Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Kalendarz, imieniny

Dziś jest: 18.08.2017
Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

Wyszukiwarka

Grafika strony

Historia Domu

Menu:

Banery

  • ZPP

  • Zdrowie dla Powiatu Wąbrzeskiego

  • PIK

  • decydujemy

  • SWPPW

  • YouTube logo

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Translator Google

Odnośnik do BIP

Treść strony


Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie jest jednostką organizacyjną Powiatu Wąbrzeskiego.

Powstanie Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie stało się możliwe dzięki zabiegom władz wojewódzkich, gdy Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej przekazało swą rezerwę finansową z przeznaczeniem na realizację zadań Wojewody, wynikających z Ustawy  o Ochronie Zdrowia Psychicznego. W kwietniu 1996 r rozpoczęły się rozmowy mające na celu wytypowanie obiektów na terenie województwa toruńskiego, które mogłyby być zaadaptowane na Dom Pomocy Społecznej.

Za pośrednictwem władz miasta Wąbrzeźna wytypowano do zakupu budynek socjalno-administracyjny należący do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Wąbrzeźnie . Budynek został zakupiony w czerwcu 1996 r. W dniu 31.07.1996 r, Wojewoda Toruński zarządzeniem numer 53, utworzył Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie i nadał mu statut.

Statut  określał, że Dom jest domem stacjonarnym  przeznaczonym dla osób przewlekle chorych z zaburzeniami psychicznymi.

 Pod koniec września 1996 r rozpoczęto prace remontowo-adaptacyjne, kompletowanie wyposażenia Domu, a także rekrutację przyszłej kadry. W dniu 27.12.1996 r, Dom Pomocy Społecznej  w Wąbrzeźnie przyjął pierwszych Mieszkańców z terenu województwa toruńskiego.

W latach 1997 - 2007 r, na terenie powiatu Wąbrzeskiego funkcjonował również Dom Pomocy Społecznej  w Książkach, dla osób niepełnosprawnych intelektualnie początkowo jako filia Domu Pomocy Społecznej w Mgoszczu.  W wyniku uchwały Rady Powiatu w Wąbrzeźnie z 17.05.1999 r doszło do połączenia Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie i Domu Pomocy Społecznej w Książkach w Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie z Działem w Książkach. Z dniem  01.04.2009 r w wyniku realizacji programu naprawczego, dział w Książkach został zlikwidowany, a jego Mieszkańcy (15 osób) oraz pracownicy (11 osób) zostali przeniesieni do Domu Pomocy Społecznej  w Wąbrzeźnie.

Aktualnie po zakończeniu programu naprawczego, Dom funkcjonuje na podstawie zezwolenia wydanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego z dnia 30.12.2010 r. Zezwolenie zostało wydane na czas nieokreślony. Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie jest domem pomocy społecznej stałego pobytu, przeznaczonym dla 75 osób, przewlekle psychicznie chorych.

Dążąc do osiągnięcia wymagań standaryzacyjnych, realizując projekt w latach 2007 - 2010pod nazwą  Rozbudowa i Modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, skorzystano z dofinansowania środków unijnych w wysokości 510 048,31 zł  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Celem nadrzędnym  Domu jest przede wszystkim zapewnienie osobom w nim przebywającym poczucia bezpieczeństwa , miłości,  poszanowania godności, oraz usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających na wysokim poziomie.

  • autor: Wiśniewski Krzysztof

Stopka

Ostatnia aktualizacja: 2012.05.15
Licznik odwiedzin: 1018

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.