Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Kalendarz, imieniny

Dziś jest: 16.08.2017
Imieniny: Joachima, Rocha, Stefana

Wyszukiwarka

Grafika strony

Energia odnawialna

Menu:

Banery

  • ZPP

  • Zdrowie dla Powiatu Wąbrzeskiego

  • PIK

  • decydujemy

  • SWPPW

  • YouTube logo

Nawigacja

Jesteś tutaj:

Translator Google

Odnośnik do BIP

Treść strony

ENERGIA BIOMASY

We wsi Łobdowo, gm. Dębowa Łąka u Państwa Świgońskich, zainstalowany jest kocioł opalany słomą, która jest cennym surowcem bioenergetycznym. Słoma jest również, podobnie jak inne materiały pochodzenia roślinnego ( drewno opałowe, odpady drzewne w leśnictwie, makulatura itp. ) zaliczana do biomasy i stanowi poważne źródło energii odnawialnej. Kocioł typu RM 10 ( 65 KW ) firmy METALERG, jest kotłem niskotemperaturowym, przeznaczonym do pracy w układzie otwartym ze zbiornikiem akumulacyjnym gorącej wody dla sieci grzewczej ( max temp. wody 95oC ). Kocioł ogrzewa dom jednorodzinny o powierzchni 350 m2. Koszt montażu kotła zwrócił się już po 3 latach użytkowania.

ENERGIA SŁONECZNA: Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są urządzeniami wykorzystującymi energię słoneczną do podgrzewania wody użytkowej i do wspomagania ogrzewania lub do generowania energii elektrycznej. Są to urządzenia wykorzystujące czystą ekologicznie, odtwarzalną energię Słońca. Instalacja służąca do ogrzewania wody jest zamontowana w budynku mieszkalnym w Wąbrzeźnie, przy ul. Kukułczej. Kolektory współpracują z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 250 l. wyposażonym w dwie wężownice grzewcze, jedna z nich zasilana jest z kolektorów gdy nasłonecznienie jest wystarczające, druga współpracuje z kotłem olejowym i służy do podgrzewania wody gdy ilość energii słonecznej jest niewystarczająca. W okresie od kwietnia do października woda użytkowa przygotowywana jest prawie wyłącznie przez kolektory słoneczne.

Stopka

Ostatnia aktualizacja: 2006.01.19
Licznik odwiedzin: 3519

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.