Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie

Kalendarz, imieniny

Dziś jest: 17.08.2017
Imieniny: Jacka, Anity, Elizy

Wyszukiwarka

Grafika strony

Delegacja  Powiatu Wąbrzeskiego gościła w Niemczech.

Nawigacja

Jesteś tutaj:
    Archiwum > Delegacja Powiatu Wąbrzeskiego gościła w Niemczech. >

Translator Google

Odnośnik do BIP

Treść strony

Delegacja Powiatu Wąbrzeskiego gościła w Niemczech.

W dniach 26.04.2004 do 28.04. 2004 r. w powiatach Hameln, Nienburg i Holzminden odbywały się warsztaty na temat pozyskiwania wody i oczyszczania ścieków. W wyjeździe uczestniczyły następujące osoby : Krzysztof Maćkiewicz – Starosta Wąbrzeski, Karol Eichberger – kier. wydz. rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej Starostwa Powiatowego, Szczepan Wtulich – Prezes MZECWiK w Wąbrzeźnie, Michał Stenzel – tłumacz.
W pierwszym dniu wizyty zapoznano się z raportem o rozwiązywaniu problemów związanych z wodą pitną, gospodarką ekstensywną w niektórych gospodarstwach rolnych. Wizytowano zakład wodociągów i energetyki. Przedsiębiorstwo zajmuje się dystrybucją prądu, gazu a także komunikacją miejską.
We wtorek delegacja udała się do powiatu Holzminden, gm. Hohe gdzie dyskutowano na temat lokalnego problemu oczyszczania ścieków. Głównie omawiano zasadę działania różnych typów oczyszczalni przydomowych ze szczególnym uwzględnieniem oczyszczalni trzcinowej. Po południu w Petershagen – Lahde – powiat Nienburg zwiedzano zakład produkujący kompletne oczyszczalnie ścieków typu lokalnego i przydomowego oraz separatory różnej wielkości. Właściciel zakładu wyraził ogromną chęć podjęcia współpracy w zakresie sprzedaży i ewentualnej produkcji oczyszczalni na terenie Polski. Gotowy jest też do przyjazdu i prezentacji urządzeń na naszym terenie.
W środę nastąpił wyjazd do miejscowości Lemke położonej na północ od Nienburga. Zapoznano się z działaniem mechaniczno - biologicznej oczyszczalni ścieków, która obsługuje 30.000 mieszkańców dwóch gmin. Następnie wysłuchano referatu na temat kompleksowego funkcjonowania 14 oczyszczalni. Do kanalizacji przyłączonych jest 86 % mieszkańców. Dodatkowo pracuje 550 oczyszczalni przydomowych / do 8m3/d – dla 50 osób /. Zapoznano się także z pracą powiatowego laboratorium wodnego, które zajmuje się głównie badaniem oczyszczonych ścieków z wszystkich funkcjonujących w powiecie oczyszczalni także z tych przydomowych.
Na koniec wizyty nasza delegacja odwiedziła Dolnosaksońską Akademię Ochrony Środowiska w Scheneverdingen / odpowiednik naszej „zielonej szkoły”/. Odbywa się tu ok. 60 szkoleń rocznie głównie dla szkół, organizacji pozarządowych itp. Grupy młodzieży zdobywają i uzupełniają wiedzę z ekologii. Omawiano także działanie roślinno–trzcinowej oczyszczalni ścieków, która obsługuje macierzyste obiekty.


Karol Eichberger

drukuj ()

Stopka

Ostatnia aktualizacja: 2005.09.20
Licznik odwiedzin: 1392

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.