 

W dniu 20.04.2013 roku pięciu naszych Mieszkańców uczestniczyło w Dniu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych w Lisewie organizowanego przez Dom Pomocy Społecznej w Mgoszczu. Wszyscy zawodnicy dzielnie spisywali się podczas wykonywania poszczególnych konkurencji. Udział w tego typu olimpiadach to przede wszystkim terapia oraz rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych. W takiego rodzaju zawodach nie liczy się miejsce na podium lecz dobra zabawa. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz nagrody i zadowoleniem oraz uśmiechem na twarzy wrócili do Domu.

ŚWIĘCONKA

 

W dniu 30.03.2013 roku w Wielką Sobotę Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie udali się do Parafii p. w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie w celu poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Wyjście ze święconką przysporzyło Mieszkańcom wiele radości z podtrzymywania wielkanocnej tradycji.

komentarze (0) ()

 • autor: Wiśniewski Krzysztof

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

 

Dnia 31.03.2013 r.  w naszym Domu odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Po przekazaniu życzeń Mieszkańcy razem z pracownikami zasiedli do wspólnego syto zastawionego stołu, na którym znajdowały się tradycyjne potrawy. Podczas śniadania wielkanocnego jak w każdym domu nie zabrakło miłych gestów i uśmiechu na twarzy. Jak co roku zając nie zapomniał o prezentach dla Mieszkańców.

komentarze (0) ()

 • autor: Wiśniewski Krzysztof

IV JARMARK WIELKANOCNY

 


Podczas niedzielnego IV Jarmarku Wielkanocnego w Wąbrzeźnie organizowanego przez Wąbrzeski Dom Kultury, który odbył się 24.03.2013 roku na Plcu Jana Pawła II nie zabrakło stoiska z ozdobami świątecznymi przygotowanymi przez Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Wyroby naszych Mieszkańców cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem. Podczas jarmarku oprócz tradycyjnych wyrobów wielkanocnych nie zabrakło konkursów, w których czynny udział brali Mieszkańcy naszego Domu.

komentarze (0) ()

 • autor: Wiśniewski Krzysztof

POŻEGNANIE ZIMY

 

21.03.2013 roku Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie pożegnali tegoroczną zimę paląc przygotowaną na zajęciach terapeutycznych marzannę. Na tą okazję Mieszkanki naszego Domu napisały wiosenne wiersze.

 

 

Zazieleniło się w około,

rozśpiewały się ptaki

i wszędzie zrobiło się wesoło!!

To przyjście wiosny

daje akcent taki.

Słońce sypie z nieba złotem,

ciepło robić się zaczyna.

Pies ugania się za kotem,

trawa zielony kubraczek zapina.

Po bałwanie wspomnienie niestety!!

Wiosna kwiaty już rozsiewa!

 

Kotłowska Wanda

 

 

Siedziałam na ławce

w słonecznych promieniach,

wróble się kłóciły

o ziarnko jęczmienia!!

w ten zaśpiewał

skowronek radośnie,

zaśpiewał szczerze

o zielonej wiośnie.

W górze gęsi gęganie,

lecą też łabędzie i żurawie.

Przebiśnieg z pod śniegu

wygląda ciekawie

krokusik się gubi

w zielonej trawie.

 

Kulczewska Ewa

komentarze (0) ()

MARSZ AMAZONEK


W dniu 08.03.2013 roku nasi Mieszkańcy wzięli udział w organizowanym przez Wąbrzeski Dom Kultury Marsz Amazonek, który odbył się głównymi ulicami miasta. Podczas marszu odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na  transparent głoszący hasło związane z profilaktyką raka piersi, w którym to Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie zajął III miejsce.

komentarze (0) ()

 • autor: Wiśniewski Krzysztof, data: 2013.03.11

następna strona »

Stopka

Ostatnia aktualizacja: 2015.11.27
Licznik odwiedzin: 3909

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.